Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo financí dostalo kvůli veřejným zakázkám pokutu 1,5 milionu

  10:02aktualizováno  17:31
Ministerstvo financí dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže několik pokut v řádu stovek tisíc korun za porušení zákona o veřejných zakázkách. Sankce v součtu činí více než 1,5 milionu. Resort s pokutami nesouhlasí a v šesti případech už podal žaloby ke Krajskému soudu v Brně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Největší sankce se týká zajištění podpory provozu integrovaného informačního systému Státní pokladny pro rok 2013 a první čtvrtletí roku 2014. Ministerstvo nevypsalo otevřený tendr, což podle úřadu mělo. Od ÚOHS za to dostalo pokutu 820 000 korun.

Za obdobná provinění padla i další sankce, například 405 000 korun za zakázku na vývoj informačního systému EDS/SMVS, nebo čtvrt milionu korun za zakázku na rozšíření funkcionality a úpravy Informačního systému Auditního orgánu (ISAO). Také v tomto případě ministerstvo neprokázalo, že zakázku mohla dělat je jedna firma.

Ministerstvo financí uvedlo, že pokuty se týkají veřejných zakázek zadaných v letech 2012 až 2014. „Aktuální pokuty jsou důsledkem toho, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v minulém roce značně zpřísnil svoji rozhodovací praxi a sankce aplikuje i zpětně na historicky uzavřené smlouvy týkající se převážně strategických informačních systémů ministerstva financí,“ řekl iDNES.cz mluvčí resortu Michal Žurovec.

Ministerstvo podle něj že napadaným způsobem již od roku 2015 nepostupuje a snaží se průběžně dosáhnout přesoutěžení všech používaných informačních systémů v otevřených výběrových řízeních. „Například Informační systém Státní pokladny je zadáván v otevřeném řízení od roku 2013. Další informační systémy jsou v současné době tendrovány, případně ministerstvo usilovně vyjednává s dodavateli o získání licence či majetkových práv k nim, která by otevřenou soutěž umožnila,“ uvedl Žurovec.

Ministerstvo financí podalo proti pravomocným rozhodnutím antimonopolního úřadu žaloby. „Dle našeho názoru orgán dohledu postupoval značně formalisticky a prakticky se nezabýval konkrétními aspekty, které vedly ministerstvo financí k volbě způsobu zadání jednotlivých veřejných zakázek,“ dodal mluvčí.

Aktuální případy nejsou jedinými, kterými se soud zabývá. Už koncem loňského roku na soud podalo ministerstvo žalobu proti pokutě 200 000 korun. Je za tři zakázky na vývoj informačního systému Viola v letech 2012 až 2014, které ministerstvo zadalo bez otevřeného tendru rovnou firmě Krabat cz, s.r.o.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

Mladíka ukopali a vláčeli za autem. Policisté zatkli bestie z Aše

Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,...

Policistům se téměř po deseti letech podaří uzavřít případ vraždy Tomáš Pilaře, kterého pachatelé brutálním způsobem...Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Kdo je Poche, kvůli němuž může padnout vláda, která ještě ani nevznikla

Miroslav Poche na sjezdu ČSSD v Brně (10. března 2017)

Jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš mají i osobní důvod, proč nechtít, aby se novým ministrem zahraničí...

Další z rubriky

V kauze miliardové zakázky ČEZ vyslýchala policie Romanova spolužáka

Šéf ČEZ Martin Roman

Zakázka na stavbu meziskladu vyhořelého paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín je jedním z největších případů z éry...

Převrat nás fascinoval, říká žena, která v roce 1949 uprchla z Československa

Čechokanaďanka a mecenáška Georgina Sehnoutka Steinsky hostem ROZSTŘELU

Georgina Sehnoutka Steinsky pochází z rodiny vlivných textilních továrníků z východních Čech, která v roce 1949 uprchla...

Šlapající pijani štvou místní i politiky. Pivní kola chtějí vyhnat z parků

turistický beer party

V Praze, Plzni, Olomouci i Brně je stále častěji k vidění originální novinka - pojízdné pivní bary, jenž pohánějí...

Najdete na iDNES.cz