Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo financí dostalo kvůli veřejným zakázkám pokutu 1,5 milionu

  10:02aktualizováno  17:31
Ministerstvo financí dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže několik pokut v řádu stovek tisíc korun za porušení zákona o veřejných zakázkách. Sankce v součtu činí více než 1,5 milionu. Resort s pokutami nesouhlasí a v šesti případech už podal žaloby ke Krajskému soudu v Brně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Největší sankce se týká zajištění podpory provozu integrovaného informačního systému Státní pokladny pro rok 2013 a první čtvrtletí roku 2014. Ministerstvo nevypsalo otevřený tendr, což podle úřadu mělo. Od ÚOHS za to dostalo pokutu 820 000 korun.

Za obdobná provinění padla i další sankce, například 405 000 korun za zakázku na vývoj informačního systému EDS/SMVS, nebo čtvrt milionu korun za zakázku na rozšíření funkcionality a úpravy Informačního systému Auditního orgánu (ISAO). Také v tomto případě ministerstvo neprokázalo, že zakázku mohla dělat je jedna firma.

Ministerstvo financí uvedlo, že pokuty se týkají veřejných zakázek zadaných v letech 2012 až 2014. „Aktuální pokuty jsou důsledkem toho, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v minulém roce značně zpřísnil svoji rozhodovací praxi a sankce aplikuje i zpětně na historicky uzavřené smlouvy týkající se převážně strategických informačních systémů ministerstva financí,“ řekl iDNES.cz mluvčí resortu Michal Žurovec.

Ministerstvo podle něj že napadaným způsobem již od roku 2015 nepostupuje a snaží se průběžně dosáhnout přesoutěžení všech používaných informačních systémů v otevřených výběrových řízeních. „Například Informační systém Státní pokladny je zadáván v otevřeném řízení od roku 2013. Další informační systémy jsou v současné době tendrovány, případně ministerstvo usilovně vyjednává s dodavateli o získání licence či majetkových práv k nim, která by otevřenou soutěž umožnila,“ uvedl Žurovec.

Ministerstvo financí podalo proti pravomocným rozhodnutím antimonopolního úřadu žaloby. „Dle našeho názoru orgán dohledu postupoval značně formalisticky a prakticky se nezabýval konkrétními aspekty, které vedly ministerstvo financí k volbě způsobu zadání jednotlivých veřejných zakázek,“ dodal mluvčí.

Aktuální případy nejsou jedinými, kterými se soud zabývá. Už koncem loňského roku na soud podalo ministerstvo žalobu proti pokutě 200 000 korun. Je za tři zakázky na vývoj informačního systému Viola v letech 2012 až 2014, které ministerstvo zadalo bez otevřeného tendru rovnou firmě Krabat cz, s.r.o.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Zemřel agent StB Bittman, stál za akcí s podvrženými dokumenty nacistů

Nejznámější český agent Ladislav Bittman, otec Kateřiny Bittmanové

V USA minulý týden ve věku 87 let zemřel Ladislav Bittman, někdejší agent StB, který v roce 1964 vymyslel a provedl...

K Ryanairu musíme dorůst, říká nový ředitel Job Air Technic Kvídera

Generální ředitel Job Air Technic Aleš Kvídera.

Opravna letadel Job Air Technic v nedávné minulosti prošla insolvencí a následnou reorganizací, letos na jaře se už ale...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...Najdete na iDNES.cz