Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo chce uzákonit předepisování levnějších generických léků

  • 65
Ministerstvo zdravotnictví se snaží ušetřit na vysokých úhradách za léky a potřít korupci v lékové politice. Hodlá proto uzákonit předpis generických léků a takzvané pozitivní listy, tedy seznamy, které určitá generika povolí. Novinka by se mohla objevit v zákoně, který nyní leží ve Sněmovně.

"Současný stav lékové politiky považujeme za ekonomicky dlouhodobě neudržitelný, proto se snažíme v souladu s protikorupčními aktivitami naší vlády a aktivitami pana ministra vymyslet metody, které systém jednak zlevní a jednak potlačí šedou ekonomiku," uvedl šéf ministrova kabinetu Jan Růžička.

Ministerstvo chce zprůhlednit šedou ekonomiku ve zdravotnictví a ušetřit peníze vydávané za léky. Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska si proto Hegerův kabinet chystá dvě cesty - jak předepisování generických léků (léky bez patentové ochrany, které obsahují stejné léčivé látky jako značkové, ale nenesou značku - pozn. redakce), tak vznik takzvaných pozitivních listů, tedy seznamů generických léků, které by mohly lékárny pacientům vydávat.

"Tyto seznamy by prošly veřejnou soutěží. Farmaceutická firma, která by chtěla mít svůj přípravek na seznamu předepisovaných generik, by nabídla svou cenu," vysvětlil člen NERV, ekonom Miroslav Zámečník.

Levnější a neznámé léky

Pro pacienty to znamená, že se jim zlevní léky v lékárně, nemusí však vždycky dostat přípravek, na který jsou zvyklí. Lékař jim předepíše pouze účinnou látku, lékárník pak vybere lék, který bude mít zrovna k dispozici.

Novinka by se mohla celkem rychle začlenit do zákona. "Pan ministr Heger o tom bude jednat s politickou reprezentací v řádech dnů, maximálně týdnů. Nejprve o tom budou jednat ve formátu K9, v co nejbližší době bychom to chtěli dostat také do veřejné diskuse," řekl iDNES.cz Růžička s tím, že jednou z možností je přidat tyto novinky formou pozměňovacího návrhu do zákona o zdravotním pojištění, který nyní leží ve Sněmovně.

Koaliční špičky se scházejí ve středu, je tedy možné, že novinku projednají už na této schůzce.

Ministerstvo se inspirovalo zahraničím, především systémem ve velké Británii, kde se generické léky předepisují v 84 procentech případů. "Generická preskripce i pozitivní listy tady dlouhodobě fungují a ukázalo se, že díky nim se mimo jiné zprůhlední financování lékové politiky, systém je objektivní a transparentní a lidé mají větší přehled, za co se utratí a především - péče u pacientů zůstává stejná, rozhodně se nezhoršuje," dodal Růžička.

Lékárníci mají nyní možnost pacientům levnější léky se stejnou účinnou látkou doporučit, v praxi se to ale podle odborníků příliš neděje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video