Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo chce omezit „vařiče“ pervitinu, lékárníkům se to nezdá

  21:20aktualizováno  21:20
Sněmovna bude na své březnové schůzi rozhodovat o výdeji léků s pseudoefedrinem přes centrální úložiště dat. Česká lékárnická i lékařská komora návrh kritizují, systém přirovnávají k "Velkému bratrovi". Ministerstvo a Státní ústav pro kontrolu léčiv veškeré výtky odmítají. Úložiště je podle nich bezpečné, údaje zneužity být nemůžou.
Pseudoefedrin pomáhá s uvolněním ucpaného nosu či při alergiích. Často se však zneužívá k výrobě pervitinu. Ilustrační foto

Pseudoefedrin pomáhá s uvolněním ucpaného nosu či při alergiích. Často se však zneužívá k výrobě pervitinu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Novela zákona o léčivech se má projednávat na schůzi, která začíná zítra. Poslanci ji mají projednávat ve zkráceném řízení. Podle vládního návrhu, na němž kromě ministerstva zdravotnictví pracoval i Státní úřadu pro kontrolu léčiv, budou lékárny povinně připojeny k elektronickému systému, díky němuž se budou do evidence posílat data o všech lécích vyzvednutých na recept.

To má umožnit například kontrolu množství předepsaných léků. V případě léčivých přípravků s pseudoefedrinem by mělo být povolené množství maximálně dvě balení, tedy 1 800 miligramů účinné látky na měsíc. Hlavním argumentem je jejich časté zneužití léků. Podle odhadů až 80 procent léků zneužijí narkomani k výrobě pervitinu.

Léky s pseudoefedrinem

Pseudoefedrin obsahuje šest léků: Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip.

Pseudoefedrin pomáhá s uvolněním ucpaného nosu či při alergiích, ale narkomani ho zneužívají k výrobě pervitinu. Podle odhadů České lékárnické komory se drogy vyrobí až z osmdesáti procent prodaných balení.

Česká lékárnická a lékařská komora proti připojení k úložišti protestují.

"Hlavním problémem je nerespektování práv občanů ve smyslu článku 10 Základní listiny práv a svobod. Každý pacient, každý občan má právo na ochranu svých osobních údajů, má právo být ochráněn před zneužitím těchto dat," zdůvodnil prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček s tím, že pacienti by tuto situaci mohli chápat jako narušení lékařského tajemství.

Podle náměstka ministryně zdravotnictví Martina Plíška ale nic takového nehrozí. "Konzultovali jsme to s Úřadem pro ochranu osobních údajů. Všechny údaje budou zpracovávány na základě zákona, bude jasně řečeno, které údaje to budou, kdo bude mít do centrálního úložiště přístup," popsal iDNES.cz Plíšek.

Pacient by měl navíc podle Plíška "v drtivé většině případů" se zasláním informací o sobě souhlasit. "Bude to formou informovaného souhlasu, což bude to zaznamenáno do zdravotnické dokumentace," nastínil Plíšek.

Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Beneše existuje i alternativa pro ty, kteří souhlas nedají. "Pokud si nevytvoříte lékový záznam pacienta, figurujete pod číslem pojištěnce a nikdo s přístupem do systému nezjistí, kdo pod tím číslem je," sdělil MF DNES Martin Beneš.

Zneužití může zabránit i recept

Lékárnická komora chce zabránit zneužití léků s pseudoefedrinem jinak - jejich převedením do kategorie léků na lékařský předpis. "Já jsem zastáncem toho, abychom zrušili registraci a nepoužívali jsme ho (pseudoefedrin) vůbec," doplnil Havlíček. Většina delegátů sjezdu komory se ale proti tomuto postavila a komora tedy žádá jeho výdej na recept.

Někteří lékárníci s tím ale nesouhlasí. "Nepovažuji za dobré řešení přesun léku s obsahem pseudoefedrinu do kategorie na recept. Lékárník je kompetentní posoudit, zda přišel pacient, který léky potřebuje, nebo jestli je to někdo, kdo je zneužívá k výrobě drog," sdělil iDNES.cz předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Ministerstvo považuje za zbytečné, aby kvůli kvůli menšině zneužívající léky s pseudoefedrinem, museli být nahnaní do ordinací ti, kteří lék opravdu potřebují. Jak již řekla dříve ministryně zdravotnictví, důležité je mít pod kontrolou jednak jednorázový prodej, ale i maximální množství, které si člověk vyzvedne za jeden měsíc.

SÚKL navíc argumentuje tím, že lékař zpravidla neví o tom, jestli stejný lék nenapsal pacientovi někdo jiný. "Nemá možnost to zjistit, pokud mu to pacient sám neřekne. Mnoho léků si pacienti vyzvednou, ale neužívají je. Za rok jsou takhle vydané léky za devět miliard," uvedl Beneš s tím, že dalším rizikem jsou případné nežádoucí interakce léků.

Výdej léků přes centrální úložiště už loni několik měsíců fungoval. Úřad pro ochranu osobních údajů ale na konci října přikázal Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv zničit v centrálním úložišti citlivá data pacientů, kteří si kupovali léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem. Sběrem těchto dat prý porušil zákon. (o rozhodnutí SÚKL čtěte zde)

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Exekutor sebral neoprávněně cizí televizi. Teď tvrdí, že se ztratila

Exekuce

Exekutorský úřad v Přerově proslul v dobách, kdy jej vedl Tomáš Vrána. V podivných praktikách za ním ale nezaostává ani...

Žena, které pojišťovna původně odmítla proplatit léčbu, podlehla rakovině

Pavla Dandová potřebuje každé tři týdny sehnat 96 tisíc korun, aby mohla...

V neděli ráno zemřela na rakovinu Pavla Dandová. Matka dvou holčiček před dvěma lety onemocněla synoviálním sarkomem,...

Sobotkovo manželství je minulostí, soud expremiéra rozvedl za 15 minut

Manželé Sobotkovi přicházejí k volbám do Poslanecké sněmovny (2. června 2006)

Manželství bývalého premiéra Bohuslava Sobotky a Olgy Sobotkové definitivně skončilo. V pondělí pár během zhruba...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!Najdete na iDNES.cz