Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerští úředníci si přihrávali armádní zakázky, využívali bílé koně

Exkluzivně   5:02aktualizováno  10:52
MF DNES zmapovala důmyslný systém na ovládnutí armádních zakázek na ministerstvu obrany. Státní úředník připravuje výběrová řízení, k nimž se přes nastrčené firmy dostává jeho společnost. Zatímco stát přichází o miliony, úředník je kasíruje.
Zakázky pro armádu si přes nastrčené firmy přihrávali úředníci z ministerstva obrany. Ilustrační foto

Zakázky pro armádu si přes nastrčené firmy přihrávali úředníci z ministerstva obrany. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stovky milionů šly z rozpočtu ministerstva obrany prostřednictvím podezřelých zakázek na soukromý účet. V kauze figuruje i muž, který dohlíží na všechny zakázky ministerstva. Jak celý systém fungoval? Je to až geniálně jednoduchý způsob. Peníze se ztrácejí postupně, po menších částkách, které nikdo příliš nekontroluje - jednou 20 milionů, jindy 15.

Oním "zlatým vejcem" je Správa vojenského bytového fondu, která spadá pod ministerstvo obrany. Skupina podnikatelů nejprve ovládla systém jejích veřejných zakázek a poté už jen inkasovala desítky milionů za nic.

KDO JE KDO

Roman Hošta
Ředitel Správy vojenského bytového fondu. Jako ředitel podepisoval smlouvy s nastrčenými firmami, které zvítězily ve výběrových řízeních. Tvrdí, že o systému neměl tušení a úředník Kalivoda jej podvedl. Výběrové řízení právně připravovala advokátní kancelář JUDr. Milan Telecký, u něhož je Hošta dodnes psaný jako koncipient s pozastavenou činností. Nedávno povýšil, stal se ředitelem odboru dohledu nad veškerými akvizicemi ministerstva obrany.

Kajetán Kalivoda
Bývalý úředník Správy vojenského bytového fondu, klíčový muž celého systému. Jako úředník měl na starosti přípravu výběrových řízení. Zároveň je spolumajitelem firmy H+V Praha, u níž armádní zakázky končily. K případu se nechce vyjadřovat, prý vůbec nevěděl, že jeho firma se k státním penězům dostala.

Viktor Krejča
Muž, který stojí v pozadí důmyslného systému, díky němuž se dostává k milionovým armádním zakázkám. Bydlí v rodinném domku v Roztokách u Prahy, kde parkuje porsche s poznávací značkou končící "0000" či terénní Volkswagen Touareg s "0001". Jeho manželka vlastní společně s úředníkem Kalivodou firmu H+V Praha, která se dostávala k armádním zakázkám. Fakticky za ni však vystupuje Viktor Krejča. Jeho firmy často neplatí dodavatelům. S novináři se odmítá bavit.

Tomáš Krejča
Syn Viktora Krejči. Vystupuje za nastrčenou firmu Aperk, která oficiálně získávala armádní zakázky a pak je předávala firmě jeho otce a úředníka Kalivody. MF DNES má například k dispozici povolenku ke vstupu do chotusických kasáren, která je psaná na "Aperk a T. Krejču".
Když se šli reportéři MF DNES ptát jeho otce na okolnosti zakázek, napadl je a vyhrožoval zabitím.

Stanislav Štalmach
Podnikatel, majitel firmy Globe Estate, kterou si H+V Praha najala na vykonání tří státních zakázek. Většinu peněz jí nezaplatila a Globe Estate je ve finančních potížích. Štalmach se proto rozhodl promluvit o celém systému.

Klíčovým mužem celého příběhu je ministerský úředník s malebným jménem Kajetán Kalivoda. Právě on měl na starosti výběrová řízení a zároveň vlastní stavební firmu, která z nich profitovala. MF DNES se na základě dokumentů, smluv a svědectví podařilo jasně dokázat, jak celý systém fungoval.

Vyhrály "prázdné skořápky"

Správa vojenského bytového fondu vypsala na konci roku 2009 tři veřejné soutěže. První na rekonstrukci vojenské ubytovny v Chotusicích, druhou na opravu ubytovny v Táboře a třetí na zateplení bytových domů v Kozlově. Jejich celková hodnota byla 53 milionů korun.

Na výběrová řízení v této hodnotě není nutné vyhlašovat otevřenou soutěž a správa může přímo oslovit několik předem vytipovaných firem. Veškeré podklady zpracovával právě ministerský úředník Kajetán Kalivoda.

Tendr vyhrála ve dvou případech ostravská společnost Aperk, v jednom plzeňská Czech Professional Building. Ani jedna z firem přitom nemá žádný telefon, webové stránky ani zaměstnance. Předtím patrně nevyvíjely žádnou činnost. V jejich sídlech je pouze schránka. A obě vlastní velmi mladé ženy.

Firmy jsou ve skutečnosti jen prázdné skořápky a zakázku nejsou schopny splnit. Hned poté, co obě společnosti výběrové řízení vyhrály, podepisují smlouvy na všechny tři zakázky se společností H+V Praha, která má práci provést za ně. Jejím jednatelem je právě úředník Kalivoda.

Ten se v tu chvíli ocitá v situaci, kdy vlastně uzavírá smlouvu sám se sebou. Na jedné straně je státním úředníkem, na straně druhé podnikatelem. Právě k jeho firmě se mají zakázky i státní peníze dostat.

"Je pravda, že jsem měl všechny tři zakázky na starosti," potvrdil MF DNES Kalivoda. "Víc vám k tomu neřeknu, obraťte se na společnost H+V. Jsem sice spolumajitelem, ale více vám neřeknu," dodal a ve snaze zabránit dalším otázkám zavěsil telefon.

Ani u Kalivodovy společnosti H+V Praha přitom zakázky nekončí. Firma sama nic nedělá a i ona zadává zakázku dál. Konečným "pracantem" je slovenská společnost Globe Estate.

A právě v tomto místě udělal Kajetán Kalivoda chybu, která ve svém důsledku vedla k odhalení celé skupiny. Slovenská společnost totiž nedostala za odvedenou práci zaplaceno, a její jednatel je proto ochoten promluvit.

Řídil vše někdo další?

Stanislav Štalmach tvrdí, že Kalivoda není hlavou celé "organizace". Podle něj vše řídí jistý Viktor Krejča, který spoluvlastní společnost H+V Praha. "Ten bude klíčovou postavou. Pořád se chlubil svými kontakty," tvrdí Štalmach. Jeho slova potvrzuje i podnikatel Petr Pecháček, který pro společnost H+V Praha pracoval jako rozpočtář.

"Viktor Krejča za mnou vloni v říjnu přišel, že potřebuje udělat rozpočet právě na rekonstrukci ubytoven v Chotusicích a Táboře a zateplení v Kozlově. Chtěl ho vždy na několik částek. Je pravděpodobné, že firma Aperk (jedna z "prázdných skořápek", které výběrové řízení vyhrály – pozn. red.) zvítězila s jedním z mých rozpočtů," vypovídá Pecháček. A dodává, že pro Krejču už dříve pracoval při jiných armádních zakázkách.

Krejča sám vystupuje jako úspěšný podnikatel. Bydlí v rodinném domku v Roztokách u Prahy, který nelze přehlédnout. Ne že by byl tak luxusní, ale auta, která kolem něho parkují, jsou hodně prominentní – Porsche s poznávací značkou končící 0000, terénní Volkswagen Touareg s 0001 a Škoda Octavia rovněž se značkou 0001.

Za firmu Aperk vystupuje především Krejčův syn Tomáš. MF DNES má k dispozici například povolenku ke vstupu do chotusických kasáren, která je psaná dohromady na "Aperk a T. Krejču". Krejča s MF DNES odmítl komunikovat, zapíraly se i obě mladé majitelky firem, které vyhrály výběrové řízení.

Jak funguje jedna z podezřelých zakázek ministerstva obrany.

Aby celý systém mohl fungovat, vedle Krejči a Kalivody byla potřeba účast ještě jednoho muže: Roman Hošta byl donedávna ředitelem správy bytového fondu, který zakázky zadával. Před nedávnem dokonce povýšil a je přímo podřízený ministru obrany, má na starosti dohled nad všemi zakázkami ministerstva obrany. Právě Hošta je pod všemi smlouvami – vedle Kajetána Kalivody – podepsán.

Na první pohled by se mohlo zdát, že jeho účast je jen formální – ředitelé přece podepisují všechny smlouvy. Jenže tak jednoduché to není. Zajímavé totiž je, že výběrová řízení pro správu bytového fondu právně připravoval Milan Telecký. Koncipientem v jeho kanceláři, byť s pozastavenou činností, je právě Roman Hošta. Možná je to jen náhoda, pro Hoštu však dosti nešťastná.

Hošta tvrdí, že na výběrovém řízení nebylo nic nestandardního. "Řádně jsme vypsali tendr a zveřejnili ho na internetu. Nezávislá komise poté vybrala nejlevnější nabídku. Pan Kalivoda neměl na rozhodování žádný vliv," argumentuje Hošta. A dodává. že Kalivoda měl jako stavební technik na starosti technickou část smlouvy.

Na otázku, jak je možné, že ve výběrovém řízení uspěly firmy bez historie, telefonu, kanceláří i zaměstnanců, odpovídá: "Jak to mám zjistit? Vybrali jsme nejlevnější nabídku, tak kde jsem udělal chybu?"

Po rozhovoru s MF DNES pak podal trestní oznámení na Kajetána Kalivodu pro podezření z manipulace s veřejným řízením, zneužitím informací v obchodním styku a pro pletichy. Případ tak dostala na stůl protikorupční policie.

Kromě podezření z podvodu bude muset ministerstvo vyřešit ještě jeden problém. Stavební práce, které nakonec zajišťovala slovenská společnost Global Estate, jsou totiž částečně hotové a není jasné, kdo je dostaví ani kdo je nakonec zaplatí.

MÍSTO VYJÁDŘENÍ NA NOVINÁŘE ZAÚTOČIL

Kousek od nás smykem zastaví černá Škoda Octavia se sundanými poznávacími značkami. S šíleným řevem z ní vyskočí svalnatý chlapík v zeleném tričku.
"Si myslíš, že sem úplně blbej! Okamžitě to vymaž, dělej!" řve na fotografa MF DNES a obuškem mlátí vedle něj. Po pár vteřinách ho údery dlaní do prsou namáčkne na auto a nutí ho, aby odstranil nafocené snímky. Marně.
Údery schytávám i já, když se snažím fotografovi pomoci. Útočník mi z ruky vytrhává mobilní telefon, kterým hodlám zavolat policii. "Koho chceš volat, ty hajzle! Okamžitě zalezte do toho auta a vypadněte. Nebo vás zabiju," huláká na celé okolí. Je vidět, že z policie si nic nedělá. Raději odjíždíme.
Tato scéna se odehrála ve středu v Zaorálkově ulici v Roztokách u Prahy. Bydlí zde podnikatel Viktor Krejča, který stojí v pozadí důmyslného systému na získávání armádních zakázek. Právě na to se ho jdeme osobně zeptat.
Lidé, kteří jej znají, nás varují: Půjde vám o zdraví. Ale proč? odpovídáme. Vždyť s ním jen chceme mluvit. Přestože je zřejmé, že je Krejča doma, neotevře nám. Po telefonu pak slibuje vyjádření v dalších a dalších dnech.
Když už chceme odjet, přiřítí se onen zhruba třicetiletý útočník. Později zjišťujeme, že jím je Krejčův syn Tomáš. I on hraje v celém systému na získávání zakázek významnou roli. Asi proto se nás snaží zastrašit.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...Najdete na iDNES.cz