Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Minařík nejen plánoval atentát, také udával

  8:56aktualizováno  8:56
Komunistický agent Pavel Minařík nechystal pouze bombový útok na Svobodnou Evropu. Jako špion bolševického režimu v sedmdesátých letech kradl také data o lidech v Československu. Jeho zločiny jsou ale zřejmě promlčené.

Pavel Minařík v 70. letech | foto: ČTK

Rozvědčík Minařík je známý především svým ďábelským plánem na vyhození mnichovského Rádia Svobodná Evropa do vzduchu. Jenže podle informací z komunistických archivů toho má na svědomí víc.

V mnichovské stanici, kde působil v 70. letech jako špion, ukradl zřejmě informace o lidech, kteří do rádia psali. Jejich jména při svém návratu z "mise" v roce 1976 přivezl do Prahy a předal je tajné policii StB. Způsobil jim tak samozřejmě potíže.

"Podle podkladů, které jsem měl k dispozici, přivezl Minařík údaje téměř o deseti osobách. Což neznamená, že jich nemohlo být víc," říká Prokop Tomek z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

Je to překvapení i pro někdejší pracovníky rádia. "My jsme se domnívali, že nic přivézt nemohl. Měli jsme přísná nařízení - například adresy na dopisech se musely okamžitě začerňovat," popisuje někdejší pracovnice rádia Olga Kopecká.

Sám Minařík se k tomu vyjádřit odmítl. "Přece nechcete, abych se s vámi bavil," řekl pouze. Podle všeho se Minařík dostal k dopisům, které posílali do "Svobodky" lidé z Československa, a některá jména si zřejmě opsal, či rovnou okopíroval.

Ukázkový je případ učitelky Marie Urbánkové z Prahy, která do rádia napsala v době své dovolené v Jugoslávii v roce 1969. Tak to ostatně dělalo hodně lidí - jejich dopisy totiž unikly československé cenzuře a odesilatelé si mysleli, že uniknou pozornosti tajné policie. Jenže se mýlili.

"Této učitelce hrozil soud za údajné poškozování zájmů republiky v cizině. Naštěstí Minařík informace o ní přivezl až v roce 1976, takže ji zachránila amnestie, která mezitím byla. Informace o jejím jednání však StB předala ministerstvu školství, aby provedlo 'kádrové opatření'. Zda byla vyhozena ze zaměstnání, či měla jiné problémy, není jasné," popisuje Tomek.

Do podobných problémů se dostal i jistý Jan Mokrý ze severní Moravy, kterého StB na základě Minaříkova udání vypátrala a vyslýchala.

Může být Minařík za tato udání ještě stíhán? Podle odborníků by to bylo obtížné. Udání samo o sobě trestné není a kvůli časovému odstupu by jeho jednání mohlo být nejspíš označeno za promlčené.

Navíc Minařík v rádiu působil jako "soukromník". Zaměstnancem komunistického ministerstva vnitra se totiž stal až po svém návratu na základě zvláštního kádrového rozkazu.

"On to nebyl rozvědčík v pravém slova smyslu, ale spíše udavač a likvidátor politické opozice doma i v zahraničí. A to, že prozradil i údaje o obyčejných lidech, mělo sloužit k zastrašení veřejnosti," říká Tomek.

A připomíná, že Minařík dovezl i další materiály, například korespondenci významných představitelů exilu, kterou režim využil k propagandě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...Najdete na iDNES.cz