Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Minařík nejen plánoval atentát, také udával

  8:56aktualizováno  8:56
Komunistický agent Pavel Minařík nechystal pouze bombový útok na Svobodnou Evropu. Jako špion bolševického režimu v sedmdesátých letech kradl také data o lidech v Československu. Jeho zločiny jsou ale zřejmě promlčené.

Pavel Minařík v 70. letech | foto: ČTK

Rozvědčík Minařík je známý především svým ďábelským plánem na vyhození mnichovského Rádia Svobodná Evropa do vzduchu. Jenže podle informací z komunistických archivů toho má na svědomí víc.

V mnichovské stanici, kde působil v 70. letech jako špion, ukradl zřejmě informace o lidech, kteří do rádia psali. Jejich jména při svém návratu z "mise" v roce 1976 přivezl do Prahy a předal je tajné policii StB. Způsobil jim tak samozřejmě potíže.

"Podle podkladů, které jsem měl k dispozici, přivezl Minařík údaje téměř o deseti osobách. Což neznamená, že jich nemohlo být víc," říká Prokop Tomek z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

Je to překvapení i pro někdejší pracovníky rádia. "My jsme se domnívali, že nic přivézt nemohl. Měli jsme přísná nařízení - například adresy na dopisech se musely okamžitě začerňovat," popisuje někdejší pracovnice rádia Olga Kopecká.

Sám Minařík se k tomu vyjádřit odmítl. "Přece nechcete, abych se s vámi bavil," řekl pouze. Podle všeho se Minařík dostal k dopisům, které posílali do "Svobodky" lidé z Československa, a některá jména si zřejmě opsal, či rovnou okopíroval.

Ukázkový je případ učitelky Marie Urbánkové z Prahy, která do rádia napsala v době své dovolené v Jugoslávii v roce 1969. Tak to ostatně dělalo hodně lidí - jejich dopisy totiž unikly československé cenzuře a odesilatelé si mysleli, že uniknou pozornosti tajné policie. Jenže se mýlili.

"Této učitelce hrozil soud za údajné poškozování zájmů republiky v cizině. Naštěstí Minařík informace o ní přivezl až v roce 1976, takže ji zachránila amnestie, která mezitím byla. Informace o jejím jednání však StB předala ministerstvu školství, aby provedlo 'kádrové opatření'. Zda byla vyhozena ze zaměstnání, či měla jiné problémy, není jasné," popisuje Tomek.

Do podobných problémů se dostal i jistý Jan Mokrý ze severní Moravy, kterého StB na základě Minaříkova udání vypátrala a vyslýchala.

Může být Minařík za tato udání ještě stíhán? Podle odborníků by to bylo obtížné. Udání samo o sobě trestné není a kvůli časovému odstupu by jeho jednání mohlo být nejspíš označeno za promlčené.

Navíc Minařík v rádiu působil jako "soukromník". Zaměstnancem komunistického ministerstva vnitra se totiž stal až po svém návratu na základě zvláštního kádrového rozkazu.

"On to nebyl rozvědčík v pravém slova smyslu, ale spíše udavač a likvidátor politické opozice doma i v zahraničí. A to, že prozradil i údaje o obyčejných lidech, mělo sloužit k zastrašení veřejnosti," říká Tomek.

A připomíná, že Minařík dovezl i další materiály, například korespondenci významných představitelů exilu, kterou režim využil k propagandě.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Skočil z mola u hotelu a žralok zaútočil, popsal tragédii v Egyptě starosta

Ilustrační snímek

Starosta letoviska Marsá Alam, kde v pátek žralok zabil českého turistu, vyvrátil některé informace, které v médiích k...

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Francouzská rodina přerušila provoz na letišti ve Frankfurtu, obešla kontroly

Policista na letišti ve Frankfurtu

Francouzská rodina přerušila na více než dvě hodiny provoz na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, když pronikla bez...Další z rubriky

V Chomutově v poledne pohřbí prvního z vojáků zabitých v Afghánistánu

Rotný Martin Marcin z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

S veškerými vojenskými poctami bude v poledne v Chomutově pohřben Martin Marcin, první ze tří českých vojáků, kteří se...

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...Najdete na iDNES.cz