Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Minařík nejen plánoval atentát, také udával

  8:56aktualizováno  8:56
Komunistický agent Pavel Minařík nechystal pouze bombový útok na Svobodnou Evropu. Jako špion bolševického režimu v sedmdesátých letech kradl také data o lidech v Československu. Jeho zločiny jsou ale zřejmě promlčené.

Pavel Minařík v 70. letech | foto: ČTK

Rozvědčík Minařík je známý především svým ďábelským plánem na vyhození mnichovského Rádia Svobodná Evropa do vzduchu. Jenže podle informací z komunistických archivů toho má na svědomí víc.

V mnichovské stanici, kde působil v 70. letech jako špion, ukradl zřejmě informace o lidech, kteří do rádia psali. Jejich jména při svém návratu z "mise" v roce 1976 přivezl do Prahy a předal je tajné policii StB. Způsobil jim tak samozřejmě potíže.

"Podle podkladů, které jsem měl k dispozici, přivezl Minařík údaje téměř o deseti osobách. Což neznamená, že jich nemohlo být víc," říká Prokop Tomek z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

Je to překvapení i pro někdejší pracovníky rádia. "My jsme se domnívali, že nic přivézt nemohl. Měli jsme přísná nařízení - například adresy na dopisech se musely okamžitě začerňovat," popisuje někdejší pracovnice rádia Olga Kopecká.

Sám Minařík se k tomu vyjádřit odmítl. "Přece nechcete, abych se s vámi bavil," řekl pouze. Podle všeho se Minařík dostal k dopisům, které posílali do "Svobodky" lidé z Československa, a některá jména si zřejmě opsal, či rovnou okopíroval.

Ukázkový je případ učitelky Marie Urbánkové z Prahy, která do rádia napsala v době své dovolené v Jugoslávii v roce 1969. Tak to ostatně dělalo hodně lidí - jejich dopisy totiž unikly československé cenzuře a odesilatelé si mysleli, že uniknou pozornosti tajné policie. Jenže se mýlili.

"Této učitelce hrozil soud za údajné poškozování zájmů republiky v cizině. Naštěstí Minařík informace o ní přivezl až v roce 1976, takže ji zachránila amnestie, která mezitím byla. Informace o jejím jednání však StB předala ministerstvu školství, aby provedlo 'kádrové opatření'. Zda byla vyhozena ze zaměstnání, či měla jiné problémy, není jasné," popisuje Tomek.

Do podobných problémů se dostal i jistý Jan Mokrý ze severní Moravy, kterého StB na základě Minaříkova udání vypátrala a vyslýchala.

Může být Minařík za tato udání ještě stíhán? Podle odborníků by to bylo obtížné. Udání samo o sobě trestné není a kvůli časovému odstupu by jeho jednání mohlo být nejspíš označeno za promlčené.

Navíc Minařík v rádiu působil jako "soukromník". Zaměstnancem komunistického ministerstva vnitra se totiž stal až po svém návratu na základě zvláštního kádrového rozkazu.

"On to nebyl rozvědčík v pravém slova smyslu, ale spíše udavač a likvidátor politické opozice doma i v zahraničí. A to, že prozradil i údaje o obyčejných lidech, mělo sloužit k zastrašení veřejnosti," říká Tomek.

A připomíná, že Minařík dovezl i další materiály, například korespondenci významných představitelů exilu, kterou režim využil k propagandě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Islamista na jihu Francie zabil tři lidi, policie ho zastřelila

Policejní zásah ve městě Trebes na jihu Francie, kde islamista držel několik...

Ozbrojený muž ve čtvrtek zajal zákazníky v supermarketu ve městě Trèbes na jihu Francie. Většinu rukojmích se...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: V justici se neuplácí, advokáti i soudci by tak ztratili důvěru

(Ilustrační snímek)

Soudce vrchního soudu stíhají pro přijetí úplatku. Jenže to je výjimka. A pokud bude vinný, ať je spravedlivě...

Olympijský sen se vrací. Česko oprašuje plány na pořadatelství

(Ilustrační snímek)

Deset let poté, co Jan Tříska, Pavel Liška nebo Richard Krajčo na billboardech propagovali letní olympijské hry v...

Noc na neděli bude o hodinu kratší, začíná letní čas

Změna času (ilustrační foto)

Poslední březnovou neděli se opět posune malá ručička na další cifru a den se tak zkrátí na třiadvacet hodin – po 1:59...

Najdete na iDNES.cz