Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž
17:25
Loučí se i redakce iDNES.cz. Děkujeme za pozornost a těšíme se zase na shledanou....
17:25
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Jednání tentokráte bylo odborně slabé a dokonce i vtipu bylo poskrovnu. Inteligentní pozorovatel naší politické scény jistě pochopil, že nejen že nepadly žádné nové argumenty, ale téma začíná být vyčpělé. Snahou Davida Ratha je jakýkoliv úspěch, tedy i částečné zrušení poplatků pro některé skupiny, a to ze tří důvodů:
1. bude hůř - méně peněz ve zdravotnictví, větší napětí - více důvodů, proč systém více sešněrovat a postátnit a tedy po volbách realizovat dávnou myšlenku na jednu státní pojišťovnu a veřejné peníze zpřístupnit jenom vybraným nemocnicím
2. okrájené poplatky pomalu ztrácejí smysl a zvyšují chaos ve zdravotnictví
3. kraje vědomě obchází zákon, čím méně plátců poplatků, tím je pro kraje nižší riziko právních následků, účel dobře posvětil prostředky

Děkuji pěkně čtenářům iDNES.cz za pozornost a redakci za pozvání.
17:19
Zhruba v 17:30 by měli poslanci znovu začít jednat o bodech z programu řádné 56. schůze, kterou kvůli dnešnímu mimořádnému jednání odložili.
17:18
Zkrácení lhůty na projednání před třetím čtením na 48 hodin Sněmovnou prošlo. Poslanci tak na mimořádné schůzi projednali první dva body, schůze je přerušena do pátku 9:00, kdy na pořad jednání přijdou třetí čtení těchto zákonů - a tedy definitivní rozhodnutí Sněmovny. Pokud poslanci návrhy schválí, bude o nich hlasovat Senát, kde mají středopravicové strany většinu.
17:14
Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) stejně jako u předchozího návrhu zákona navrhl zmírnění poplatků, nikoliv jejich úplné zrušení. Pavel Kováčik (KSČM) zase navrhl zkrácení lhůty na projednání před třetím čtením na 48 hodin.
Další přihlášení do rozpravy nejsou, poslanci nyní přikročí k hlasování.
17:09
Obecné rozpravy se nikdo nechtěl účastnit, proto předsedající Miroslava Němcová, která vystřídala Miloslava Vlčka, otevřela rovnou rozpravu podrobnou. Pokračuje tak Soňa Marková.
17:08
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Výdaje domácností prý stouply kvůli poplatkům o 30 procent, spoluúčast na 24 procent - to jsou hausnumera! Viz ČSÚ. Poslankyně se obává, že statistiky nezaznamenají lidi, kteří kvůli poplatkům zanedbali péči, prý jich chodí ke komunistům na sekretariáty mnoho. Ale v nemocnicích ani v ambulancích se takoví lidé neobjevili, lidé nezanedbávají péči, jenom chodí k lékaři méně často a cpou se méně léky - a to je nejen finančně efektivní pro systém, ale prospěšné i pro zdraví těchto lidí!
16:59
Poslanci se nyní dostávají k druhému ze dvou bodů této mimořádné schůze. Tím je zákon o veřejném zdravotním pojištění a o dalších souvisejících zákonech.
Stručně řečeno je to další zákon, mající za cíl úplné zrušení zdravotnických poplatků, což je cíl, který nyní obhajuje komunistická poslankyně Soňa Marková.
Marková upozorňuje hlavně na to, že v novém systému zdravotnictví vzrostla spoluúčast pacienta a výdaje domácností.
16:55
Druhé čtení návrhu zákona skončilo hlasováním, v němž poslanci schválili zkrácení lhůty k projednání zákona před třetím čtením na 48 hodin. Budou o něm tak moci definitivně hlasovat v pátek ráno.
16:54
Podporu nezískal ani Petr Tluchoř s námitkou, že Palas nemůže předložit návrh k hlasování.
16:53
Návrh do výborů zpátky nepůjde. Borise Šťastného z ODS nepodpořilo dost poslanců.
16:51
"Byl jsem tolerance sama. Nedám už slovo nikomu, nevede se rozprava, budeme hlasovat," rozhodl předsedající Miloslav Vlček.
16:45
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Už se zase poslanci utápí v procedurálních otázkách. Z pohledu zdravotnictví je to jenom ilustrace, kam vede nezdravý život ve stresujícím, uzavřeném sociopatologickém prostředí.
16:46
Poslanci se hádají o to, zda je možné hlasovat o návrhu Jaroslava Palase coby předkladatele, protože Palas není poslancem ani senátorem.
16:39
Poslanci se pomalu vracejí do Sněmovny. Deset minut uplynulo.
16:36
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Různí poslanci navrhují osvobodit některé skupiny pacientů, uvádím k tomu náklady:

Děti až do 19 let - systém přijde o 500 milionů korun (nyní už přichází o 200 milionů), obnovené plýtvání znamená dalších minus 300 miliónů korun
Senioři-důchodci - 1,6 miliardy korun, obnovené plýtvání dalších 1,7 miliardy korun
osoby s dvojnásobkem životního minima - 200 milionů a obnovené plýtvání dalších 200 milionů
Invalidní důchody - tento odhad nemám

Celkem cca čtyři a půl miliardy minus. Když vezmu v úvahu ty invalidní důchodce, tak minimálně pět miliard. V době krize pěkná neodpovědnost.
16:29
Boris Šťastný (ODS) navrhl vrácení návrhu zákona výboru k novému projednání, o čemž by se mělo hlasovat nejprve. Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) navrhl zkrátit lhůtu k projednání pozměňovacích návrhů na 48 hodin. To podle Petra Plevy (ODS) nejde, protože Palas není poslanec. Lidovci si vzali deset minut na poradu.
16:18
Pro pořádek jen uveďme rozdíly mezi obecnou a podrobnou rozpravou, jak o nich hovoří legislativní proces Sněmovny:

"Po obecné rozpravě může Sněmovna vrátit návrh zákona výboru k novému projednání nebo rozhodnout, že návrh zákona zamítá.
Nerozhodla-li Sněmovna, že návrh zákona vrací výboru k novému projednání nebo že jej zamítá, koná se po obecné rozpravě rozprava podrobná. Sněmovna se v ní může usnést, že projedná některá ustanovení návrhu zákona odděleně. Během podrobné rozpravy se předkládají k návrhu zákona pozměňovací, popřípadě jiné návrhy. Pozměňovací návrhy, popřípadě jiné návrhy se dají vytisknout a předseda Sněmovny je zašle neprodleně všem poslancům.
I po podrobné rozpravě může Sněmovna vrátit návrh zákona výboru k novému projednání nebo rozhodnout, že návrh zákona zamítá."
16:18
Obecná rozprava končí, už do ní nejsou přihlášení další řečníci. Miloslav Vlček proto jako předsedající zahajuje podrobnou rozpravu.

Diskuse

Osterreich-Ungarn: Senat zavrhne vše i šrotovné a další blbosti (17:28)

koudou: maca:to nejsi sam,bohuzel,ale jak vidis lid si ja zada,tak se s nima budem muset naucit zit,no vlastne s nima zijem (17:08)

stajby: to Maca!: nejsi sam, dneska měl chuť počmára plakaty čssd, že ajk mužou z eu zrušit poplatky a zavest 13. duchod :-D (17:08)

elabůžo: http://www.stre am.cz/video/167945-vondra-cikrt (17:08)

rrqq: Co budou dělat socani až nebudou poplatky? To je jejich evergreen, vždyť pak ztratí podstatu své existence... :-) (17:07)

Maca!: Já mám vždycky, když někde slyším jejich názory takovou zlost, že bych vraždil. (17:05)

Maca!: Lidi, kdo bude volit ty kreténský ČSSD je fakt vůl prvního stupně. (17:05)

stajby: čssd=cesta do pekel (17:05)

e-na-x: podivejte se na Japonsko... za navstevu doktora - platis, za nemocnici - platis, za leky - platis... nemas na lecbu? zemres... jenomze oni maji v dusledku toho, ze tam poslednich 50 let vladne pravice (17:04)

stajby: cigan řekne diskriminace a dostane byt, dávky, rentu a nemusí platit zdravotní poplatky :-D (17:02)

KADO: tady se place o 30kc a na pr ve svedsku navsteva doktora stoji 300kr a leky jsou zdarma az po 1800kr do jednoho roku a potom znovu 1800kr Zde si lidi preji nekvalitni komousov ale zadarmo! (16:54)

Pavel3970: Taky bych osvobodil deti tak do 6 let... (16:51)

bjuku: jediny omezeni bych dal detem predskolniho veku a mozna samotnejm maminam na matersky (16:43)

stajby: hele jak pro kioho konec dětství (16:42)

pvita: "Deti az do 19 let"? Neni konec detstvi oficialne v 18? (16:42)

Osterreich-Ungarn: kudy chodil tudy krad socialni demokrat (16:41)

Pavelu: Pavel3970 - pravda občas za to člověk nemůže (16:38)

Pavel3970: "protože chce moc a prachy" - to je az na vyjimky bohuzel pravda o vetsine politiku (16:38)

Pavel3970: Pavelu - to bohuzel vzdy neplati, ale 100% spravedlivy system neexistuje. (16:36)

Crunk: Jde jim jenom o korýtka. Když v průzkum Paroubek najde, že lidi chtějí toto, Parobek to zařidí. Proč, protože chce moc a prachy. "Paroubek: Dámy a pánové nechci se vás dotkonout. Kdo z vás to má." (16:35)

Pavelu: Když člověk dbá o své zdraví není nutné platit poplatky pokud člověk na své zdraví kašle tak at si připlatí (16:34)

Pavel3970: Mluvim samozrejme o Bushovi mladsim, jeho tata je naopak trida (16:33)

Pavel3970: S Bushem je to podobne... (16:32)

bjuku: pavel - nevim jak bush v usa, ale fakt je, že topolánek není zrovna prototyp dokonalýho politika (16:25)

Pavel3970: A obdobne jako v USA Bush neudelal mnoho pro popularitu republikanu, Topolanek nedela moc pro ODS (16:21)

pvita: Nemohu se zbavit pocitu, ze ten "Duch Julinka s Cikrtem" zustane na ministerstvu tak dlouho, dokud tam jsou slusni lide co premysleji. Momentalne se uz prenesl na druheho Julinkova naslednika v rade. (16:18)

e-na-x: bjuku: tak porusuj zakon taky, ne? :) Proc bys ho TY mel dodrzovat kdyz to CSSD nedela... (16:17)

bjuku: božíčku, jsem obyč-občan, ale jak může zákonodárce porušovat zákon a já ho za to platit? (svévolné rušení poplatků v jeho kraji) (16:16)

Pavel3970: Bohuzel CSSD je obdoba demokratu v USA, take je voli predevsim mene vzdelani, jednodussi lide... (16:15)

bjuku: a lidé, někteří, mu to, bohužel, žerou i s navijákem - nevolit, a k volbám rozhodně jít.. (16:15)