Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž
20:27
Vážení čtenáři, hlavní tři body Sněmovna projednala, on-line reportáž tímto končí. Děkujeme vám za pozornost a přejeme hezký zbytek večera. Redakce iDNES.cz
20:25
Navzdory dohodě projednávání návrhu zabralo téměř tři hodiny, během nichž se zástupci obou táborů obviňovali z nedostatečnosti či škodlivosti svých návrhů.
20:20
Koaliční poslanci hlasovali v duchu pondělní dohody, podle níž by ČSSD měla v pátek podobně podpořit i protikrizové návrhy vlády. O tom, která opatření budou nakonec přijata, rozhodne sněmovna v dubnu.
20:15
Návrh protikrizových opatření ČSSD poslanci poslali k projednávání hospodářskému a rozpočtovému výboru a výboru pro sociální politiku. Lhůta pro projednání byla zkrácena na 20 dnů.
19:59
Pavel Hrnčíř (ODS): "Návrh ČSSD obsahuje prvky, které se dají diskutovat, ale musíme o nich občanům říkat pravdu. (...) Ale opravdu chcete platit 5 mld. korun na podporu osobních aut? (...) Zdroje na to nejsou, jedině dluhopisy."
19:50
Poslanci řeší zejména politiku zaměstnanosti. Po Petru Nečasovi se slova ujal Zdeněk Škromach.
19:40
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas oponoval kritice ČSSD, že zkrácením doby, po kterou se vyplácí podpora v nezaměstnanosti, poškozuje nezeměstnané. Nečas argumentoval zejména tím, že lidé dostanou 100% peněz, které dostávali před změnou, jen ne v šesti měsicích, ale v pěti.
19:17
Sobotka: "Naše opatření míří na podporu hospodářského růstu (...) a na posílení sociální stability. Chceme zlepšit postavení nízko a středně příjmových skupin a nezaměstnaných."
19:05
Paroubek hovoří o pozitivech šrotovného, za příklad si bere sousední státy jako Slovensko nebo Rakousko, kde šrotovné zaznamenalo úspěch.
18:58
Paroubek: "Pan Doktor hovořil o daňové progresi jako kdyby to bylo něco z pralesa. Ale tak to přeci není. (...) Překvapily mě formulace jako: daňoví poplatníci se sebou a daně platit nebudou. Jak by to pak vypadalo třeba ve Velké Británii, kde je progresivní daň?"
18:54
Poslanci návrh přijali, jednání Sněmovny bude pokračovat i po 19. hodině.
18:50
Sobotka navrhl, aby Sněmovna mohla jednat i hlasovat i po 19. hodině.
18:35
Doktor: "Krize má být příležitostí pro to prosadit věci správné, věci, které se stanou naší budoucí výhodou. Bohužel, návrhy ČSSD znamenají kroky zpátky."
18:27
Michal Doktor (ODS) upozorňuje na nedostatky a možné důsledky daňové progrese, kterou ČSSD navrhuje. Domnívá se, že by způsobila odliv plátců daní do zahraničních zemí, kde bude vlídnější daňová politika.
18:15
Vláda se s nejsilnější opoziční stranou dohodla, že pustí její návrhy, včetně takzvané šrotovací prémie, do dalšího projednávání. Socialisté jsou na oplátku ochotni jednat o slevách na sociálním pojištění, které prosazuje vláda.
18:00
Kalousek upozorňuje na rizika šrotovného. "Chci vás úpěnlivě upozornit na dramaticky asociální důsledky opatření známého jako šrotovné. Kdo je cílovou skupinou? (...) Tou zásadní cílovou skupinou jsou domácnosti, jejichž finanční rezervy se pohybují max. v desetitisících a my v krizi chceme motivovat tyto domácnosti, aby se vyčerpaly ze všech finančních rezerv a zadlužily se."
17:57
Jednotlivé body návrhu z hlediska svého resortu komentuje i lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.
17:45
Oldřich Vojíř (ODS) komentuje jednotlivé body návrhu.
17:30
Návrhy ČSSD: 1. Obnovení progresivního zdanění příjmů fyzických osob 2. Dočasné zvýšení základní osobní slevy na dani (snížení daně) u daně z příjmů fyzických osob 3. Navrácení sazby daně z příjmů právnických osob na úroveň roku 2008 4. Dočasné zvýšení a zrychlení odpisů hmotného majetku 5. Dočasný pokles snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) (z 9 na 6 procent) 6. Dočasné prodloužení podpůrčí doby a zvýšení podpory v nezaměstnanosti 7. Úprava systému tzv. zelených karet a další změny ve státní politice zaměstnanosti (prodloužení časového testu volného pracovního místa ze 30 na 60 dnů) 8. Zvýšení ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele 9. Zvýšení náhrad za pojištěné vklady u bank ( z 50 000 na 100 000 eur) 10. Zrušení karenční doby v prvních třech dnech nemoci 11. Jednorázová výplata třináctých starobních a invalidních důchodů 12. Zvýšení přídavku na dítě (o 100 Kč) 13. Dočasné zvýšení příspěvku na bydlení (o 300 Kč) 14. Úprava stávajícího tempa deregulace nájemného z bytu 15. Dočasné opatření k podpoře automobilového průmyslu a ekologizaci vozového parku v ČR (státní finanční podpora při koupi nového automobilu)
17:24
Sobotka: "Navrhujeme progresivní zdanění fyzických osob. (...) Cílem tohoto opatření je posílení účasti nejvyšších příjmových kategorií na financování protikrizových opatření."
17:22
Poslanci se nyní budou zabývat návrhy opatření na zmírnění následků hospodářské krize.
17:21
Lhůta pro projednávání zákona byla zkrácena na 30 dnů.
17:20
Návrh na přikázání hospodářskému výboru byl Sněmovnou přijat.

Diskuse

General-: Ameriku neceka cesta do pekel. Cesta do pekel ceka nas, dovede nas tam soudruh Paroubek, Sobotka, Drath a spol. (18:57)

General-: Cela politika socialni demokracie je pouze ciry populismus. Vzdyt ti "panove" nemaji ani zadne cile, jen vyssi dluh a politicke nazory dle pruzkumu verejneho mineni. (18:56)

General-: Trinacty duchod, to je protikrizove opatreni v dobe temer nulove inflace. Jeste staci dodat, ze je planovana vyse necele 3 tisice :) (18:54)

General-: Zvyseni castky pojisteneho vkladu v bankach je uz naprosto pruhledny populismus snad i pro totalni voly. (18:53)

General-: Srotovne nepomuze nikomu, mozna krome prodavacu aut. Zvyseni dani podnikum v dobe hospodarske krize - vytecny to plan socanskych hlav. (18:52)

General-: Co pak chtit od povlu, ktery nabada k porusovani zakona. A pak bude jeste veselo, az zacnou arbitraze. To si socani zase zanadavaji, ale na koho? (18:50)

General-: Povazovat poplatky za neco duleziteho muze jen hlupak. Jde o prd, a navic to funguje. To, ze je nevybirani poplatku v krajskych lekarnach, je snad jasne kazdemu. (18:49)

Stanley68: petrmb: zrusit a nastavit pravidla jinak... i kdyz ve finalnim vysledku to vyjde nastejno, pacosi proste musi platit, bez toho to nepujde, bude to proste bolet at chceme nebo nechceme (16:23)

Petrmb: Myslím, že nápad je to dobrý, ale bohužel si na poplatcích skupina fašistických socialistů postavila volební kampaň a přesvědčili méně bystré spoluobčany že je to špatné.Teď už se s tím moc dělat nedá (16:01)

Stanley68: pesne tak, nelze se divit (15:55)

Czechoslovakia_1: Prostě to pos..li a teď sklízí co zaseli... (15:54)

Czechoslovakia_1: A taky asi neměla "reforma" začít zrovna poplatky. To je spíš až téma vzadu (15:54)

Stanley68: presne, julinek to posral s edukaci (15:52)

Czechoslovakia_1: A hlavně si to ODS a koalice polepila tím, že všechno válcovala 101. To do budoucna nepřinese nic dobrého. Na takových opravdu závažných rozhodnutích je třeba širší podpory napříč politickými stranami (15:52)

Stanley68: A je jedno, jak se ten doplatek nazve (15:52)

Stanley68: mam blizko k lekarnam - kdyby nebylo RgP v lekarnach, zvysily by se celkove doplatky, je to jednoduchy reseni. Lek stoji 100 Kc, pojistovna uhradi 60 a tech 40 proste musi nekdo nejak doplatit. (15:52)

Czechoslovakia_1: částečně souhlas. Já nejsem 100% proti poplatkům, ale tak jak to Džulínek předložil je neakceptovatelné. (15:51)

Stanley68: ja vim, rakev se zdravotnictvim bohuzel uzce souvisi :-))) sorry za cernej humor :-) (15:50)

Stanley68: predevsim je chyba v interpretaci regulacnich poplatku, to rozhodnuti a reseni melo velmi slaby marketing. lidi vubec nevedi, ktera bije a kam ty prachy tecou. proto se lehce daji strhnout ke rvani. (15:49)

Czechoslovakia_1: S tou rakví je to fakt bod :-) (15:49)

Czechoslovakia_1: a naprosto nechápu, jaký regulační účinek měl zavedení Regulačního poplatku např. pro člověka v komatu. Ten člověk šel zneužívat zdravotní systém ?? (15:48)

Stanley68: skromach - zdaneni nemoci... a to jako treba pohrebny je zdaneni smrti? vsechno neco stoji, ockovani, leky i rakev (15:47)

Czechoslovakia_1: ani ústavní soud nerozhodl v té věci jednomyslně. Je vidět, že ten "problém" nemá řešení černá/bílá (15:47)

Stanley68: bohuzel v cesku vsichni zijeme v zajeti toho, ze za par korun pojisteni bude cely zdravotnictvi zadarmo. nekde se na to prece ty prachy vzit musi - a ted babo rad (15:46)

Stanley68: czechoslovakia: ano, v ramci pojisteni :-) (15:45)

Czechoslovakia_1: Nikdo nikomu nezakazuje platit. Pokud na to máte, zaplatte z vlastní kapsy. My co si platíme zdravotní pojištění máme právo na ošetření v rámci pojištění (15:42)

honza2007: tak tak. Moje máti taky odmítá podepisovat nějaký dary (15:21)

rabi: 15:16 Rath lže, celá moje rodina, 13 členů tří generací platí poplatky a od kraje sme si nevzali ani kačku! (15:19)

honza2007: pí.Filipiová, nemá to cenu, kdo slyšet nechce, neslyší :-( (15:09)

honza2007: příčinou chaosu byl truc Ratha (15:03)