Fiasko pravice, obstrukce levice. Schůzi k novičoku řada poslanců ignorovala

  • 1558
Fiaskem pravicové opozice skončil pokus o mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana ke kauze novičok. Když měla začít, bylo v jednacím sále jen 39 poslanců a Sněmovna nebyla usnášeníschopná. Výrazně k tomu přispělo i to, že ANO, SPD, KSČM a ČSSD o novičoku vůbec nechtěly mluvit a jednání o tomto bodu i později blokovaly.

Mimořádná schůze tak skončila, než vůbec začala. Předseda Sněmovny Radek Vondráček ji přerušil na neurčito.

„Poslanci ANO, SPD, KSČM a ČSSD nasadili nový a bezprecedentní chvat - nepřihlásili svou přítomnost, tudíž nebyla sněmovna usnášeníschopná a schůze byla přerušena na neurčito, to jest navždy. Hrůza z pravdy zjevně probouzí mimořádnou kreativitu,“ komentoval to šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který mimořádnou schůzi kvůli slovům Zemana o novičoku inicioval.

Jednání Sněmovny pak na chvíli sklouzlo ráz frašky. Po půlhodinové přestávce při pokračování schůze řádné totiž jako první bod jednání navrhl předseda lidovců Pavel Bělobrádek znovu kauzu novičok. „Přece nemohli myslet, že nám tím zabrání se vyjádřit,“ komentoval to Bělobrádek. Jeho návrh podpořili i Kalousek a první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. A debata se o novičoku se stejně rozběhla.

„Měl jste jen přerušit jednání třeba na deset minut a počkat na to, až někteří poslanci přijdou,“ vytkl Vondráčkovi šéf ODS Fiala.

31.května 2018 v 10:47, příspěvek archivován: 31.května 2018 v 12:37

Dnešek není prohrou opozice, ale ostudou parlamentní většiny ANO, SPD,KSČM a ČSSD. Přestože bylo v sále dostatek poslanců, tak se poslanci parlamentní koalice ANO, SPD, ČSSD a KSČM nepřihlásili a nedovolili tak přistoupit k zahájení mimořádné schůze k novičoku.

Pirát Jakub Michálek po dvou hodinách navrhl vrátit se k původně svolané mimořádné schůzi. Pro to bylo ale jen 59 ze 147 přítomných poslanců. S poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN pro to byl z hnutí ANO jediný Vondráček. Nikdo z KSČM, SPD a z ČSSD, „I menšina má mít právo promluvit, nechováte se jako gentlemani,“ řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.

Ani na pořad řádné schůze se pak třem lidoveckým poslancům Bělobrádkovi, Ondřeji Benešíkvi a Marku Výborného nepodařilo bod „novičok“ zařadit. Nepřáli si to poslanci ANO, ČSSD, KSČM ani SPD.

Poslanci nemají pomlouvat prezidenta, prohlásil Filip z KSČM

Zcela jinak než pravicoví politici vidí spor o mimořádnou schůzi předseda komunistů Vojtěch Filip. „Nemyslím, že téma, které zvolili, má sloužit k pomluvám prezidenta republiky,“ řekl Filip.

31.května 2018 v 13:28, příspěvek archivován: 31.května 2018 v 14:20

Poslanci z ANO, SPD, KSČM a ČSSD opět odmítli schůzi Sněmovny k novičoku. Je to chyba. Sněmovna mohla svým usnesením uvést na pravou míru neopravdivé výroky prezidenta Zemana o novičoku, které nás výrazně poškodily u našich zahraničních spojenců. Vládě je to ale evidentně šumák..

Na žádost 55 poslanců z pěti stran - TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a hnutí STAN - se mimořádná schůze měla konat právě kvůli slovům prezidenta Zemana. Chtěli přijmout usnesení, že se v České republice nevyráběl ani neskladoval novičok, jak shodně říkají vláda i tajné služby.

Ráno ale nebylo ani těch 55 poslanců ochotných začít jednat. V okamžiku, kdy Vondráček vyhlásil přerušení schůze, byl jich přihlášených o šestnáct méně. „Poslanci přišli, ale někteří se nepřihlásili, to je rozdíl. Vidím to jako formu obstrukce,“ řekl Bělobrádek. Aby byla schůze usnášeníschopná a mohla začít, musí být v sále přihlášeno nejméně 67 poslanců, třetina z celkového počtu.

Zemanova slova nahrála propagandě Kremlu

Zeman v televizi Barrandov s odvoláním na zprávu, kterou dostal od tajné služby BIS, tvrdil, že se u nás novičok vyráběl. Rozruch tím vyvolal, protože právě novičokem se někdo pokusil v britském Salisbury zabít dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Podle Britů to udělali nejspíš Rusové, právě v Rusku byla nervově paralytická látka vyvinuta.

Kreml reagoval, že novičok mohl být odjinud, třeba z Česka. A do toho přišlo Zemanovo prohlášení, které hned využila ruská propaganda. „Můj závěr zní - byl u nás vyráběn a testován novičok, byť v malém množství, a poté byl zničen. Víme kdy, a kde to bylo a je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ uvedl doslova Zeman.

Klíčoví politici v Česku se od toho distancovali, stejně jako tajné služby. A usnesení, že se novičok nevyráběl, přijal i zahraniční výbor Sněmovny.  Komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství konstatovala, že se uskutečnila pouze laboratorní mikrosyntéza pro výzkumné a ochranné účely, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu.

„Pan prezident svým výrokem těžce poškodil Českou republiku ve prospěch ruské propagandy, když tvrdil, že něco takového bylo u nás vyráběno. Nebylo a Poslanecká sněmovna jako nejvyšší ústavní autorita by něco takového měla jasně říct,“ řekl Kalousek. Mimořádnou schůzi inicioval poté, co ANO, KSČM a SPD Tomia Okamury zabránily jednání o tom na řádné schůzi Sněmovny.

Babiš: Vše podstatné o novičoku bylo už řečeno

Premiér v demisi Andrej Babiš, který také slova o výrobě novičoku v Česku odmítl, ale říká, že vše podstatné o novičoku již bylo řečeno. „Novičok je kauza, která byla vyřešena a nemám k tomu co říct. Nemá to nic společného s mým vztahem s panem prezidentem,“ prohlásil Babiš v Lánech, kde se sešel s prezidentem a slyšel od něj, že ho Miloš Zeman podruhé jmenuje premiérem 6. června.

Mimořádnou schůzi podle šéfa poslanců ČSSD Jana Chvojky nechtěli podpořit ani poslanci sociální demokracie. Odmítavý postoj k tomu od začátku měla i SPD Tomia Okamury a poslanci KSČM.

Rozdíl v případě mimořádné schůze je oproti řádné v tom, že před hlasováním o programu mohou vystoupit politici s přednostním právem mluvit - šéfové stran, poslaneckých klubů, vedení Sněmovny a členové vlády. Ale ani to se ve čtvrtek stát nemohlo. V jednacím sále totiž nebylo dost poslanců ochotných začít vůbec jednat.

3. května 2018


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video