Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš lhal, zneužíval média, řekli poslanci. Zeman má dodržovat ústavu

  12:06aktualizováno  21:14
Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš podle Poslanecké sněmovny opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů, odhlasovali poslanci na mimořádné schůzi Sněmovny. Vyzvali také prezidenta České republiky Miloše Zemana, aby při výkonu funkce dodržoval Ústavu České republiky.

Obě usnesení navrhli poslanci opoziční ODS a získali pro ně hlasy od většiny přítomných. Pro jedno bylo 94 poslanců, proti jen 21 a pro druhé zvedlo ruku 95 přítomných, čtyři byli proti. Sněmovna také na návrh KSČM konstatovala, že celodenní debata vládní krizi nevyřešila, ale prohloubila. Požádala premiéra, aby o řešení postupu krize poslance informoval na nejbližší schůzi.

Takové bylo rozuzlení mimořádné schůze s názvem „Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti“. Během ní byl Babiš „na pranýři“ kvůli třem nahrávkám, jež se v minulých dnech objevily na internetu.

Na jedné z nich ministr financí diskutuje s bývalým novinářem MF DNES Markem Přibilem tak, že říká, co by bylo dobré kdy napsat. Babiš to celé považuje za provokaci a nahrávky jsou podle něj sestříhané. V souvislosti s nahrávkami podal trestní oznámení. Za skandál považuje, že někdo tajně nahrával vicepremiéra a člena vlády. Přibil dostal z novin vyhazov.

Mluvčí premiéra Martin Ayrer na Twitteru napsal, že KDU-ČSL iniciovala žádost k svolání Bezpečnostní rady státu k odposlechům Babiše. „Počítám s tím, že ji svolám příští týden,“ uvedl premiér Sobotka.

Zaorálek trvrdí, že mu Babiš mezi čtyřma očima vyhrožoval

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD vzbudil v parlamentu pozornost tvrzením, že mu Babiš vyhrožoval.„Pan Babiš nedávno, když jsem s ním mluvil, se ptal: Vydíral jsem já někdy někoho? Viděl mě někdy někdo, že bych někoho vydíral? - Tak zněla otázka. Tak jak si mám vyložit, pane ministře, když jste mi řekl tuhle větu před pár dny: Odvolejte mě a já vám ukážu, co dokáží moje média,“ prohlásil v rozpravě Zaorálek.

Mimořádnou schůzi Sněmovny iniciovala opozice kvůli podezření, že Babiš diktuje „svým“ médiím, co mají psát. „To je lež, sprostě lžete, sprostě lžete,“ reagoval Babiš ze své lavice směrem k Zaorálkovi.

Jediným možným řešením současné vládní krize je podle opozičních ODS a TOP 09 odvolání Babiše z vlády a jeho odchod z veřejného života. Mluvili o tom třeba šéf ODS Petr Fiala i lídr poslanců TOP 09 Miloslav Kučera.

Můžete mě zabít, ale nebudu rezignovat, řekl Babiš

„Dnes to bude další pokus o popravu Babiše v přímém přenosu,“ opáčil jim ministr financí. „Můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat. A neodejdu z politiky. Takovou radost vám neudělám. Budu bojovat proti téhle korupční hydře celý život,“ prohlásil šéf hnutí ANO ve Sněmovně. „Já jsem ohrožení vašeho zkorumpovaného systému, který jste tady vybudovali za 26 let a proti kterému budu dál bojovat,“ zakončil téměř půlhodinový projev.

„Tak dlouho jste nám tvrdil, že chcete bojovat s Matrixem, až jste ukázal, že jste vlastně jeho původcem, protože v tom, co vytváříte, je systém,“ opáčil mu Zaorálek. Podle něj Babiš vstoupil do politiky, aby hájil zájmy svého podniku.

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL mluvil o tom, že Babiš jako kdyby zapomínal na své vazby na dříve vlivné politiky z tradičních stran, které tak často kritizuje. „Škoda, že si nevzpomínáte na vaše vazby na pana Langera, Grosse a další. Škoda, že jste tak rychle zapomněl, že jste byl aktivní a že jste se světem politiky v České republice byl ve velmi úzkém kontaktu,“ uvedl Bartošek. Jeho slova ale šéf ANO neslyšel. Nebyl už v tu chvíli v jednacím sále Poslanecké sněmovny.

„Slyšel jsem podobným způsobem mluvit v této Poslanecké sněmovně Víta Bártu. Vít Bárta byl takový váš předskokan na české politické scéně. Taky kritizoval tradiční politické strany, taky bojoval s korupční hydrou, taky měl mimořádnou zálibu v policejních spisech a taky to byl ufňukaný lhář,“ řekl o Babišovi šéf TOP 09 Miroslav Kalousek a zavzpomínal tak na exministra dopravy Víta Bártu z Věcí veřejných.

Ministr pro legislativu a pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD zase radil nepřítomnému Babišovi, že by měl Mladou frontu DNES, kterou on sám dlouhá léta čte, ze svěřeneckého fondu vyjmout a prodat ji.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek označil mimořádnou schůzi Sněmovny za předem zinscenované divadlo. A šéf opozičních komunistů Vojtěch Filip zase mluvil o tom, že by se mělo hlasovat o nedůvěře vládě.

Mimořádná schůze Sněmovny byla ve středu svolána kvůli nahrávkám, na nichž Babiš hovoří s bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem o materiálech, které by mohly být použity proti jeho politickým rivalům.

Na jedné z nahrávek nabízí Přibil Babišovi materiály týkající se policejního vyšetřování kauzy Beretta. Sociální demokracie proto bude podle ministra vnitra Milana Chovance iniciovat svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli zřízení vyšetřovací komise k úniku informací z policejních spisů.

„Poslanci nemohou jen přihlížet, když jsou takové podezření ze zneužívání moci,“ řekl ve Sněmovně šéf ODS Petr Fiala. „Je třeba, abychom společně vystoupili na obranu demokratických principů,“ uvedl.

ODS i TOP 09 považují nahrávky, na nichž mluví Babiš, za skandální. Premiér Bohuslav Sobotka poslal Zemanovi návrh na odvolání Babiše z vlády, ale Zeman tomu zatím - navzdory ústavě, podle níž tak učinit musí - nevyhověl.

Odmítám rezignovat, živý spis jsem nikdy neviděl, řekl Babiš

„Někdo tady páchá trestnou činnost na členy vlády a vy se radujete. Vy akorát nevíte, že jednou to možná potká vás, že budete mít štěnici v kuchyni nebo někde, že vás někdo bude sledovat, odposlouchávat, že na vás nasadí agenta provokatéra,“ řekl poslancům Babiš. „Zásadně odmítám rezignovat, protože není na to důvod,“ prohlásil. Argumentoval i tím, že ČSSD klesají preference, a proto premiér Sobotka potřebuje něco ukázat.

Skupina, která si říká Julius Šuman, na internetu v uplynulých dnech zveřejnila tři nahrávky. Z poslední, která se objevila v pondělí, vyplývá, že novinář Marek Přibil, jenž dostal v MF DNES okamžitou výpověď, zřejmě předává Babišovi dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta. „V životě jsem žádný živý spis neviděl. Ani nedržel v ruce,“ řekl Babiš.

O tom, že poslance, kteří chtějí Babišův odchod, možná už také někdo nahrává, mluvil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Poslanec Martin Komárek označil, že to, co Sněmovna předváděla, za „brutální sado-maso“.

„Já bych to načasoval před ten jejich sněm socanský“

Poslanci z jiných strana ale většinou vyčítali šéfovi hnutí ANO to, že dříve říkal, že v žádném případě nebude ovlivňovat, co média, která koupil, napíší. Na jedné ze zveřejněných nahrávek je ale slyšet něco trochu jiného.

Fotogalerie

„Já bych to nechal, načasoval bych to před ten jejich sněm socanský a něco před volbama,“ říká Babiš Přibilovi na nahrávce. Z toho vyplývá, že rozhovor se odehrával před březnovým sjezdem ČSSD. Babiš namítá, že nahrávka je sestříhaná tak, aby vyzněla proti němu.

Když v parlamentu prošla novela zákona o střetu zájmů, převedl Babiš Agrofert do dvou svěřenských fondů. Agrofert vlastní i mediální dům MAFRA, pod nějž spadá internetový server iDNES.cz či deníky MF DNES, Lidové noviny a Metro.

Nahrávky se objevily v době koaliční krize, kdy Sobotka navrhl Babišovo odvolání z vlády, a to kvůli nejasnostem kolem jeho financí. Prezident Zeman chce o Sobotkově žádosti rozhodnout až po návratu z Číny.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Zastánci obnovy Vřídelní kolonády sbírají podpisy pro další referendum

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné  Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Se sběrem podpisů kvůli dalšímu referendu začali členové iniciativy za nahrazení stávající karlovarské Vřídelní...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz