Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mimořádnou schůzi Sněmovny zablokovala pravice obstrukční debatou o protikorupčním balíčku. On-line reportáž proto končí.
15:07
Hlasování
Poslanci na návrh místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky odhlasovali, že třetí čtení zákonů o zvýšení mateřské a nemocenské proběhne v pátek od 9 hodin. Hlasování prošlo i přes odpor ODS. Pro toto zařazení bodů, které pravice odmítá, hlasovali sociální demokraté, komunisté, zelení i nezařazené, kdysi zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová. Z toho lze usuzovat, že tato sestava by mohla vyšší mateřskou schválit a přehlasovat i případné veto Senátu nebo prezidenta.
14:33
Jiří Pospíšil se přiklání k tomu, aby protikorupční balíček byl důkladně prodiskutován na ústavně-právním výboru Poslanecké sněmovny. Připomínáme, že komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová by ráda balíček viděla v petičním výboru.
14:26
V poslaneckých lavicích sedí podle záznamu na tabuli 186 poslanců, při pohledu do síně se ale zdá, že jich jednání přihlíží mnohem méně.
14:18
Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) víceméně navazuje na exministra vnitra Ivana Langera. Rekapituluje, jaké nástroje český právní řád už má, a srovnává je s tím, co navrhuje protikorupční balíček. Například vedle korunního svědka, kterého by balíček zavedl, už máme v právu zakotvený institut spolupracujícího obviněného, uvedl Pospíšil. "Přijde mi jako neúcta k právnímu řádu, když novelizujeme něco, co platí měsíc a půl a nemělo šanci se osvědčit nebo neosvědčit," soudí Pospíšil.
14:01
Pauza na oběd končí, u odpoledního programu vítá poslance místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Pokračuje se v obecné rozpravě o protikorupčním balíčku.
13:33
Sociální demokraté Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka hovoří na tiskové konferenci o "sládkovských metodách obstrukce vedené Občanskou demokratickou stranou v Poslanecké sněmovně".
13:33
Pravicovým poslancům by vyhovovalo, kdyby se dnes k řešení druhých čtení návrhů levice Sněmovna vůbec nedostala. "Doufám, že se vůbec nedostaneme k rozpočtovým věcem," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Lze tedy očekávat, že po obědě se ODS a TOP 09 budou snažit "zaseknout se" u řešení Pecinova protikorupčního balíčku.
13:10
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček končí dopolední program. V rozpravě je přihlášených čtrnáct lidí. "Děkuji a dobrou chuť," přeje Vlček poslancům.
13:08
"Kde chybí argumenty, zvyšuje se hlas. Pan kolega Zaorálek se chová jako hulvát. Z tohoto místa na mě řval už na podzim, urážel mě, a nic se nedělo. Vy jste pouhopouhý hysterický žvanil," vrací Langer Zaorálkův atak v rámci projevu, majícího oficiální označení "faktická poznámka".
13:07
"Pan Langer mě přesvědčil o tom, že má opravdu velmi dobrý žalujek," postěžoval si místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Výsledek vlády pana Topolánka a ministra vnitra Ivana Langera? Dneska nikdo nepůjde nahlásit korupci, protože by skončil u soudu. Vzpomeňte si na kauzu Čunek," připomněl Zaorálek peripetie někdejší Čunkovy sekretářky Marcely Urbanové.
"Vy si nám dovolíte brát čas s korupcí, když s tím chceme něco dělat?" křičí Zaorálek na Langera. "My chceme s korupcí něco dělat, ne o ní žvanit, jako vy, pane poslanče!" dodává.
  • Ministr vnitra Martin Pecina a Bohuslav Sobotka (ČSSD) na mimořádné schůzi Sněmovny. (9.2.2010)

    Ministr vnitra obhajoval před poslanci návrhy vlády na zavedení korunního svědka či protikorupčního agenta / Autor: Dan MaternaMAFRA

12:52
O taktice ODS svědčí i vyjádření Petra Nečase a Petra Tluchoře. Kdyby všechny návrhy levice - tj. třinácté důchody, vyšší mateřská atd. - byly přijaty, zadlužení všech občanů Česka by se údajně zvýšilo o šest tisíc korun. Tedy se podle ODS stále vyplatí zdržovat ve Sněmovně, i když to stojí tři miliony za den.
12:51
"Jestli Ivan Langer mluvil jen hodinu, tak nesplnil mé zadání," řekl novinářům v nadsázce předseda ODS Mirek Topolánek. Ten se před časem vzdal poslaneckého mandátu s tím, že z této Sněmovny už nic dobrého nevzejde.
Občanští demokraté chtějí dle svých slov zabránit dopadu levicových návrhů na občany České republiky. Jakýkoliv zákonný postup podle nich bude využit. To znamená, že sněmovní obstrukce bude pokračovat i nadále.
12:41
"To, co potřebujemem teď, je léčit ten stav, který máme dnes. To, co umíme udělat, udělejme dnes, ať nemá policie svázané ruce," vyzval Pecina.
12:40
S přednostním právem se přihlásil ministr vnitra Martin Pecina. "Tato vláda má poměrně omezený časový mandát, z toho důvodu nemůže řešit věci tak komplexně, jak by si sama přála, připustil.
"To, co se podařilo - a je to dobré, to nepopírám, že se to podařilo - ale s korupcí vůbec nesouvisí," zkritizoval Pecina projekt Czech Point.
Třeba protikorupční agent je podle Peciny v zákoně definován tak, že ho policie nemůže používat. A proto, soudí ministr, je nový "balíček" potřeba.
12:30
Délka projevu Ivana Langera přesáhla šedesáti minut. "Omlouvám se za to, že jsem byl poněkud obsáhlý. Považoval jsem za svou povinnost zmapovat projekty, které byly proti korupci přijaty od roku 2006," obhajuje délku svého projevu Langer.
12:08
Langer je u mikrofonu čtyřicet minut. "Strategie vlády z roku 2006 je nadále jediným přehledným vládním dokumentem sjednodujícím problematiku boje proti korupci."
Současnou iniciativu vlády označuje za nekoncepční, vytrženou ze souvislostí a zabývající se pouze jedním ze tří podle něj nutných pilířů boje proti korupci.
12:03
"My nevíme, jaké jsou výsledky toho, co jsme už zavedli, a už hrrr, hrrr - něco nového. To je špatné," vykládá Langer. Pohyb hlavy ministra Martina Peciny u stolku navrhovatelů připomíná něco mezi nesouhlasným potřásáním hlavou a klimbáním.
  • Martin Bursík a Kateřina Jacques (oba SZ) na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. (9.2. 2010)

    Martin Bursík a Kateřina Jacques (oba SZ) na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. (9.2. 2010) / Autor: Dan MaternaMAFRA

Diskuse

djrene: ODS tinhle divadlem skodi hlavně sama sobě (16:09)

mirek73: To Madqert bez z tou lihacovou propaandou do (_i_) kdyby to byla situace ve snemovne obracene delate to same. To ze tu mame tenhle svarb je hlavne zasluha bradavicnateho prasete (14:45)

Darien: Je to smutné, že se musí použít takové metody, ale jak jinak se postavit té levicové populistické šílenosti? Třinácté platy důchodcům...bože můj, to je skutečně progresivní politický nápad! (14:45)

madqwert: ODS odmita PROTIKORUPCNI BALICEK? tak to uz vim, koho urcite nevolit! (14:19)

adamovan: Serial na pokračování. Komici na scéně. Ani nevím proč se nebavím. Asi proto, že to není komedie, ale tragicka fraška. (13:48)

ucitelas: idiot madqwert by zase neměl mít právo sem psát (13:08)

deathmetalista: jenom nevim, kde sežene do partaje a dozorčích rad slušný lidi kua (12:52)

deathmetalista: po dvaceti letech volení ods jdu do cibulky (12:51)

mirek73: Meli by mlcet vsichni vpravo i vlevo (ty sou jeste horsi) korupce jak prase ode vsech a proto tvrdim ze zas nic neprojde. (12:45)

madqwert: mafian icko by vubec nemel mit pravo k tomuto bodu vystoupit!!! (12:24)

URB - Kladivo na pravičáky: To co Langer předvádí je obstrukce na druhou (11:28)

Karlik: 9.února 1020 - to budou cerstvé zprávy. Asi tiskařský šotek. (9:09)