Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miloševič, takový milý vězeň

  10:22aktualizováno  10:22
Tři měsíce po příchodu do vězení Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu je Slobodan Miloševič vzorným vězněm. Změnil se. Netrucuje, uvelebil se v póze vězně vzorného, otevřeného, přívětivého, poslušného, oceňovaného ostatními spoluvězni a podřizujícího se vězeňskému řádu. "Je přátelský a uctivý jak vůči ostatním vězňům, tak vůči personálu a mně osobně," říká ředitel vězení Timothy McFadden.

To, že Miloševič nehraje fotbal ani basketbal, je asi věkem - je mu 60 let. V ničem jiném se však od 48 dalších obyvatel tohoto rozsáhlého komplexu s dvojitými zdmi neliší.

Stejně jako oni dostává denně kapesné 2,2 eura, které si nezapomene vyinkasovat, stejně jako oni se dívá na satelitní televizi, kde jsou i tři balkánské programy. Cvičí v prostorách k tomu vyhražených a absolvuje každodenní procházky ve vězeňském dvoře.

V poklidně plynoucím životě běžného vězně jen jednou porušil vězeňský řád, a to když poskytl telefonický rozhovor jedné americké televizní stanici. Pod pohrůžkou sankcí slíbil, že už to neudělá.

MILOŠEVIČ A SOUD

Miloševič je obviněn z válečných zločinů v souvislosti s ozbrojenými konflikty v Kosovu a v Chorvatsku, chystá se i obvinění za jeho roli v bosenské válce. Žalobkyně Ponteová chce, aby všechna tři obvinění byla součástí jednoho procesu, jehož datum nebylo zatím stanoveno.

Miloševič klábosí s hlídači, s muslimy i Chorvaty
Podivným řízením osudu člověk, který přispěl k likvidaci multietnické společnosti v bývalé Jugoslávii, žije nyní v multietnickém prostředí a podrobuje se mu bez problémů.

Ze 49 vězňů ICTY je většina Srbů - 30, ale je tam také šest muslimů a Chorvaté. Jejich sociální původ je rozdílný: funkcionáři, policisté, politici, důstojníci... Ale všichni jsou navzájem vůči sobě solidární.

Bývalý diktátor, obviňovaný svými protivníky z autismu, zřejmě vystoupil z věže ze slonové kosti, kterou si kolem sebe vybudoval v posledních měsících vlády v Bělehradě.

Mluví se všemi - se Srby, Chorvaty i Muslimy, a dokonce i s hlídači. Hraje karty s jedním chorvatským vězněm. "Působí uvolněně, kouří, je psychicky silný," soudí kanadský advokát, který se s ním setkal v červenci.

Žalobkyně: Miloševič umí trucovat
Všichni se však v tomto názoru neshodují. Hlavní žalobkyně ICTY Carla Del Ponteová švýcarskému listu Le Temps řekla, že Miloševič, na ni působí dojmem tvrdohlavého dítěte, které dělá naschvály. "Nedíval se mi do tváře, trucoval," řekla. Při posledním veřejném slyšení před ICTY 30. srpna si stěžoval, že je držen v naprosté izolaci.

Od svého příjezdu do vězení 29. června ho třikrát navštívila jeho manželka Mirjana Markovičová. Každá návštěva trvala tři dny a mohl s ní hovořit několik desítek hodin. Měl i několik jiných návštěv, mezi nimiž byli hlavní představitelé jeho opoziční Socialistické strany Srbska a bývalý americký ministr spravedlnosti Ramsey Clark.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Explozi rakouského plynovodu mohl způsobit uvolněný uzávěr nového filtru

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Příčinou úterního výbuchu plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March mohl být uvolněný uzávěr...

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...Najdete na iDNES.cz