Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miloševič, takový milý vězeň

  10:22aktualizováno  10:22
Tři měsíce po příchodu do vězení Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu je Slobodan Miloševič vzorným vězněm. Změnil se. Netrucuje, uvelebil se v póze vězně vzorného, otevřeného, přívětivého, poslušného, oceňovaného ostatními spoluvězni a podřizujícího se vězeňskému řádu. "Je přátelský a uctivý jak vůči ostatním vězňům, tak vůči personálu a mně osobně," říká ředitel vězení Timothy McFadden.

To, že Miloševič nehraje fotbal ani basketbal, je asi věkem - je mu 60 let. V ničem jiném se však od 48 dalších obyvatel tohoto rozsáhlého komplexu s dvojitými zdmi neliší.

Stejně jako oni dostává denně kapesné 2,2 eura, které si nezapomene vyinkasovat, stejně jako oni se dívá na satelitní televizi, kde jsou i tři balkánské programy. Cvičí v prostorách k tomu vyhražených a absolvuje každodenní procházky ve vězeňském dvoře.

V poklidně plynoucím životě běžného vězně jen jednou porušil vězeňský řád, a to když poskytl telefonický rozhovor jedné americké televizní stanici. Pod pohrůžkou sankcí slíbil, že už to neudělá.

MILOŠEVIČ A SOUD

Miloševič je obviněn z válečných zločinů v souvislosti s ozbrojenými konflikty v Kosovu a v Chorvatsku, chystá se i obvinění za jeho roli v bosenské válce. Žalobkyně Ponteová chce, aby všechna tři obvinění byla součástí jednoho procesu, jehož datum nebylo zatím stanoveno.

Miloševič klábosí s hlídači, s muslimy i Chorvaty
Podivným řízením osudu člověk, který přispěl k likvidaci multietnické společnosti v bývalé Jugoslávii, žije nyní v multietnickém prostředí a podrobuje se mu bez problémů.

Ze 49 vězňů ICTY je většina Srbů - 30, ale je tam také šest muslimů a Chorvaté. Jejich sociální původ je rozdílný: funkcionáři, policisté, politici, důstojníci... Ale všichni jsou navzájem vůči sobě solidární.

Bývalý diktátor, obviňovaný svými protivníky z autismu, zřejmě vystoupil z věže ze slonové kosti, kterou si kolem sebe vybudoval v posledních měsících vlády v Bělehradě.

Mluví se všemi - se Srby, Chorvaty i Muslimy, a dokonce i s hlídači. Hraje karty s jedním chorvatským vězněm. "Působí uvolněně, kouří, je psychicky silný," soudí kanadský advokát, který se s ním setkal v červenci.

Žalobkyně: Miloševič umí trucovat
Všichni se však v tomto názoru neshodují. Hlavní žalobkyně ICTY Carla Del Ponteová švýcarskému listu Le Temps řekla, že Miloševič, na ni působí dojmem tvrdohlavého dítěte, které dělá naschvály. "Nedíval se mi do tváře, trucoval," řekla. Při posledním veřejném slyšení před ICTY 30. srpna si stěžoval, že je držen v naprosté izolaci.

Od svého příjezdu do vězení 29. června ho třikrát navštívila jeho manželka Mirjana Markovičová. Každá návštěva trvala tři dny a mohl s ní hovořit několik desítek hodin. Měl i několik jiných návštěv, mezi nimiž byli hlavní představitelé jeho opoziční Socialistické strany Srbska a bývalý americký ministr spravedlnosti Ramsey Clark.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Itálie zřejmě míří k úřednické vládě v čele s ekonomem Cottarellim

Carlo Cottarelli je bývalým činitelem Mezinárodního měnového fondu.

Italský prezident Sergio Mattarella asi pověří ekonoma Carla Cottarelliho sestavením úřednické vlády. Shodují se na tom...

TÝDEN OBRAZEM: Spálená země, hudba na hraně a odraz slávy

SKUTEČNÁ RADOST. Kadeti amerického letectva vyhazují při promoci v Colorado...

Fotbaloví fanoušci týmu Eintracht Frankfurt slavili překvapivé vítězství ve finále německého poháru, žhavá láva z...

Francie velebí Spidermana z Mali. Migrant zachránil dítě visící z balkonu

Mamoudou Gassama vyšplhal po fasádě domu do čtvrtého patra, kde zachránil malé...

Dobrodružný kousek jak z komiksového příběhu ukázal v sobotu v Paříži mladý malijský přistěhovalec bez dokladů....

Najdete na iDNES.cz