Miloševič strávil ve vězení první noc

Zatčený exprezident Jugoslávie Slobodan Miloševič má za sebou první výslechy a první noc strávenou za mřížemi. Hned při prvním setkání s vyšetřujícím soudcem prohlásil, že se cítí nevinen. Odmítl tak nejen stíhání za zneužití pravomoci veřejného činitele, ale i ze zpronevěry. Soudce se rozhodl Miloševiče ve vazbě nechat nejméně třicet dní. Bývalá hlava Srbska měla podle policie plánovat rozsáhlé organizované povstání. U něj v domě našla plány a arzenál zbraní. Informovala o tom rozhlasová stanice B-92 s odvoláním na zdroj srbského ministerstva vnitra. Podle rozhlasu tak Miloševičovi hrozí i obvinění ze spiknutí.

Čtyřiadvacet hodin mezi prvním pokusem o zatčení a zatčením
podrobný popis událostí a
 bohatou fotogalerii
   najdete ZDE

Povstání mělo údajně vypuknout v dubnu
Podle detailně propracovaných plánů, které srbská policie našla v Miloševičově rezidenci, mělo být údajně povstání vyprovokováno už v dubnu. Informovala o tom rozhlasová stanice B-92 s odvoláním na zdroj z ministerstva vnitra.

Kromě množství automatických zbraní a munice zabavila policie i dva obrněné transportéry, raketomet a bedny granátů. U Miloševičovy dcery Mariji byly prý nalezeny tři pistole, ačkoli nemá zbrojní průkaz.

Exprezident se vzdal sám policii
Miloševič se vzdal policii v neděli časně ráno po dlouhém vyjádnávání. Ještě než z Miloševičovy bělehradské rezidence vyjel policejní konvoj s limuzínou vezoucí vězně, zaznělo u objektu pět výstřelů. Zatčení, které následovalo 24 hodin po prvním neúspěšném pokusu, nakonec skončilo bez krveprolití.

Srbský ministr spravedlnosti Vladan Batič v rozhovoru pro televizní stanici uvedl, že obžaloba proti Miloševičovi ještě vznesena nebyla.

Miloševič obvinění odmítá
Při prvním setkání s vyšetřujícím soudcem Miloševič odmítl vznesená obvinění. "Při tomto setkání Miloševič prohlásil, že je v případě všech obvinění nevinen. Rozhodl se hájit, vypovídat a říct pravdu," řekl jeho obhájce Toma Fila. Ten se hodlá odvolat proti třicetidenní vazbě, kterou na Miloševiče soudce uvalil.

Bývalého prezidenta vyšetřil ve věznici lékař. Podle Miloševičova obhájce zjistil, že má mírně zvýšený krevní tlak a předepsal mu léky na uklidnění. "Miloševič je v dobrém zdravotním stavu," řekl Fila. "Je trochu vyčerpaný po několika probdělých nocích, ale jinak v pořádku."

Třicetidenní vyšetřovací vazba je běžná pro podezřelé z trestných činů. Po skončení této lhůty může soudce rozhodnout o jejím prodloužení, pokud to považuje za nezbytné.
Když bude Miloševič souzen, hrozí mu až pět let vězení.

Miloševič se podle Fily těší ve věznici malým výhodám. "Má ve vězení zvláštní podmínky, ale to znamená jen to, že má k dispozici tekoucí teplou a studenou vodu. Vězení je vězení. Nejbližší rodinní příslušníci ho mohou navštěvovat každý den," dodal.

Miloševičova cela: hotel to není
Když Miloševičův advokát opustil vězeňskou celu v bělehradské věznici, v níž Miloševič stráví příštích minimálně třicet dní, charakterizoval ji slovy: "pětihvězdičkový hotel to není". "Má k dispozici teplou a studenou tekoucí vodu, ale ne televizi, ne rádio, ani tělocvičnu či bazén," dodal s ironickým pohledem směrem k velké, šedé budově z éry komunismu.

Cely v bělehradské věznici jsou tu běžně velikosti tři krát čtyři metry, obílené zdi, šedá betonová podlaha, kovová postel, smaltované umyvadlo, záchod bez sedátka a žárovka v pevném drátěném obalu, která se dá rozsvítit a zhasnout jen zvenčí. Kovové dveře do cely jsou natřené na olivově zeleno a mají malé uzavírací okénko.
Strohá cela, ve které je Miloševič sám, pro něj byla připravována už během posledních týdnů, píše agentura AP. Je umístěna v přízemí budovy v sekci, která byla před několika lety renovována - tedy ještě v době, kdy byl Miloševič u moci.

Svržený vůdce nyní potřebuje povolení i na knihy nebo noviny, pokud je bude chtít do cely. "Myslím, že mu je dovolí," míní obhájce.

Haag není pro ministra aktuální
"Ministerstvo vnitra předalo obvinění prokurátorovi a ten nařídil vyšetřování. Teprve po skončení vyšetřování může být vznesena obžaloba," řekl Batič.

"Pro nás je důležité připravit proces za trestné činy spáchané v Srbsku," soudí ministr a dodal, že otázka Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii bude aktuální, až bude přijat zákon o spolupráci s touto mezinárodní institucí.

Evropská unie, NATO a některé západní země: jako první uvítaly Miloševičovo zatčení jako důležitou událost a první etapu a vyzvaly, aby byl brzo předán Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii, který ho obvinil z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Hlavní žalobkyně haagského tribunálu Carla Del Ponteová: označila uvěznění bývalého muže číslo jedna v Jugoslávii za pozitivní znak, za opatření, které podle ní usnadní jeho převezení do Haagu. Uvedla, že čeká od jugoslávské vlády, že předá Miloševičovi mezinárodní obvinění a také mezinárodní zatykač, který na něj byl vydán. Oba dokumenty předala osobně v Bělehradě při své nedávné návštěvě.
Americký prezident George Bush Miloševičovo zatčení uvítal. Přeje si, aby byl souzen za zločiny proti lidskosti a doporučuje Jugoslávii spolupráci s tribunálem v Haagu. Finanční pomoc zatím nekomentoval.
Prezident Václav Havel míní, že Miloševičovo zadržení bylo jen otázkou času. "Pan prezident se domnívá, že je třeba dát najevo všem, kteří nesou odpovědnost za situaci na Balkáně, že neuniknou trestu," sdělil Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Přivítal jeho souzení mezinárodním soudem v Haagu. Dokáže si však představit, že se bude zodpovídat před jugoslávským soudem.

Bývalý jugoslávský premiér Milan Panič: "Myslel jsem, že má Miloševič více charakteru, když tvrdil, že se nevzdá. Nyní víme, že kromě toho, že je to špatný politik, je to také zbabělec. Sebevražda by ukončila celou tuto epochu".

Tribunál pro bývalou Jugoslávii srbské a jugoslávské úřady před případným zastavením spolupráce s mezinárodní justicí varuje, protože by to mělo na Bělehrad negativní dopad.

"Pokud oznámí, že někteří lidé skrývající se před zákonem na jejich území, a to se týká i Slobodana Miloševiče, nebudou nikdy vydáni do Haagu, znamenalo by to, že odmítají úplnou spolupráci s tribunálem a bylo by třeba z toho vyvodit důsledky," uvedl podle agentury AFP mluvčí tribunálu Florence Hartmann.

Miloševič se vzdal dobrovolně
Zatčení předcházelo dlouhé vyjednávání, kterého zúčastnil i jugoslávský prezident Vojislav Koštunica.

Koštunica Miloševiče varoval, že nemá na vybranou a že policie v případě nutnosti zasáhne. Před chystaným útokem policie přerušila přívod elektrického proudu a vody do objektu a vyhnala z přilehlých prostranství stovky demonstrantů, kteří po celý den vyjadřovali Miloševičovi podporu.

Původcem střelby, která se v rezidenci ozvala po Miloševičově zatčení, byla jeho dcera Marija. Podle srbského ministra vnitra Dušana Mihajloviče začala Marija Miloševičová kolem sebe střílet, když jejího otce odvedli. Agentury informovaly, že padlo pět ran.

Mihajlovič však zárověň řekl, že zatýkání proběhlo bez užití síly a bez nejmenšího odporu. "Zvítězil rozum," dodal.

Podle něho čelilo jugoslávské vedení hrozbám, že policie Miloševiče nedostane živého nebo že nejprve zabije svou ženu a dceru a pak sebe. Tyto projevy prý ale vycházely ze zřejmě falešných informací, co se týče důvodu zatčení.

Mihajlovič nepřímo potvrdil, že Miloševič rozhodně nechtěl být vydán do Haagu. Srbské vedení však dalo najevo, že nehodlá Miloševiče předat Mezinárodnímu tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii v Haagu ale srbskému soudu.

Exprezident čelí obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele a ze zpronevěry státních financí.

Tribunál na vydání trvá
Srbský ministr vnitra Dušan Mihajlovič v sobotu ujišťoval, že Miloševič nemá být zatčen kvůli tomu, aby byl převezen do Haagu a souzen za válečné zločiny, ale že bude zadržen výhradně v souvislosti s obviněním ze zneužití pravomoci veřejného činitele a zpronevěry peněz, které bylo vzneseno v Bělehradě.

Jeho prohlášení je v rozporu s očekáváním Haagu a hlavní žalobkyně Carly Del Ponteové, která dnes v noci v reakci na první informace o zatčení Slobodana Miloševiče vyzvala jugoslávské úřady, aby se jasně, okamžitě a jednoznačně zavázaly, že Miloševič bude co možná nejdříve do Haagu vydán. Tribunál bývalého jugoslávského prezidenta obvinil z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, které byly spáchány v Kosovu v roce 1999, a také z korupce. Toto obvinění bylo proti němu vzneseno v jeho vlasti.

Ponteová ujišťuje, že jeho stíhání na místní úrovni považuje za zcela legitimní, že je připravena je podpořit a dokonce otevřít své archívy jugoslávským vyšetřovatelům. Priorita však podle ní zůstává na Haagu.

Ponteová v noci na sobotu, kdy se srbská policie poprvé pokusila Miloševiče zatknout, připomněla, že v Haagu je vše připraveno pro přijetí bývalého prezidenta.

Nový jugoslávský prezident Vojislav Koštunica však tribunál otevřeně kritizuje jako jednostrannou instituci, která uplatňuje selektivní justici na úkor Srbů. První příznaky zlepšení vztahů se objevily v březnu, když americká vláda Bělehradu pohrozila, že přeruší svou ekonomickou pomoc, pokud do 31. března nedokáže s Haagem konkrétní spolupráci.

Pro tribunál znamenalo skutečný začátek spolupráce vydání bosenského Srba Milomira Stakiče, který je obviněn z genocidy. Srbská policie ho zadržela 22. března a okamžitě byl převezen do Haagu. K dalšímu uvolnění vztahů přispěla návštěva, první na této úrovni, jugoslávského a srbského ministra spravedlnosti Momčila Grubace a Vladana Batiče v Haagu 20. a 21. března. Oba ministři ujistili hlavní žalobkyni o jednoznačné vůli Bělehradu spolupracovat.

V tomto kontextu bylo prohlášení srbského ministra vnitra, který vyloučil vydání Miloševiče do Haagu, pro tribunál studenou sprchou. "Spolupráce zaznamenala dobrý start. Doufáme, že nebude zpochybněna definitivními prohlášeními, jako jsou ta, která pronesl Dušan Mihajlovič," uvedl mluvčí Ponteové.

Hlavní žalobkyně má v květnu předložit Radě bezpečnosti OSN zprávu o spolupráci mezi Bělehradem a tribunálem.

Toma Fila, advokát zatčeného bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiće, stojí před branou bělehradské věznice, kam přišel za svým klientem. (1. dubna 2001)

Dcera bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče Marija (na archivním snímku z března 2000) je podle srbských úřadů původcem střelby, která se ozvala v Miloševičově rezidenci po jeho zatčení. Marija Miloševičová začala střílet kolem sebe, když jejího otce odvedli. Agentury informovaly, že padlo pět ran. (1. dubna 2001)

Vůz se zatčeným bývalým srbským prezidentem Slobodanem Miloševićem (uprostřed vzadu) vyjíždí v neděli časně ráno z brány jeho rezidence v Bělehradě. (1. dubna 2001)

Policie dopravila Slobodana Miloševiče, který se 1. dubna 2001 nad ránem vzdal policii, do centrální věznice v Bělehradě.

Policie dopravila Slobodana Miloševiče, který se 1. dubna 2001 nad ránem vzdal policii, do centrální věznice v Bělehradě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video