Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miloševič si nechá s obhajobou poradit

  11:00aktualizováno  11:00
Haag - Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič pozměnil názor ohledně své obhajoby před haagským tribunálem. Stále je sice odhodlán se u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii hájit sám, ale vezme si právního poradce. Miloševič při zahájení procesu 3. července označil tribunál, který ho viní z válečných zločinů, za ilegální a jeho obvinění za lživá.

"Pan Miloševič si vybere advokáta, ale jako poradce," řekl ve středu večer v Amsterodamu někdejší americký ministr spravedlnosti Ramsey Clark. Ten se v posledních dnech snažil Miloševiče přesvědčit, aby si vzal obhájce.

Tribunál neuznávám, tvrdil Miloševič
Slobodan Miloševič na úvodním slyšení před tribunálem 3. července rozzlobeně napadl jeho legitimitu. V dramatickém vystoupení, které trvalo méně než patnáct minut, odmítl bývalý jugoslávský prezident soudní řízení s tím, že tribunál je ilegální a jeho obvinění lživá.

Příležitost k velké politické řeči však Miloševič nedostal. Po čtvrthodině odešel ze soudní síně jako první bývalá hlava státu v dějinách, která byla obviněna z válečných zločinů.

Miloševič se chystá na tvrdý boj.

Soud s Miloševičem potrvá nejméně rok.

Miloševič, v tmavém obleku, seděl v soudní síni osamocen s výjimkou strážců po jeho každé straně. Lavice pro obhajobu byla prázdná neboť Miloševič obhájce u 'ilegálního soudu' odmítl. Napříč soudní síně proti němu seděla hlavní žalobkyně Carla Del Ponteová.

"Cílem tohoto tribunálu je falešně ospravedlnit zločiny NATO, spáchané v Jugoslávii. Proto je to falešný a nelegální soud," opakoval Miloševič znovu a znovu, kdykoli dostal možnost odpovědět soudu.

Zcela ignoroval předloženou obžalobu a snažil se vystupovat, jako by sám byl žalobce.

Politické výpady jugoslávského exprezidenta
 Jeho výpady se soudci nenechali vyvést z míry. Dali mu jasně najevo, že to není on, kdo bude v Haagu určovat tón. Když Miloševič nereagoval na jejich výzvy, postupovali dále – nenechali sice číst dlouhou obžalobu (o což mohl Miloševič žádat), jeho výroky však zhodnotili jako odmítnutí viny a zahájili soudní řízení.

"Tohle není doba na politické řeči – budete mít dostatek možností hájit se ve vhodnou chvíli," odpovídal soudce Richard May, když se Miloševič znovu a znovu pokoušel vystupovat jako žalující strana. May, který stojí v čele soudní poroty a vedl jednání, odsunoval Miloševičovy útoky stranou a s buldočí úporností postupoval od jednoho bodu prvního stání k druhému.

Bývalý jugoslávský prezident byl obviněn z odpovědnosti za masovou deportaci 740 tisíc kosovských Albánců a z vraždy stovek jmenovitých Albánců, které spáchali členové srbské armády a polovojenských jednotek.

Miloševič naslouchal soudu a žalobcům bez sluchátek s překladem. Poprvé odpovídal anglicky, dále však už mluvil jen srbochorvatsky – tyto výroky, jimiž napadal oprávněnost soudu a snažil se obžalovat útoky NATO, byla zjevně určena pro domácí publikum, pro vyvíjení tlaku na srbskou politiku.

I když se při každé příležitosti snažil zaútočit na soud, formality respektoval: při příchodu i při odchodu soudců povstal stejně jako všichni ostatní v soudní síni. Když odcházel on sám v doprovodu dvou strážců, letmo pohlédl na hodinky: historická chvíle, kdy byl obžalován první bývalý šéf nějakého státu ze zločinů proti lidskosti, trvala čtvrthodinu.

Příbuzní u soudu nebyli
Oproti očekávání nebyla v soudní síni přítomna jeho žena Mirjana – pro celou jeho rodinu platí zákaz vstupu na území EU a i když soud požádal už minulý týden o výjimku, orgány unie ji zatím neudělily.

Podle Christiana Chartiera z tiskového oddělení haagského soudu bylo úvodní stání počátkem dlouhé procedury. "Jsme možná na počátku letitého procesu," uvedl.

Miloševič má do 27. srpna čas, aby si pročetl všechny materiály obžaloby a aby se připravil na obhajobu. Kompletní materiály od žalobkyně Carly del Ponte má obdržet nejpozději do konce července. Musí být v jazyce, jemuž rozumí – v případě Miloševiče je to buď srbochorvatština nebo angličtina.

I nadále bez obhájců?
Miloševič se také může rozhodnout, zda tváří v tvář velké mase soudního materiálu přece jen nejmenuje svého obhájce. Chartier připustil, že jeho postup je zatím ojedinělý. "Je to poprvé, (co se v Haagu někdo obhajuje sám)," řekl. Dosud každý obžalovaný souhlasil se jmenováním obhájce. Tímto krokem by si však Miloševič omezil možnost reagovat na postup soudu podle svého uvážení a využívat slyšení k politicky efektním vystoupením.

Milloševičům právníkům se v pondělí nabídl bývalý americký ministr spravedlnosti Ramsay Clark, který už dříve nesouhlasil s bombardováním Jugoslávie Severoatlantickou aliancí v roce 1999.

Miloševič: V Haagu by mělo být souzeno NATO
Už před slyšením Miloševič několikrát zopakoval, že je nevinen. V telefonickém rozhovoru se svou ženou Mirjanou Markovičovou uvedl, že chce, aby jeho obhajoba byla politická, neboť i všechna obvinění proti němu jsou politická. Miloševič považuje soud za odplatu vládců NATO za to, že "on a srbský lid jim ukázali, že nejsou všemohoucími policisty, kteří mohou ve světě dělat cokoli". Podle Miloševiče jsou jedinými zločinci právě představitelé NATO, a ti by podle něj měli být také souzeni.

V Miloševičově týmu budou i bělehradští právníci Zdenko Tomanovič a Dragan Krgovič, kteří dorazili do Haagu v pondělí.

Proti vydání Miloševiče do Haagu demonstrovalo v ponděllí v Bělehradě na 15000 lidí.

Obavy z Miloševičovy sebevraždy
Miloševič je zatím držen v izolaci, aby se nemohl stýkat s 38 dalšími obviněnými z válečných zločinů ze zemí bývalé Jugoslávie. Je pod neustálým dohledem, aby bylo zajištěno, že se nepokusí o sebevraždu. Tímto způsobem zemřeli oba jeho rodiče.

Na světovém ekonomickém fóru v rakouském Salzburku se mezitím srbský premiér Zoran Djindjič snažil v pondělí přesvědčit západní investory o tom, že budoucnost Srbska nezáleží na jugoslávské federaci, která je v hluboké krizi.

Djindjičův někdejší spojenec, prezident Vojislav Koštunica, se v pondělí v Bělehradu pokoušel dát dohromady federální vládu, která by nahradila kabinet, jenž podal demisi po vydání Miloševiče do Haagu, o čemž rozhodl právě Djindjič. Ten se snažil naopak krizi bagatelizovat a mírnit.

Vyšetřovatelům chybějí důkazy
Klíčové důkazy k usvědčení Miloševiče z válečných zločinů však vyšetřovatelům stále chybějí. Napsal to už dříve The New York Times s odvoláním na Nancy Patersonovou, která byla členem týmu připravujícího obžalobu.

Vyšetřovatelé mají z různých zdrojů dostatek důkazů o zločinech, které se v Bosně i v Kosovu staly. Je také jasné, že Miloševič jako vrchní velitel jugoslávské armády a policie nese právní zodpovědnost. Obžaloba však musí soudu dokázat, že také fakticky vraždění, znásilňování a loupení nařizoval nebo toleroval, aniž potrestal viníky. Prokázání této spojitosti v tak sledovaném případě nebude snadné, uvedl list.

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič se odmítl 3. července při prvním slyšení před mezinárodním tribunálem v Haagu vyjádřit ke vzneseným obviněním z válečných zločinů. Omluvte sníženou technickou kvalitu snímku pořízeného z televizního vysílání. (3. července 2001)

Slobodan Miloševič během slyšení před haagským tribunálem. Miloševič prohlásil, že se necítí vinen, neboť tribunál ani jeho žalobu neuznává. Soud byl odročen na poslední týden v srpnu. (3. července 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Kamion u Turína prorazil závory, srážku s vlakem nepřežili dva lidé

U italského Turína se v noci srazil kamion s vlakem. Neštěstí si vyžádalo dvě...

U italského Turína se v noci srazil kamion s vlakem. Nehoda se stala krátce před půlnocí na přejezdu u obce Caluso na...

Internet u soudu a kantýna. Zadržená Tereza H. popsala své věznění

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Češka Tereza H. z Uherského Hradiště, která už pátý měsíc tráví v pákistánském vězení kvůli pašování heroinu, znovu...

Diktatura ničí Eritrejce 25 let. Bez dokladu o dobrém chování se nenají

Demonstrace eritrejských běženců v Izraeli

Přesně před pětadvaceti lety vznikl v oblasti Afrického rohu nový stát, Eritrea. V minulosti patřila koloniální Itálii...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz