Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miloševič se vrátil před tribunál

  18:40aktualizováno  18:40
Po letní přestávce pokračuje v Haagu proces se Slobodanem Miloševičem. Jugoslávský exprezident odmítl vinu za srebrenický masakr. "Předpokládám, že je všem jasné, že Srbsko ani já osobně jsme neměli s událostmi v Srebrenici nic společného," prohlásil před předsedajícím soudcem Richardem Mayem.

Za masakr z července 1995, kdy vojáci vyvraždili v srebrenické enklávě na osm tisíc převážně bosenských muslimů, jsou společně s Miloševičem obžalováni bývalý bosensko-srbský předák Radovan Karadžič a velitel armády Ratko Mladič.

Žalobce tvrdí, že Miloševič pomáhal Mladičovým a Karadžičovým bosenskosrbským silám zmocnit se sporných území v Bosně. Místní Chorvaté a Muslimové byli vyhnáni z domovů nebo vyvražděni.

Jako důležitý svědek proti Miloševičovi vystupuje Dražen Erdemovič. Ten už byl odsouzen k deseti letům vězení v roce 1996 poté, co přiznal účast na masové popravě na statku Pilica v červenci 1995.

V roce 1998 mu byl trest zkrácen na polovinu. Souhlasil také s tím, že bude s haagským tribunálem spolupracovat a svědčit v procesech týkajících se Srebrenice.

Erdemovič u soudu popisoval, jak padesátka vojáků z jeho oddílu procházela vojenským výcvikem v srbském Pančevu v roce 1994. Zbraně a uniformy podle něho byly rovněž zasílány ze Srbska srbským jednotkám v Bosně, včetně jeho oddílu.

Rozsudek až v roce 2005
Jednání trvá už osmnáct měsíců. Další čtyři bude mít obžaloba na to, aby předložila důkazy o Miloševičově zodpovědnosti za zločiny spáchané srbskými silami během války v Chorvatsku, Bosně a Kosovu.

Svědci by měli vypovídat o tříletém ostřelování Sarajeva a událostech v Srebrenici. Obžaloba musí předložit důkazy do konce roku. Pak přijde na řadu obhajoba. Miloševič, vystudovaný právník, který neuznává autoritu tribunálu, se chce hájit sám.

Miloševič je obžalovaný z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Pokud se podaří prokázat jeho vinu, hrozí mu až doživotní trest. Rozsudek bude zřejmě vynesen až v roce 2005.

Bělehrad předal Miloševiče haagskému tribunálu 28. června 2001, samotný proces začal loni v únoru. První fáze jednání, která byla věnována krutostem spáchaným srbskými silami v Kosovu v roce 1999, skončila loni v září.

Proces protahují nemoci
Proces byl několikrát přerušen kvůli zdravotnímu stavu obžalovaného. Exprezident trpí vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárními problémy. Ve vězeňské cele prodělal několik těžkých chřipek a lékaři konstatovali i celkové vyčerpání. - více zde

Naposledy bylo soudní jednání odročeno letos 29. července opět kvůli Miloševičovu chatrnému zdraví a také vzhledem k prázdninám Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Najdete na iDNES.cz