Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miloševič se chystá na tvrdý boj

  14:10aktualizováno  14:10
Slobodan Miloševič tvrdí, že bude prohlášen za nevinného. Současně chce svůj proces přeměnit v soud nad politickou elitou Západu. Každých dvacet minut, dnem i nocí, kontrolují dozorci haagské věznice celu s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem. Bojí se jeho sebevraždy. Miloševič však na smrt nepomýšlí. Chce svést v Haagu svůj poslední boj se všemi nepřáteli a zrádci Srbska.

Řekl, že se necítí vinen, protože jeho politikou byla ochrana zájmů srbského lidu.
Miloševič je zatím viněn z podílu na vraždě 340 Albánců a z vyhnání 740 000 obyvatel Kosova. Do konce léta chce Mezinárodní soud pro zločiny v bývalé Jugoslávii rozšířit obžalobu o zločiny spáchané v Bosně a v Chorvatsku. Žalobu za zločiny v Kosovu přednese už v úterý hlavní vyšetřovatelka soudu Carla del Ponteová, která nevyloučila ani obvinění z genocidy.

Před soudem má být NATO, tvrdí Miloševič
Exprezident však tvrdí, že celý jeho proces je politicky motivován. Už při převozu do Haagu řekl: "Zadrželi jste toho špatného. Správná adresa je NATO - to jsou ti ničemové." Sám haagský soud je pro něho "cirkus, který ohrožuje srbský národ a snaží se ho zničit".

Miloševič přinesl Jugoslávii peníze i krizi. Bývalému jugoslávskému předákovi ve věznici v Haagu nic nechybí.

Miloševičova slova ukazují, že žije v jiném světě než soudci prošetřující jeho zločiny. "Víte, že je dnes Vidov dan?" ptal se při odletu ze Srbska. Vidov dan je den kosovské bitvy. Dávná porážka v boji s Turky je pro Srby dodnes symbolem jejich hrdinství a zároveň symbolem zrady, kvůli níž prý bitvu prohráli. Miloševič se snaží, aby vypadal jako jeden z hrdinů dávných písní. K tomu mu má posloužit i datum jeho vydání do Haagu.

Miloševičovy výroky naznačují, že se chce proměnit z žalovaného v žalobce. Rád by udělal ze svého procesu soud nad celou politickou elitou Západu. Podle listu The Daily Telegraph zmínili jeho obhájci už tři bývalé britské ministry zahraničí, jež chtějí předvolat k soudu.

Miloševičovi obhájci se budou snažit hodit vinu na Západ
Touto cestou se snaží dokázat, že Miloševič dostal od Západu "zelenou" pro řadu svých sporných akcí, a to i těch, při nichž bylo použito násilí. Soudci doufají, že politici osvětlí, co se vlastně dělo při zániku Jugoslávie.

Obhajoba chce popřít tvrzení obžaloby, že Miloševič nese odpovědnost za řadu masakrů v Kosovu. Soudci vědí, že u Bosny a Chorvatska budou dokazovat Miloševičovu vinu jen těžce. Kosovo je však něco jiného. "V Bosně nebyl přímý řetězec velení.

Ale Kosovo bylo od počátku Miloševičovým projektem," tvrdí Nancy Patersonová, která sestavila žalobu. Obě strany mají dost času na přípravu. Proces totiž začne až příští rok. "Úvodní fáze nebude kratší než osm nebo dvanáct měsíců. Samotný proces bude trvat minimálně dvanáct až patnáct měsíců," odhaduje předseda haagského soudu, Francouz Claude Jorda.

Miloševič neklesá na duchu
Celou tu dobu stráví Miloševič v haagském vězení. Na rozdíl od ostatních zůstane v přísné izolaci, aby nemohl ovlivnit další vězně, kteří mohou svědčit v procesu. Bude to poprvé, co bude za zločiny proti lidskosti souzen nejvyšší představitel nějaké země. Miloševič se však tváří optimisticky: "Odejdu z vězení veselý a zdravý," tvrdí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Najdete na iDNES.cz