Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miloševič neplní sliby, jak by měl

aktualizováno 
B ě l e h r a d, P r a h a - Obavy, že Slobodan Miloševič nebude plnit hladce podmínky, které dostal od mocností, aby se vyhnul vzdušnému úderu NATO, se začaly včera zřejmě potvrzovat.

Šéf aliance Javier Solana a vrchní velitel spojeneckých sil Wesley Clark předali v Bělehradě  Miloševičovi poselství s upozorněním, že neplní požadavky aliance na uklidnění situace v Kosovu.
"Stáhněte jednotky, aby se vesničané mohli vrátit do svých domovů, jinak to bude mít pro vás následky," zaznělo včera z jejich úst nové varování.
Jugoslávii tak nadále hrozí letecké útoky NATO. Aktivační rozkaz je stále v platnosti, a pokud se nic radikálně nezmění, začnou v sobotu nad ránem americké křižující střely likvidovat vybrané vojenské objekty Jugoslávie.
Solana, jehož delegace včera v Bělehradě podepsala dohodu o vzdušné kontrole mírových dohod, uvedl, že navzdory jistému pokroku má jugoslávský vůdce ještě hodně dlouhou cestu ke splnění požadavků NATO.
"Vyšlu Miloševičovi naprosto jasnou zprávu," řekl Solana ještě před svým odletem do Bělehradu. "Cesta k řešení problému nevede přes podepisování dokumentů, ale přes plnění dohod," zdůraznil.
Dohodu o vzdušné kontrole, která umožní nevyzbrojeným průzkumným letounům NATO přístup do vzdušného prostoru Kosova - a tím hlavně kontrolu stahování srbských sil -, doplní ještě pozemní kontrola. Tu zajistí pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
OBSE včera ve Vídni formálně rozhodla o vyslání mise 2000 neozbrojených pozorovatelů, kteří budou na místě dohlížet na situaci v Kosovu.
Příslušnou dohodu by měl sice už dnes podepsat v Bělehradě současný předseda OBSE Bronislaw Geremek, diplomatické zdroje však uvedly, že konkrétní mandát a všechny podrobnosti mise se podaří určit až během příštího týdne, snad ve čvrtek.
Česká republika by měla nabídnout jako pozorovatele deset až dvacet odborníků.
V Paříži se mezitím sešli zástupci takzvané kontaktní skupiny pro bývalou Jugoslávii. Jediným konkrétním výsledkem však bylo, že nadále zůstává v pohotovosti s tím, že hrozba leteckého úderu trvá.
Jeden z mála hmatatelných posunů vpřed včera přišel s oznámením hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Louisy Arbourové, že osobně povede připravovanou vyšetřovací misi v Kosovu.
Její oznámení přišlo den poté, co Miloševič povolil vyšetřovatelům haagského tribunálu vstup do Kosova, i když neuznává soudní pravomoc této instituce.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...Najdete na iDNES.cz