Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miloševič chce do voleb z cely

  14:11aktualizováno  14:11
Slobodan Miloševič se ani v Haagu, kde se zodpovídá z válečných zločinů, nechce vzdát politiky. Z cely vyzval Socialistickou stranu Srbska, aby ho nominovala za kandidáta v předčasných parlamentních volbách. Zákony to jugoslávskému exprezidentovi umožňují.

Srbská legislativa nezakazuje, aby osoby podezřelé z válečných zločinů, nebo ty, proti nimž byla vznesena obžaloba, nebo jsou souzeny, kandidovaly ve volbách.

"Miloševič požaduje, aby bylo jeho jméno v čele kandidátky. Je to legitimní požadavek," uvedl Ivica Dačič, mluvčí Socialistické strany Srbska (SPS).

Zatímco nominace exprezidenta podle mluvčího zřejmě projde, problematický je další Miloševičův požadavek, aby SPS do kandidátky zahrnula také několik jeho věrných stoupenců.

Výkonný výbor SPS má Miloševičovy požadavky posoudit do konce týdne. Předčasné parlamentní volby byly vypsány na 28. prosince.

Pozorovatelé spekulují, že Miloševič se snaží prosadit zařazení věrných stoupenců tvrdé linie na kandidátku, aby posílil ve straně svůj vliv, protože jeho vztahy k SPS nejsou bezproblémové.

Dačič a další představitelé strany některé Miloševičovy pokyny, které jim občas posílá z vězení haagského tribunálu, neuposlechli. Na letošním sjezdu SPS například odmítli zvolit do vedení strany jím navrhované kandidáty a omezili se na to, že Miloševiče zvolili čestným předsedou.

Bělehrad vydal Miloševiče ICTY v roce 2001. Od března roku 2002 se bývalý srbský a později jugoslávský prezident v Haagu zodpovídá především z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, na nichž se Bělehrad za jeho vlády údajně podílel v Kosovu, v Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trump vyhlásil nejfalešnější média. Vyhrál deník The New York Times

Donald Trump v Nashville (8. ledna 2018)

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něj přinášejí lživé zprávy. Držiteli cen...

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz