Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miloševič byl zatčen a sedí ve věznici

  6:22aktualizováno  6:22
Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič sedí ve vězení. Srbská policie ho v neděli nad ránem po více než 24 hodinách obléhání zatkla v jeho vile a v koloně pěti automobilů s neprůstřelnými skly ho převezla do bělehradské centrální věznice. Navzdory tomu, že bývalý komunistický vůdce vyhrožoval, že ho policisté živého nedostanou, nakonec nekladl odpor a vzdal se. "Potvrzuji, že se Miloševič sám odevzdal do rukou policie," potvrdil telefonicky agentuře AFP mluvčí jugoslávské vlády.
Miloševič zdraví příznivce

Miloševič zdraví příznivce - Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič před svou vilou zdraví své příznivce. (31. března 2001) | foto: ČTK/AP

USA daly Jugoslávii do 31. března ultimátum. Do té doby měly jugoslávské úřady vydat Miloševiče Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Jugoslávie jinak riskuje ztrátu finanční pomoci 100 milionů dolarů.

Miloševič byl obviněn jugoslávskými úřady ze zneužívání moci a z finančních zločinů. Uvěznění tedy zatím nesouvisí s obviněním z válečných zločinů, které vyslovil Mezinárodní soudní tribunál v Haagu.

Koštunica zasáhl
Dlouhého vyjednávání v Miloševičově rezidenci obklopené desítkami ozbrojenců se zúčastnil i současný prezident Vojislav Koštunica. Dal svému předchůdci najevo, že nemá šanci a vojáci v případě nutnosti zasáhnou.

Před chystaným útokem policie přerušila přívod elektrického proudu a vody do objektu a vyhnala z přilehlých prostranství stovky demonstrantů, kteří po celý den vyjadřovali Miloševičovi podporu.

Těsně předtím než z Miloševičovy bělehradské rezidence vyjela policejní auta s vězněm, zaznělo u objektu pět výstřelů. Zatím není jasné, zda někdo utrpěl zranění.

Situace byla napjatá
Situace u Miloševičovy vily v Bělehradě byla více než 24 hodin napjatá. Skupiny jeho stoupenců a odpůrců po sobě házely kamením a několika lidem se podařilo protrhnout policejní krodon.  Jeden z Miloševičových stoupenců a člen vedení politické strany manželky bývalého jugoslávského prezidenta Siniša Vučinič podle agentury Reuters řekl, že budou Miloševiče bránit i s nasazením vlastních životů.

Poprvé promluvil Koštunica
"Pokud má stát přežít, nikdo nemůže být nedotknutelný," Prohlásil večer v Bělehradě Koštunica. Jde o první jeho veřejné prohlášení k pokusům o zatčení bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče.

Koštunica toto předem připravené prohlášení učinil na závěr mimořádné porady jugoslávského a srbského vedení, na níž se projednávala krizová situace. Podle zdrojů blízkých účastníkům porady, které citovala agentura Reuters, bylo rozhodnuto pokračovat v operaci s cílem Miloševiče zatknout.

Ministr vnitra už dříve oznámil, že po zatčení bude Miloševič předán srbské justici. Také srbský premiér Zoran Djindjič prohlásil, že sice neočekává dramatické akce, ale zákon musí být naplněn. Vláda vyzvala všechny ozbrojené civilisty z blízkosti bývalého prezidenta, aby složili zbraně a zabránili tak případným obětem.

Miloševič, který byl odstaven od moci loni na podzim po prohraných volbách, je patrně nejhledanějším mužem současnosti podezřelým z válečných zločinů.

Miloševič se nechce vzát
Miloševič se vzdát odmítal. Odmítl zatykač, neboť prý neuznává nynější policii a nynější úřady, které jsou podle něj přisluhovači NATO.

Policie proto neprodyšně uzavřela okolí jeho vily. Policii, která se ho už v pátek večer pokusila zatknout, v tom zabránili Miloševičovi ozbrojení strážci.

Armáda odmítla obvinění srbské vlády, že policii v zatčení bývalého prezidenta zabránili někteří členové jejího štábu a strážní jednotka. Obvinění vůči armádě vznesl na tiskové konferenci v Bělehradě srbský ministr vnitra Dušan Mihajlovič, když vysvětloval okolnosti noční policejní operace.

Armádní šéf Pavkovič naopak zdůraznil, že policie ministerstva vnitra a armáda spolupracují. "Nebylo na místě kritizovat armádu, že neplní své úkoly," řekl. Armáda podle komuniké trvá na vysvětlení, že zajišťuje bezpečnost majetku zahrnujícího několik budov, a že není kompetentní chránit bývalého jugoslávského prezidenta.

Generální štáb ujišťuje, že armáda bude nadále respektovat rozhodnutí kompetentních úřadů v souladu s jugoslávskou ústavou.

Podle srbského premiéra Zorana Djindjiče má jeho vláda tajné zprávy o množství zbraní, munice a výbušnin ve vile bývalého prezidenta. Srbský ministr vnitra Dušan Mihajlovič trvá no tom, že policie má oprávnění Miloševiče zatknout. Odmítl ale, že by byl vydán mezinárodnímu tribunálu v Haagu. Citoval také Miloševičova slova: "Nevzdám se živý!"

Mihajlovič, když na tiskové konferenci informoval o nočním pokusu srbské policie Miloševiče zatknout, potvrdil, že jeho strážci jsou ozbrojeni a mají i minometné granáty. 

Ministr: Armáda nechtěla policii do domu pustit
Nočnímu zatčení Slobodana Miloševiče zabránila podle srbského ministra vnitra Dušana Mihajloviče armáda. "Jugoslávská armáda poslechla rozkazy nekompetentních lidí, kteří jsou ve službách Slobodana Miloševiče a jsou vyzbrojeni automatickými zbraněmi," prohlásil  Mihajlovič na tiskové konferenci.

Policie podle ministra přerušila akci, když příslušníci Miloševičovy ochranky, kteří jsou zčásti opilí, začali střílet a dva lidi zranili. "Policisté se snaží předejít ztrátám a zatčení provedou, až usoudí, že je pro ně vhodná chvíle," dodal Mihajlovič.

Politika: Zatčení zabránil šéf armády
Podle sobotního vydání listu Politika zadržení Slobodana Miloševiče zabránil šéf generálního štábu jugoslávské armády Nebojša Pavkovič. "Příkaz k zadržení Miloševiče vydal kompetentní orgán, ale v poslední chvíli jeho vykonání zabránil generál Pavkovič," uvedla Politika, která se odvolává na zdroj srbského ministerstva spravedlnosti.

"Je jasné, že Pavkovič nemohl přijmout toto rozhodnutí sám. Není k tomu oprávněn. Tento rozkaz, který zabránil zatčení Miloševiče, vydal někdo jiný, mnohem mocnější," podotýká Politika. Tuto informaci list údajně získal kolem jedné hodiny v noci, tedy hodinu před zahájením policejní operace proti rezidenci bývalého prezidenta.

Policisté vytlačili civilisty od vstupu do rezidence
Ráno pořádková policie bez vysvětlení vytlačila všechny civilisty - demonstranty i novináře - na vzdálenost přes 200 metrů od vstupu do rezidence Slobodana Miloševiče. Přímo před vilou zůstali jen příslušníci zvláštních policejních jednotek.

Do domu vtrhlo maskované komando
Zpravodaj Reuters v sobotu časně ráno hlásil, že maskované komando vtrhlo do Miloševičova domu. Ozývaly se odtud podle něho výstřely. Viděl jednoho zraněného policistu. Před domem, který je oblíčen ozbrojenci, byla v tu dobu zhruba stovka Miloševičových příznivců.

Podle svědků byl při zásahu zraněn nejméně jeden policista. Měl poraněnou ruku. Tisková agentura Tanjug uvedla, že zranění utrpěl i fotograf jugoslávské agentury Fonet.

První policejní zásah Miloševičovi příznivci odrazili
Zhruba padesát srbských policistů v neprůstřelných vestách a přilbách se v sobotu časně ráno pokusilo proniknout na pozemek u rezidence bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, informovala bělehradská rozhlasová stanice B92.

Miloševičovi stoupenci však vytvořili kordon a policisty vytlačili pryč.

USA: Bělehrad oznámil Miloševičovo zatčení
Agentura ČTK hodinu po půlnoci s odvoláním na představitele amerického ministerstva zahraničí oznámila, že bělehradské úřady v pátek informovaly o Miloševičově zatčení Spojené státy.

"Oznámili nám, že byl zatčen," řekl nejmenovaný americký činitel tiskové agentuře AFP. Dodal, že zakrátko by se měl k zatčení Miloševiče oficiálně vyjádřit Bílý dům. To se však dosud nestalo.

Miloševič pozdravil své příznivce
Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič v noci, ač měl být podle dostupných informací právě u výslechu v justičním paláci, pozdravil své stoupence, kteří se shromáždili před jeho vilou.

Nakrátko vyšel před svůj dům a rozhlasové stanici B92, která několik hodin předtím informovala o jeho zatčení, řekl: "Právě popíjím kávu se svými kolegy a jsem v pořádku. Před mým domem se shromáždilo mnoho těch, jimž leží na srdci náš lid a národní důstojnost. Jsme velmi hrdí. Očekávám, že tento příběh skončí spravedlivě a bude užitečný pro náš lid."

Před Miloševičovou vilou se během večera shromáždilo okolo čtyř stovek Miloševičových příznivců, z nichž někteří byli ozbrojeni sportovními pistolemi, holemi a železnými tyčemi.

Zprávy o zatčení se různily už od počátku
Srbská státní televize v pátek v noci oznámila, že Slobodan Miloševič byl zatčen. Zprávu vzápětí potvrdilo nezávislé rádio B 92, které citovalo nejmenované vládní zdroje.

"Byl zatčen a měl by být přepraven do justičního paláce," napsala agentura Reuters odvolávající se na zdroj blízký vládě. Podle bělehradské rozhlasové stanice B92, která o zatčení rovněž informovala, měl Miloševič už dokonce v soudní budově být.

V pátek půl hodiny před půlnocí agentura Reuters hlásí, že do justičního paláce dorazily čtyři džípy. Nebylo však možné podle ní zjistit, zda v některém z vozů sedí Miloševič. V prvních dvou podle novinářů nebyl, další dva měly tmavá okna, takže do nich nebylo vidět. Brána justičního paláce byla za vozidly uzavřena.

Jugoslávský ministr vnitra Zoran Živkovič Miloševičovo zatčení po těchto zprávách ani nepotvrdil, ani nepopřel.
 
Blízký Miloševičův spolupracovník Živorad Igič naopak tuto informaci označil za lež. Nejmenovaná představitelka vládního uskupení Demokratická opozice Srbska (DOS) naproti tomu zadržení potvrdila.

Televize BK: Zatykač byl vydán už dříve
Soukromá televizní stanice BK uvedla, že zatykač na Miloševiče byl vydán již jistou dobu předtím. Policie se prý obávala krveprolití, a tak vyjednávala uvnitř Miloševičova domu.

Mluvčí Mezinárodního tribunálu v Haagu odmítl události bezprostředně komentovat.

V západních metropolích však noční události v Bělehradě přivítali s opatrným optimismem. "Bylo to přání mezinárodního společenství, aby se Miloševič zodpovídal z činů, které spáchal," citovala Reuters německého diplomata.

Před rezidencí stálo několik vozů i sanitka
Reportér Reuters v pátek večer hlásil, že před Miloševičovým domem v rezidenční čtvrti Bělehradu jsou policejní auta a několik vozidel, včetně sanitky. Uvedl, že policejní auto bylo zaparkováno blízko několika dalších aut a džípů, jejichž osádky skrývaly tváře před novináři.

O přítomnosti policie ve čtvrti Dedinje informoval srbský parlament předák Miloševičovy Socialistické strany Srbska a naznačil, že to svědčí o brzkém zatčení bývalého prezidenta. Socialističtí poslanci na protest proti tomu opustili zasedání.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Rusko by nám mělo více pomáhat s KLDR, řekl Trump po telefonátu s Putinem

Americký prezident Donald Trump na setkání se svým ruským protějškem Vladimirem...

Prezident USA Donald Trump komentoval telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zásadním bodem rozhovoru bylo...

Mezi nebezpečné islamisty v Německu patří ženy i děti, tvrdí úřady

Německá policie posílila hlídky i v Berlíně (31. 12. 2015)

Německé úřady řadí mezi nebezpečné islamisty i několik desítek žen a mladistvých, od nichž hrozí, že by mohli spáchat...

Rakousko se dohodlo na vládě. Zasednou v ní lidovci a svobodní

Předseda vítězných lidovců Sebastian Kurz a šéf Svobodných Heinz-Christian...

Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se po 61 dnech od voleb dohodly na...Najdete na iDNES.cz