Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miloševič bude mít pouze jeden proces

  19:14aktualizováno  19:14
Už za jedenáct dní stane jugoslávský exprezident Slobodan Miloševič, obviněný z genocidy a válečných zločinů, před mezinárodním tribunálem v Haagu (ICTY). Ten rozhodl, že Miloševič bude souzen pouze v jednom procesu. Padla tak definitivně verze o dvou samostatných přelíčeních. Obžaloba ho viní z genocidy, zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů, které spáchali Srbové za války v Chorvatsku, Bosně a Kosovu.

"Odvolací senát se usnesl, že obě přelíčení se sloučí. Proces bezpochyby začne 12. února," řekl mluvčí ICTY.

V lednu tři soudci prvoinstančního senátu, který má Miloševiče soudit, předložili návrh, aby byly uspořádány dva oddělené procesy. První se měl týkat Kosova a druhý, navazující, obvinění z genocidy a válečných zločinů v Bosně a v Chorvatsku.

Ponteová chtěla jen jeden proces
S variantou dvou soudních přelíčení však nesouhlasila hlavní žalobkyně ICTY Carla Del Ponteová. Poukázala přitom na to, že rozdělení dokumentace shromážděné k Miloševičovu případu, která podle ní tvoří jednolitý a nerozdělitelný soubor, by mohlo způsobit žalující straně "nenapravitelné škody". Navíc by se někteří klíčoví svědci nejspíš nemohli přelíčení zúčastnit dvakrát, dodala.

Nadcházející soudní jednání o balkánském konfliktu 90. let je považováno za nejdůležitější v Evropě od dob norimberského procesu. Jen za války v Bosně přišlo o život 200 tisíc lidí.

Miloševič požádal Haag o propuštění
Rozhodnutí o jednom procesu přichází dva dny poté, co bývalý jugoslávský vůdce požádal haagský tribunál o prozatímní propuštění.

"Nechte mě jít, neuteču," obrátil se na předsedajícího soudce. "Jsem plně připravený dostavit se na všechna slyšení, protože tohle je bitva, o kterou nechci přijít," slíbil na závěr svého půlhodinového monologu.

Miloševič je držen ve věznici ICTY už od června loňského roku, kdy ho do Haagu předala nová jugoslávská vláda. 

Politik vedl před soudem monolog
Bylo to poprvé, co Miloševič pronesl v Haagu tak dlouhou řeč. Až dosud se jeho vystoupení omezovala pouze na výroky, že s tribunálem hovořit nebude, protože ho neuznává.

"Skutečnost, že jsem zde držen v naprosto nedůstojných podmínkách, neslouží cti této instituce, byť jde o instituci protiprávní," zdůraznil Miloševič.

Předseda soudu Claude Jorda Miloševiče upozornil, že svou žádost musí předložit příslušnému odboru ICTY.

Poté se soudce jugoslávského exprezidenta zeptal, zda by mu vyhovoval spíše jeden nebo dva soudní procesy. Na to Miloševič neodpověděl a místo toho prohlásil: "Tím, že sečtete tři lži, neznamená, že z toho vznikne pravda, ale pouze větší lež."

Poté pokračoval v monologu, v němž obvinil NATO ze zločinů v Jugoslávii během náletů v roce 1999. Zdůraznil, že on se zasloužil o osvobození zajatých pracovníků OSN v Bosně.  "Kolik vašich rukojmí jsme zachránili?", zeptal se soudu. "Zachránili jsme vaše piloty, zachránili jsme vaše vojáky," prohlásil.

Poté se ho soudce znovu zeptal, zda považuje události v Jugoslávii za jeden konflikt, který by se měl projednat v jednom procesu.

Na tuto otázku Miloševič opět nedal jasnou odpověď. "To, čemu bych dal přednost já, je pravda," řekl. "Co se týče toho, jak budete postupovat, to je na vás. Já vám s tím neporadím," dodal. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Putin startuje prezidentskou kampaň, Rusové ladí jeho megatiskovku

Ruský prezident Vladimir Putin během tradiční tiskové konference v Moskvě (23....

Rusko očekává poslední velkou tiskovou konferenci Vladimira Putina v tomto volebním období. Každoroční akce začne v...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...Najdete na iDNES.cz