Zeman před studenty kritizoval „starostku“ Pardubic i volební slogany

  • 896
Proč je vaše návštěva sedmkrát dražší, než když tady byl prezident Klaus? Tak zněl první dotaz, jaký uslyšel Miloš Zeman v Pardubicích při besedě se studenty gymnázia Dašická, kterou měl na programu během návštěvy kraje.

Hlavu státu však takovým dotazem student Jan Hrubeš z míry nevyvedl. Zejména, když dodal, že informaci má z médií.

"V rámci informační hygieny noviny nečtu a vám doporučují, abyste si také tvořil svůj názor zdravým úsudkem," odpověděl mu svou typickou rétorikou Miloš Zeman.

Předraženou akci s příznivci na Pernštýnském náměstí, na kterou radnice přispívá 100 tisíc korun, pak svedl na vedení města.

"Vaše starostka sama uvedla žádost, aby prezident republiky mohl předstoupit před občany tak, aby ho viděli a slyšeli," uvedl Zeman na adresu primátorky Štěpánky Fraňkové.

Tak vypadal začátek setkání. Ještě před úvodem však byla jeho atmosféra ovlivněna článkem ve středeční MF DNES. V něm si studenti stěžovali na to, že jim učitelé "nedoporučili" brát si na setkání placky s portrétem Karla Schwarzenberga nebo klást provokativní otázky (více o tom čtěte zde).

Aby zabránil pocitu, že vedení školy žáky k něčemu nutí, vyzval ředitel školy Luděk Burian ještě před udělením slova Zemanovi všechny studenty, aby svoji případnou nespokojenost demonstrovali veřejně.

Tazatelé po výzvě ředitele nejprve ztichli

"Chtěl bych vyzvat, ty kteří mají pocit, že jsou omezováni v kladení otázek na pana prezidenta, aby vystoupili," zahájil setkání ředitel Burian.

Až ztichlá tělocvična a sklopené zraky studentů mohly odstartovat skutečnou diskusi. V ní však studenti dali přednost akademické debatě na politologická témata, stejně tak placky s Karlem nikdo ze studentů na klopě neměl.

Zeman podle svého zvyku neopomněl při většině odpovědí také "umýt" média.

"Idiotské" ústavní zvyklosti

Ústavní zvyklosti za idiotský pojem označil v červencovém rozhovoru pro deník Právo sám Zeman. Reagoval tak na dotaz, který Zemanovi vytýkal právě porušování ústavních zvyklostí.

"Pojem ústavní zvyklosti je naprosto idiotský, protože kdyby to byly opravdu ústavní zvyklosti, tak by nějakým způsobem byly zakotveny v ústavě. Jsou to jenom zvyklosti. Prezident, byť přímo zvolený, nemůže měnit ústavu, ale má samozřejmě svaté právo měnit zvyklosti, které nejsou zakotveny v ústavě," řekl doslova Zeman (více najdete zde).

"Nevidíte souvislost mezi výrazem Klementa Gottwalda z roku 1948, že do starých měchů nalijeme nové víno a tvrzením, že ústavní zásady jsou idiotské, které jste řekl vy?" ptal se student Dominik Němec.

"Nikdy jsem neoznačil ústavní zvyklosti za idiotské, to je výmysl novinářů," reagoval prezident Zeman.

Z debaty přesto vyplynulo, že se studenti o politiku zajímají. Padaly také dotazy na zahraniční politiku nebo zda strany ve své volební kampani nevyužívají prázdná populistická hesla.

Vysmíval se sloganům stran

V těchto tématech si se študáky Zeman notoval a hned se vysmál stranám, které před blížícími se volbami používají hesla typu "Dáme zemi do pořádku", "Zajistíme fungující stát", nebo "Ano, bude lépe".

"Dokážete si snad představit, že by nějaká strana slibovala, že zajistí nefunkční stát? Otázka ale zní jinak: Dokážete podle těchto sloganů odlišit, která strana je prosazuje?" ptal se Zeman.

Prezident Zeman nakonec potvrdil svoji pověst, že je pohotový rétor. Student, který měl připravený dotaz na papírku, to od něj dokonce schytal s podezřením, že ho na dotaz o Gottwaldově výroku někdo navedl, když ho musí číst a nemluvil spatra, jako on.

Navíc měl prezident podporu i vedle sedícího hejtmana Martina Netolického (ČSSD), který neváhal přidat doplňující komentář. Například, když se jedna ze studentek zeptala, zdali je vhodné jmenovat ústavním soudcem pouhého advokátního koncipienta Radovana Suchánka.

"Pan Suchánek je kvalitní právník, to není žádná podržtaška," potvrdil správnost Zemanova kroku při jmenování ústavního soudce hejtman Netolický.

Vadou na kráse tak nakonec bylo jen ozvučení tělocvičny. Čtyři reproduktory duněly halou tak, že si prezident musel nechat od vedle sedícího hejtmana překládat, na co se studenti ptali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video