Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak odešel Miloš Zeman z čela ČSSD
16:00
Vladimír Špidla z titulu své funkce předsedy ČSSD ukončil 30. stranický sjezd.
13:53
Posledním místopředsedou ČSSD se stal ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. Získal 325 hlasů, jeho soupeř Jan Kavan jen 162. Ke zvolení bylo zapotřebí 263 hlasů.
13:30
Nový místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach opustí jednu ze svých parlamentních funkcí. Škromach je šéfem klubu sociálnědemokratických poslanců a zároveň sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.
13:15
Pavel Mertlík vypadl z boje o post místopředsedy ČSSD. V prvním kole voleb získal nejméně hlasů. Rozhodne se proto jen mezi ministry Janem Kavanem a Petrem Lachnitem.
11:00
Do boje o poslední křeslo místopředsedy vstoupil ministr financí Pavel Mertlík. Utká se s Petrem Lachnitem a Janem Kavanem.
10:30
Další místopředsedkyní delegáti zvolili místopředsedkyni ústecké krajské organizace sociální demokracie Marii Součkovou. Pro Součkovou hlasovalo 275 delegátů, pro ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita 243 a pro jeho vládního kolegu, ministra zahraničí Jana Kavana 234 delegátů. Poslední kandidátka, poslankyně Jana Volfová získala jen 174 hlasů.
10:00
Z klání o místo v čele strany po prvním kole voleb vypadly poslankyně Milada Emmerová a mluvčí ministerstva školství Vladimíra Al Malikiová.
09:50
Místopředsedou strany zvolili delegáti hned v prvním kole šéfa sociálnědemokratických poslanců Zdeňka Škromacha. Získal 345 hlasů.
09:15
Sjezd pokračuje, delegáti si nejprve vyslechnou výsledek noční volby: ještě před přerušením vhodili lístky do uren v prvním kole voleb místopředsedy strany.
00:30
Delegáti sjezd přerušili.
8. 4. 00:00
Sjezd stále pokračuje ve volbě dalších místopřededů, ale očekává se, že se rozhodne až ráno, protože žádní z kandidátů nemá jasnou podporu a bude se volit dvoukolově.
22:05
Hospodaření ČSSD bude kontrolovat i následující dva roky dosavadní místopředseda Karel Kobes. Delegáti 30. sjezdu ČSSD v Praze ho až napotřetí zvolili do funkce místopředsedy pro řízení, a to 307 hlasy. Ke zvolení jich potřeboval 282. Jeho protikandidátku Janu Volfovou podpořilo 224 přítomných delegátů.
20:56
Nový místopředseda ČSSD pro řízení strany není znám ani po druhém kole volby. Karel Kobes, který tuto funkci dosud zastával, získal od delegátů pražského sjezdu 275 hlasů. Ke zvolení však bylo nutné, aby obdržel o dva hlasy více. Jeho protikandidátka, poslankyně Jana Volfová, dostala 257 hlasů.
19:00
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Zdeněk Škromach by zrušil zákaz spolupráce s komunisty. Zákaz spolupráce s KSČM si ČSSD schválila v roce 1995. "Tento zákaz vznikl za určité politické situace. Z tohoto hlediska jsou tato usnesení vyhaslá," řekl Škromach.
18:50
Poslankyně Jana Volfová a Karel Kobes, kteří usilují o funkci místopředsedy pro řízení strany, se o ni utkají ve druhém kole. V prvním kole volby totiž ani Volfová, ani Kobes, který funkci obhajuje, nezískali potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Volfová zaostala za Kobesem o pouhých 13 hlasů.
18:05
Miloš Zeman se proti své vůli stal členem předsednictva strany. Delegáti 30. sjezdu strany totiž schválili změnu stanov: premiér bude napříště členem předsednictva. Zeman po své rezignaci už nechtěl působit v žádné stranické funkci.
17:00
Na sjezdu se objevila Květa Němcová, matka Oldřicha Němce, která chtěla veřejně protestovat proti volení Volfové do vedení ČSSD. Její syn před lety s Volfovou spolupracoval. Předloni spáchal sebevraždu skokem z Nuselského mostu. Němcová je přesvědčena, že Volfová je za smrt jejího syna zodpovědná.
16:35
Prvním, statutárním místopředsedou České strany sociálně demokratické se stal Stanislav Gross. Delegáti 30. sjezdu ČSSD ho zvolili 489 hlasy. Grosse tak podpořilo 89,2 procenta delegátů.
15:50
Nový předseda sociální demokracie Vladimír Špidla na své první tiskové konferenci prohlásil:
 • "Volební vítězství je pro mě velký závazek. Považuji za zcela nemožné předat stát opět do rukou konzervativně-liberální koalici."
 • Upozornil, že sociální demokraté dnes 7. dubna slaví výročí vzniku své strany, která byla založena před 123 lety. "Založení strany je svým způsobem sňatek s lidem, takže máme výročí svatby."
15:20
Stanislav Gross, jediný kandidát na funkci statutárního místopředsedy, ve svém projevu uvedl:
 • "Je nesmírně hloupé, pokud sami sebe oslabujeme nejrůznějšími malichernými spory, které v minulosti tolikrát sociální demokracii provázely."
 • Výsledky vládnutí ČSSD jsou dobré a dokonce lepší, než strana sama očekávala. Sociální demokraté by proto měli být daleko sebevědomější a hrdější.
 • Pokud bude zvolen statutárním místopředsedou, těší se Gross na spolupráci s nově zvoleným předsedou ČSSD Vladimírem Špidlou. Česká republika si podle něj zaslouží, aby se Špidla stal po volbách v příštím roce i předsedou vlády.
13:51
Vládnoucí strana má nového šéfa. Po osmi letech nahradil Zemana v čele ČSSD Vladimír Špidla. Zvolila ho drtivá většina delegátů stranického sjezdu: pro hlasovalo 483 delegátů z 545, což je 87,5 procenta. Oznámila to volební komise.
12:45
Slova se ujal budoucí předseda ČSSD Vladimír Špidla a přednesl svůj projev coby oficiální kandidát na nejvyšší funkci. Z jeho řeči:
 • "Vítězství sociální demokracie je sekerou, kterou odetneme Volákovy žebračenky, sekerou, kterou odetneme školné poslance Matějů (oba Čtyřkoalice - pozn. redakce), sekerou, kterou odetneme placení zdravotní péče."
 • Strany bývalé pravicové vládní koalice označil za zaslepené ideologické konzervativce, jejichž dluhy už nyní musíme tak těžce splácet... Objevují se jako postavy ze sci-fi románů a tvrdí, že jsou jiní, ale oni jsou stále stejní.
 • Sociální demokraté budou potřebovat nejméně ještě jedno vítězství ve volbách, aby z České republiky vytvořili normální zemi...
 • Česko by mělo vstoupit do EU nejpozději v roce 2004. "Jsem přesvědčen o tom, že svůj národní zájem nejlépe uplatníme jako plnohodnotný člen Evropské unie," řekl.
 • Zaměstnavatel není všeho pán a zaměstnanci se nesmějí stát obětí workoholismu třeba i dobrých podnikatelů. I zaměstnanec má právo na rodinu a volný čas.
 • "Sociální demokracie není nepřítelem poctivých podnikatelů. Jasně říkám, že si vážím podnikatelů a podnikání," řekl. "Podnikání je přínosem pro společnost."
 • "Považuji za samozřejmé, že přistoupíme k radikální a důsledné propopulační politice," zdůraznil. "Mít děti je správné a hodné ocenění."
10:15
V rámci volebních příprav vystupují delegáti se svými projevy:
 • Jako první vystoupil šéf odborů Richard Falbr. Poděkoval vládě vedené Zemanem, že vyvedla zemi z krize a že vytvořila prostředí, ve kterém už se velcí zloději bojí krást. Svou řeč zakončil se zaťatou pěstí a vztyčenou paží zvoláním: "Ať žije Česká strana sociálně demokratická! Ať žije konfederace a ať žije naše spolupráce!"
 • Při vystoupení zahraničních hostů velké množství delegátů odešlo. Dali přednost předvolebnímu zákulisnímu jednání.
7. 4. 09:15
Po deváté hodině začal druhý den sjezdu. Dopoledne delegáti zvolí nástupce Miloše Zemana a nové místopředsedy strany. Očekává se, že šéfem sociálních demokratů bude Vladimír Špidla a prvním místopředsedou ministr vnitra Stanislav Gross.
19:30
Sjezd ČSSD dnes kolem 19. hodiny skončil. V sobotu dopoledne delegáti rozhodnou o Zemanově nástupci.
 
19:00
Sociální demokracie se rozloučila s odstupujícím Zemanem potleskem a cimbálovou muzikou. Místopředsedkyně ČSSD Jitka Kupčová předala premiérovi kytici rudých růží.
18:00
Před sjezd předstoupilo všech pět místopředsedů strany. Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Jitka Kupčová, Karel Kobes a Petr Lachnit bilancovali oblasti, za které jsou ve vedení strany odpovědni. Nejočekávanější bod programu 30. sjezdu - volba nového vedení - přijde na řadu v sobotu 7. dubna.
17:30
Místopředseda ČSSD Stanislav Gross si z jednání sjezdu odskočil k novinářům do tiskového střediska, kde na televizních obrazovkách běželo fotbalové utkání mezi Sigmou Olomouc a pražskou Slavií. Gross přiznal, že je fanda Slavie. "V tiskovém středisku můžu sledovat řečníky a samozřejmě, že jako zavilý slávista po očku sleduji také jinou obrazovku, kde se odehrává fotbalové utkání," řekl.