Zeman rýpal i otcovsky radil. Oprašte starý program, řekl lidovcům

  15:51aktualizováno  15:51
Prezident Miloš Zeman na olomouckém sjezdu lidovců poblahopřál čerstvě zvolenému staronovému předsedovi strany Pavlu Bělobrádkovi a straně udělil několik "otcovských rad". Podle něj by strana, pokud se dostane do Sněmovny, neměla usilovat o účast ve vládě.

Prezident Miloš Zeman na sjezdu lidovců v Olomouci (8. června 2013) | foto: ČTK

Zeman připomněl, že se s Bělobrádkem znají ještě z dob, kdy ještě ani nevěděl, že bude kandidovat.

"Známe se již poměrně dlouho, vzpomínám si na jeho návštěvu v mé tvrzi v době, kdy ještě nebyla ani ohlášena má kandidatura. Má úcta k němu není předstíraná, pokusil se vrátit stranu do Poslanecké sněmovny, protože má odvahu," řekl Zeman delegátům (více o sjezdu čtěte zde).

Podle Zemana lidovcům v minulosti uškodila účast ve vládě. "Josef Lux, s nímž jsme se v posledních letech jeho života velmi sblížili, měl sen, že se KDU-ČSL stane tímtéž, co CDU v německu. A já jsem s ním ten sen sdílel. Tento sen se nepovedl a já vám nabídnu proč. Bylo to proto, že se KDU stala součástí vlády," řekl Zeman. A ve čtvrthodinové analýze se pokusil shrnout chyby lidovců v politice a dát pár "otcovských rad", jak příště uspět.

Prezident lidovcům doporučil, aby se v okamžiku příchodu do Sněmovny stali nevládní stranou a nevázali se na velké strany, ať zprava či zleva, a stali se tradičním jazýčkem na vahách, jako byli lidovci v minulosti. S tím, že všechny malé strany, které dělaly vládní politiku, podle něj dopadly špatně. Připomněl Stranu zelených, ODA i Věci veřejné.

Ideální program pro lidovce by Miloš Zeman také opsal od staré KDU-ČSL. "Ač už je podán návrh na zrušení poplatků, děti stále ještě musí platit poplatky u lékařů. Doporučuji vám zaměřit se sem," řekl. 

Prezident Miloš Zeman a staronový šéf lidovců Pavel Bělobrádek na sjezdu v

Prezident Miloš Zeman a staronový šéf lidovců Pavel Bělobrádek na sjezdu v Olomouci (8. června 2013)

Což je scénář známý z dob vlády ODS a jejich ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který přišel s reformou zdravotnictví a zavedl poplatky. Tehdy to byla právě strana lidová, kdo v čele s Ludvíkem Hovorkou a v tiché spolupráci s ČSSD tvrdě bojovala proti placení u lékaře.

Zeman také řekl, že je důležité, aby se strana lidová vrátila ke kořenům, což však dle prezidenta nestačí. "Podívejte se na stranu Národních socialistů, jak dopadla," řekl.

Nechybělo ani zemanovské rýpnutí

Zeman si ani tady neodpustil rýpnout, a to do prvního místopředsedy strany Mariana Jurečky. Prezident řekl, že když se chystal do Olomouce na sjezd, tak si vyžádal materiály o členech vedení strany, aby si s nimi mohl potřást rukou. "Ale žádné materiály jsem do rukou nedostal. Dostal jsem pouze výrok prvního místopředsedy strany o tom, že jsem se na ruské ambasádě opil jako mužik," posteskl si prezident. Jurečka těmito slovy komentoval Zemanovo vrávorání nad korunovačními klenoty, jež prezidentský úřad vysvětloval virózou. "Jsou chvíle, kdy si politik nemůže dovolit přivodit virózu a namazat se jako ruský mužik," uvedl tehdy Jurečka (více čtěte zde).

"Se zájmem jsem dostal tento výrok a vzpomněl si na to, jak jsem po půlhodině opouštěl ruskou ambasádu a s lítostí se díval na tu jednu nedopitou skleničku. Že jsou naši novináři neinformovaní, jsem si už zvykl, ale přál bych vám, abyste měli informovanějšího místopředsedu," rýpl si Zeman.

Miloš Zeman přesto malé strany nemiluje

Na závěr svého projevu prezident popřál lidovcům, ať si zvolí svůj vlastní a klidně provokativní program a ať dostanou do politiky schopné nové lidi z regionální politiky. Podle něj tkví síla lidovců právě v těch schopných starostech v regionech. A blahopřál i své protikandidátce na post prezidenta Zuzaně Roithové za zisk tolika hlasů.

Prezident na sjezdu KDU-ČSL působil jako otec rádce. Přitom právě on to byl, kdo na sjezdu SPOZ přirovnal malé strany včetně lidovců v politice k politickému pleveli.

Na otázku MF DNES, proč tedy na sjezd lidovců přijel a zda to znamená, že změnil názor, odpověděl: "Ne, nezměnil. Já si myslím, že každá malá strana a strana, která vypadne ze sněmovní politiky, je bohužel strana neúspěšná. To je klasická politologická definice, na které nemám co měnit. Současně jsem ve svém projevu navrhl některé náměty, jak by lidová strana mohla založit svůj program nikoliv na programech jiných stran, ale na vlastní programové platformě, uvidíme, jak to delegáti přijmou."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Kvůli kauze se synem přijde Babiš o post premiéra, tipují bookmakeři

Premiér Andrej Babis na tiskové konferenci se svým polským protějškem Mateuszem...

Kvůli kauze s údajným únosem svého syna na Krym přijde premiér Andrej Babiš z hnutí ANO podle bookmakerů o svůj post....

Únos premiérova syna je dosti divoká konspirace, prohlásil prezident

Prezident Zeman nežádá premiéra Babiše o vysvětlení

Prezident Miloš Zeman považuje údajný únos syna premiéra Andreje Babiše na Krym za „dosti divokou konspiraci“. Vládu...

Babiše mladšího by mohli vyslechnout Švýcaři, zamýšlí policisté

Premiér Andrej Babiš na konferenci o Libyi v Palermu (13. listopadu 2018)

Policie se řadu měsíců neúspěšně snaží vyslechnout syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelé se totiž...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz