V Česku je člověk podezřelý ze spolupráce s teroristy, řekl Zeman v ČRo

  • 658
V Česku se pohybuje člověk z oblasti afrického Maghrebu, který je podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. V rozhovoru pro Český rozhlas (ČRo) to ve středu řekl prezident Miloš Zeman. Chtěl tím ilustrovat údajnou nesmyslnost nového centra proti hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra, které kritizuje.

Moderátor pořadu na Českém rozhlasu Plus Michael Rozsypal upozornil, že by prezidentovo prohlášení mohlo vyděsit společnost. Zeman to odmítl s tím, že jeho vyjádření je natolik neurčité, že v jakékoli ohrožení nevěří.

„Právě proto jsem neřekl jeho jméno. To už by bylo porušení, a jestliže jenom řeknu, že je z Maghrebu, tak vy jistě víte, že Maghreb zahrnuje Maroko, Tunisko, Alžírsko, a dokonce Libyi, tak tato informace je natolik neurčitá, že nikoho, kromě tohoto člověka neohrožuje, ale já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen,“ uvedl Zeman.

Prezident začal mluvit o údajném teroristovi v souvislosti s odhalováním dezinformací na internetu, čemuž se nově věnuje Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) při ministerstvu vnitra.

„Vy si opravdu myslíte, že tuhle informaci bude mít paní Romancovová (právnička pověřená koordinací centra, pozn. red.)? Samozřejmě, že ne,“ odvětil prezident na dotaz týkající se fungování CTHH.

Zeman dále prohlásil, že neprozradil žádnou strategickou informaci. Nezveřejnil ani další podrobnosti, jako je délka pobytu zmíněného člověka nebo zda je pod stálým dohledem bezpečnostních složek. „Bez komentáře,“ reagoval na dotaz iDNES.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Vyjádření prezidenta republiky zpravodajské službě nepřísluší komentovat. Mohu ale ujistit, že děláme maximum, abychom měli možná rizika pod kontrolou. V této chvíli nemáme informace o nějakém okamžitém bezprostředním nebezpečí,“ reagoval pro iDNES.cz mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert.

Některé věci je lepší nezveřejňovat, reagoval Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec novinářům ve Sněmovně podle ČTK řekl, že konkrétně prezidentova slova komentovat nebude, protože k tomu nemá detailní informace. Prezident podle něj zjevně věděl, co říká. „Já si prostě myslím, že je lépe některé věci nezveřejňovat,“ uvedl.

S tím souhlasí i politolog a bezpečnostní analytik Josef Kraus. „Ten člověk může zmizet, může si dávat větší pozor, jednak přeruší své styky s ostatními lidmi, nebude třeba komunikovat do telefonu, nebo dokonce může třeba uspíšit svůj plán provést teroristický útok,“ řekl Českému rozhlasu s tím, že pouze spekuluje.

„Ale jsou to přesně ty důvody, proč se podobné zprávy nevypouštějí na veřejnost. Bohužel pan prezident již v minulosti ukázal několikrát, že profesionalita a kompetentnost mu v těchto záležitostech chybí a s oblibou si pouští pusu na špacír,“ dodal Kraus.

K výroku prezidenta se na svém twitterovém účtu vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka.

11.ledna 2017 v 13:31, příspěvek archivován: 11.ledna 2017 v 14:16

Pokud jde o výrok prezidenta, chci ujistit a uklidnit veřejnost, bezp.složky fungují a dělají vše pro zajištění maximální bezpečnosti.

Podle nejčerstvějších zpráv neexistuje žádné vyšší riziko teroristického útoku na území ČR, dodal Chovanec. Není proto podle něj důvod zvyšovat stupeň ohrožení terorismem či svolat Bezpečnostní radu státu. Bezpečnostní složky podle něj pracují, monitorují pohyb podezřelých lidí na českém území a zabývají se možnými riziky.

České tajné služby loni ve zprávě za rok 2015 upozornily na to, že Česko je v současnosti zejména tranzitní zemí pro lidi, kteří usilují o zapojení do aktivit takzvaného Islámského státu (IS). Jak připomněla ČTK, policie zaznamenala několik případů, kdy využili pražské Letiště Václava Havla. V některých případech byly tyto osoby zadrženy a předány k trestnímu stíhání v domovských zemích. V některých případech byl také zjištěn jejich krátkodobý pobyt v Česku.

Náplň práce Centra proti terorismu

Na webu ministerstva vnitra se uvádí, že CTHH bude analytické a komunikační pracoviště, které bude monitorovat hrozby pro vnitřní bezpečnost státu.

Bude sledovat "široké pole hrozeb a potenciálních incidentů v oblasti terorismu, útoků na měkké cíle a bezpečnostních aspektů migrace, extremismu, hromadných akcí, narušování veřejného pořádku a různé trestné činnosti, ale právě i dezinformačních kampaní se vztahem k vnitřní bezpečnosti státu“.

Centrum bude zaznamenané problémy vyhodnocovat a navrhovat věcná i legislativní řešení, která bude v případě potřeby také realizovat. Zároveň bude šířit informace o daných problematikách mezi odbornou i laickou veřejností.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video