Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miliony střeží v léčebně ochranka

  22:00aktualizováno  22:00
Kufr plný peněz dělá vrásky personálu opavské psychiatrické léčebny. Peníze patří 54letému muži, který v sobotu pobíhal s kufrem po Bohumíně a hrozil, že odpálí bombu, kterou v něm má. Zhruba šest milionů korun si odmítli uschovat policisté, soudci i příbuzní muže.

"Museli jsme najmout ochranku, která zapečetěný kufřík bez přestání střeží. Stojí nás to spoustu peněz," posteskl si ředitel léčebny Ivan Drábek.

"Jsem naštvaný, protože policisté, kteří pacienta přivedli, odmítli peníze přepočítat a řádně nám je předat. Žádal jsem státního zástupce, aby vzal peníze do soudní úschovy, protože my tady takovou částku mít nemůžeme. Ale odmítl s tím, že peníze nepocházejí z trestné činnosti."

Peníze nechtěla převzít ani manželka pacienta, kterou o to léčebna žádala. "Prostě nikdo s nimi nechce mít nic společného, zřejmě se bojí, že nejsou čisté," líčí Drábek.

Karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková uvedla, že policisté peníze přepočítali už v havířovské psychiatrické ordinaci, kde muže prohlédl lékař před jeho odvozem do Opavy. "V léčebně pak zdravotníci pacienta odvedli na oddělení a žádný doklad o penězích si od policistů nevyžádali," tvrdí mluvčí.

Připustila ale, že okolnosti a atmosféra případu byly tak výjimečné, že mezi zdravotníky a policisty mohlo dojít k nedorozumění. "Nestává se často, že by po městě běhali lidé s tolika penězi," podotkla.

Policie zatím netuší, odkud muž peníze vzal. Ve městě se hovoří o tom, že se zapojil do takzvané pyramidové hry typu letadlo, peníze vyhrál a pak se z nich zbláznil.

"O původ peněz jsme se zajímali, ale muž byl příliš zmatený. Musíme počkat, až lékaři dají souhlas k jeho výslechu," vysvětlila Viačková a doplnila, že do úschovy si peníze vzít nemohli. "Nosit u sebe miliony není trestné. Muž nebyl zadržený ani obviněný. My jsme ho jen doprovázeli, abychom zajistili bezpečnost zdravotníků," dodala.

Víc informací o původu peněz zatím nemají ani lékaři. Majitel o nich totiž neříká nic nebo si vymýšlí.

Psychiatr Drábek připouští, že nemusel psychicky zvládnout nabytí tak velkého množství peněz. "Ale stejně tak je možné, že muž svou poruchu jen předstírá, aby se u nás schoval. Zatím nemůžeme vyloučit ani to, že jeho bludy a strachy vycházejí z reálných obav o vlastní život či o peníze. To vše se teprve ukáže v dalších dnech," uvedl Drábek.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Najdete na iDNES.cz