Miliony obyvatel USA trpí traumatem 11. září

  • 37
Tragické události loňského 11. září se výrazně podepsaly na duševním zdraví velkého množství lidí. Miliony Američanů, kteří sledovali teroristické útoky v televizi, trpěly příznaky posttraumatické stresové poruchy, tvrdí v nejnovější studii američtí lékaři a vědci. Ještě mnohem více byli událostmi zasaženi ti, kteří byli přímými svědky útoků. Dosud však není jasné, jak se na zdraví lidí projeví zážitky z 11. září za několik let.

Přibližně čtyři procenta Američanů žijících mimo zasažená města New York a Washington uvedla, že prožívali úzkostné stavy. V New Yorku však tyto symptomy zaznamenali lékaři u každého desátého. O svých zjištěních informovali vědci v prestižním časopise Journal of American Medical Association (JAMA).

Plně rozvinutá posttraumatická stresová porucha (PTSD) byla až dosud spojována s přímými traumatizujícími zážitky postiženého. Mezi její symptomy patří neustále se opakující vzpomínky, úzkostné pocity a návaly paniky. S bolestnými zážitky zprostředkovanými televizí obecná definice této poruchy až dosud v podstatě nepočítala.

Nicméně autoři studie, citovaní britskou BBC, se domnívají, že události z 11. září mohou být výjimkou. "Rozšíření možné poruchy PTSD bylo významně vyšší v oblasti města New York (11,2 %) než v hlavním městě Washingtonu (2,7 %) a ve zbytku země (čtyři procenta)," napsali.

"Příznaky PTSD byly také podstatně spojeny s počtem hodin, které účastníci průzkumu strávili 11. září a v následujících dnech sledováním televizních přenosů z útoků. Ukázala se i propojenost s tím, kolik potenciálně traumatizujících zážitků viděli sami účastníci projektu."

Ne všichni lékaři však s jejich závěry souhlasí. "Byl bych skeptický učinit formální diagnózu PTSD vycházející čistě jen z vlivu televize," citovala BBC britského psychologa Leslieho Carricka-Smithe. "Každý jednotlivý případ musí být zvážen podle okolností. Někteří lidé mohou být více emocionálně postiženi tím, co vidí v televizi," konstatoval.

Severokarolínský tým lékařů vedený Williamem Schlengerem zkoumal 2273 dospělých po celých USA v průběhu října a listopadu loňského roku. Sledovali zejména přímý dopad útoků na účastníky průzkumu a vliv sledování televize. Sdělovali mj. to, kolik času strávili před televizí a co viděli.

Časopis JAMA v doprovodném článku zároveň uvedl názor dvou dalších amerických vědců, že dlouhodobé psychické dopady 11. září jsou nejasné. Carol North z Washington University v St. Louis a Betty Pfefferbaumaová z University of Oklahoma tvrdí, že bezprostřední výzkumy Američanů po 11. září poskytují cenný obraz duševního zdraví národa krátce po tragických zkušenostech. Nicméně tyto údaje nemusí již příliš vypovídat o tom, co bude za určitou dobu.

"Zůstává nejasné, jak se psychické potíže a poruchy zjištěné týmem doktora Schlengera projeví v budoucnu, zejména kolik z nich se přemění v chronická onemocnění a kolik z nich samovolně odezní," napsali v časopise JAMA.

Předchozí výzkumy odhadovaly, že více než 100 000 Newyorčanů trpí po 11. září poruchami. Například první rozsáhlá studie uskutečněná New York Academy of Medicine zjistila, že téměř desetina lidí žijících v dolní třetině newyorského Manhattanu (kde stály obě věže Světového obchodního centra) si stěžovala na značné deprese a jejich příčinu přičítala teroristickým útokům. Mnozí z nich mají obtíže se spaním a opakovaně se jim zdá o neštěstí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video