Slum Kibera u keňského Nairobi (16. září 2009)

Slum Kibera u keňského Nairobi (16. září 2009) | foto: AP

Miliony lidí se vystěhovaly ze slumů „za lepším“. Živořících ale přibývá

  • 4
Téměř 230 milionům lidí se podařilo v posledních deseti letech uniknout životu ve slumech a přestěhovat se do obydlí, kde mají důstojnější podmínky. Vyplývá to ze zprávy OSN, která však zároveň upozornila na fakt, že celkový počet lidí živořících v nuzných chatrčích na celém světě stále roste. Může za to hlavně nárůst populace a příliv venkovského obyvatelstva do měst.

V dnešní době žije ve slumech už téměř miliarda lidí po celém světě. A to přesto, že se během posledních deseti let podařilo najít důstojnější ubytování pro 227 milionů obyvatel chatrčí, hlavně v Indii a Číně. Tam se povedlo přemístit z chudinských čtvrtí přes 120 milionů Číňanů a Indů.

Kvůli růstu světové populace a přílivu obyvatel venkova do měst se ale nedaří snížit celkový počet lidí žijících v otřesných podmínkách chudinských čtvrtí. Za posledních deset let se jejich počet zvýšil z více než 776 milionů na téměř 828 milionů.

"Pokud nedojde k nějaké drastické akci, světová populace ve slumech zřejmě poroste o šest milionů lidí ročně," uvedl podle televize BBC jeden z autorů zprávy OSN Gora Mboup s tím, že v roce 2020 by mohlo žít v nuzných chatrčích 889 milionů lidí.

Addis Abeba, Etiopie. (březen 2010)

Addis Abeba, Etiopie. (březen 2010)

Počty lidí žijících v bídě rozšiřují z poloviny nově narozené děti ve slumech, ze čtvrtiny přesun venkovských obyvatel do měst a z další čtvrtiny lidé žijící na okrajích měst, jejichž domy pohltily rozšiřující se chudinské čtvrti.

Nejvíce slumů na světě se nachází v subsaharské Africe, kde žije v nuzných chatrčích 199,5 milionu lidí. Hned za nejstarším kontinentem je jižní Asie se 190,7 milionu obyvatel a východní Asie se 189,6 milionu lidí. Největší rozdíly mezi chudými a bohatými jsou podle OSN ve třech městech JAR: v Buffalo City, Johannesburgu a Ekurheleni.

Kdy už jde o slum

O slum jde tehdy, když obydlí nesplňuje alespoň jeden následující požadavek:

- stálou strukturu
- pokoj by neměli sdílet více než tři lidé
- musí existovat snadný přístup k vodě, kterou si lidé mohou dovolit
- nesmí postrádat soukromý záchod nebo společné toalety, které sdílí rozumný počet lidí
- jistotu ve vlastnictví "nemovitosti"

Zdroj: OSN


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video