Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Miliony Íránců ladí rádio z Prahy

  0:01
Réza pohlédl na hodinky, přerušil rozpravu o kobercích a vrhl se k počítači. "Je čas na zprávy!" vykřikl s omluvou a spustil internet. "Od vás z Prahy!" říká spokojeně a naslouchá proudu slov, která přes internet do jeho teheránské kanceláře proudí z pražského studia v budově Rádia Svobodná Evropa.

Tak jako miliony dalších Íránců se dozvídá o dění ve světě z vysílání Rádia Farda, Rádia Zítřek.

Pražská stanice je dnes pro Írán v mnoha směrech tím, čím byla Svobodná Evropa pro východní Evropu v éře komunismu: zdrojem objektivních zpráv, a tedy zdrojem naděje. "Je to naše pojítko s normálním světem," říká po zprávách Réza.

Opět je ochoten bavit se o kobercích. Ale jen do dalších zpráv. Věří, že se jednou dočká, tak jako se dočkala východní Evropa, že jednou se ze zpráv dozví o konci přísného režimu islámských radikálů. "Jednou se vše změní," prorokuje.

Není snadné odhadnout, kolik Íránců rádio poslouchá, podle některých odhadů to může být až patnáct procent obyvatel sedmdesátimilionové země. Jisté je, že jde řádově o miliony lidí.

Zakázaná stanice zní (potichu, samozřejmě) z autorádií, z přijímačů v kancelářích, mnozí ji ladí přes satelitní přístroje. Tři čtvrtě milionu uživatelů se každý měsíc připojuje na pražské servery stanice - i přes internet je možné Rádio Zítřek poslouchat.

"Víme, že náš vliv je značný," uvedla v Praze mluvčí rádia Sonia Winterová. "Íránská vláda vynakládá hodně energie na to, aby nás rušila. To je nejlepší důkaz naší popularity."

Rádio vysílá dvacet čtyři hodin denně a kromě zpráv věnuje hodně času hudbě - láká tak mladou generaci.  Rádio Farda není jediným zdrojem informací a programů ze zahraničí - do země například vysílá několik televizních stanic z USA.

Jsou financovány kruhy íránské emigrace, a jsou tedy otevřeně protivládní. "Občas se na ně dívám u sousedů. Někdy to je opravdu strašné. Je to propaganda v nejčistší podobě," stěžuje si lékař Farhang. "Přehánějí to, lidé jim nevěří," říká a kroutí hlavou.

Symbolem objektivních zpráv je perské vysílání BBC a stále více také Rádio Zítřek, které existuje jen půl roku. Předtím z Prahy vysílal do Íránu po několik let "perský servis" Rádia Svobodná Evropa.

Ten poté spojil své síly s perským vysíláním Hlasu Ameriky a vznikla nová stanice, v níž nyní pracuje asi dvacet lidí v Praze a deset ve Washingtonu. Rozdíl je v rozsahu vysílání i zaměření - Rádio Zítřek se snaží být co nejpestřejší, aby přilákalo mladé posluchače - dvou třetinám obyvatel Íránu je pod třicet let.

"Nejsme žádná diverzní stanice ani hlásná trouba Ameriky. To by byla chyba," uvedl v Praze zaměstnanec rádia, který nesmí zveřejnit své jméno. "Jsme tu od toho, abychom přinášeli objektivní informace. Jedině tak nám lidé budou věřit," dodává.

Když začal perský servis v roce 1998 vysílat z budovy někdejšího Federálního shromáždění, byla z toho menší diplomatická roztržka Prahy s Teheránem. Írán dokonce odvolal svého velvyslance. Nyní už se situace uklidnila a novináři z rádia říkají, že Teherán se proti nim nesnaží nijak zasahovat či jim vyhrožovat.

Rádio Zítřek je jedním z příkladů "nového života" Svobodné Evropy. Pro zajímavost - z pražské centrály stanice Rádia Svobodná Evropa se dnes vysílají programy ve čtyřiatřiceti jazycích do pětadvaceti zemí včetně Íránu i Iráku.

Od dob pádu komunismu se však mnohé změnilo - pro vlády zemí, které nejsou z vysílání nadšeny, je například téměř nemožné zemi informačně odizolovat. Rádio je sice možné rušit, ale internet a satelitní přijímače všechny bariéry hravě probourají.

"Každý má přístup na internet, miliony lidí mají satelitní antény. Žádná vláda už nás nikdy nedokáže odříznout od světa," shrnuje situaci Muhammad, teheránský student.

V minulých týdnech proběhla teheránskou univerzitou vlna studentských protestů a vláda z jejich podněcování obvinila americké emigrantské televize. "Víme, co se děje ve světě, a radit nepotřebujeme," kroutí nad tím hlavou Muhammad. Nedávno sledoval promoci svého kamaráda na jedné americké univerzitě. V přímém přenosu, na internetu.

USA nyní naznačují, že chtějí věnovat hodně energie prosazení změny poměrů v zemi. Lidé z Rádia Zítřek však říkají, že jejich role se nezmění. "Neříkáme: to je špatné, to je dobré. Prostě jen informujeme a lidé si mohou udělat vlastní názor," říká jeden ze zaměstnanců. "To je ta nejlepší cesta ke změnám v naší zemi." 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Nechte si urážky, vzkypěla Jermanová. Migrační pakt vyvolal v debatě hádku

19. dubna 2024  16:46

Téma migračního paktu pořádně rozohnilo poslance, kteří se mu věnovali ve čtvrtek v pořadu 360° na...

V Polsku zatkli podezřelé z útoku kladivem na spolupracovníka Navalného

19. dubna 2024  11:29,  aktualizováno  16:32

Ve Varšavě byli 3. dubna zadrženi dva podezřelí z útoku na Leonida Volkova, spolupracovníka ruského...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Britští lékaři dělali pokusy na dětech, infikovali je nakaženou krví

19. dubna 2024  15:44

Britští lékaři v 70. a 80. letech minulého století prováděli pokusy na dětech, stovky lidí...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...