Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko přispěje do rozpočtu NATO přes 640 milionů ročně

  13:09aktualizováno  13:09
Vláda souhlasila s navýšením ročního příspěvku do rozpočtu NATO. Letos ministerstvo obrany zaplatí do společné pokladny asi 643 milionů korun. Příspěvek Česka se tak zvýšil o téměř 16 milionů korun.

Česko přispívá do fondů NATO i na provoz a operace speciálních průzkumných letounů AWACS | foto: Armáda ČR

Kabinet ve středu souhlasil s navýšením příspěvků České republiky do společných fondů NATO. Výši příspěvků jednotlivých států Aliance odvozuje od výše jejich hrubého národního příjmu, který ve svých statistikách zveřejňuje Světová banka. Podle tohoto klíče se tak podíl Česka zvýšil z 0,9 procenta na 0,93 procenta a platí pro následující dva roky.

Za ochranu z nebes Česko zaplatí 155 milionů ročně, peníze se ale vrátí

Ministerstvo obrany tak už letos ze svého rozpočtu uvolní 643 milionů korun do několika aliančních fondů. Do samostatného vojenského rozpočtu Aliance přispěje 385 milionů korun, do programu bezpečnostních investic 176 milionů a do rozpočtů aliančních agentur zhruba 82 milionů korun, vyplývá z materiálu ministerstva obrany. Navýšení, zhruba o 1,8 milionu korun, se dotkne i ministerstva zahraničních věcí, z jehož rozpočtu jsou hrazeny příspěvky České republiky do civilního rozpočtu NATO.

Každá členská země Aliance do společného rozpočtu přispívá určitou částkou. Peníze ale proudí i obráceně ve formě obranných investic. Doposud Severoatlantická aliance poskytla České republice v celé řadě projektů do obranné infrastruktury přes 5 miliard korun.

Z Bruselu putovaly peníze například na zapojení českých vzdušných sil do aliančního systému ochrany vzdušného prostoru NATINADS, na výstavbu dvou páteřních radarů nebo na modernizaci leteckých základen. Ty musí být schopné přijmout jakékoliv letecké síly Aliance.

Vláda v souvislosti s tím měla ve středu projednat projekt dobudování základny v Čáslavi, odkud startují pohotovostní letouny Jas-39 Gripen. Podle materiálu zbývá dobudovat velitelské a řídící středisko. Kontrakt za 34 milionů korun má základně zajistit potřebné počítačové a programové vybavení. Podle ministerstva obrany je projekt důležitý pro plnohodnotné zapojení českých vzdušných sil do systému protivzdušné obrany NATO. Obrana zakázku zadala státnímu podniku LOM Praha.

Miliony na ochranu z nebe

Desítky milionů, které Česko ročně uvolňuje do fondů NATO, putují především na ochranu vzdušného prostoru nad Evropou. Například do systému včasného varování AWACS. Za účast v unikátním projektu speciálních průzkumných a řídících letounů, které prakticky každý den startují k ochraně vzdušného prostoru nad kontinentem, zaplatí Česká republika 155 milionů korun ročně. Peníze putují na modernizaci i provoz flotily letounů s charakteristickou kruhovou radarovou anténou na hřbetě.

Česko zůstává ve strategickém projektu NATO, zaplatí půl miliardy

Další stovky milionů korun v několika letech si vyžádá například česká účast v aliančním programu AGS (Alliance Ground Surveillance). Ten patří k nejdůležitějším společným projektům NATO. Systém má být hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti. Bude schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty a poskytnout radarové snímky pozorovaných oblastí a důležité informace předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém by tak měl vojáky nejen chránit, ale i zvýšit jejich bojeschopnost a efektivnost.

Státy NATO sdružené v programu kvůli tomu společně pořizují vysoce sofistikované bezpilotní letouny Global Hawk, mobilní pozemní pozorovací stanice a budují operační středisko na základně v italské Sigonelle. Česko má do projektu vložit zhruba 550 milionů korun v několika splátkách rozložených do období let 2013 až 2018. Částka vychází z předem stanoveného klíče bezpečnostních investic a činí 1,51 procenta z celkového objemu nákladů.

Právě takového společné projekty, na jejichž financování se podílí několik spojeneckých států, mají být jedním z hlavních témat nadcházejícího summitu NATO v americkém Chicagu.

Aliance se podobně jako mnohé další organizace a státy potýká s následky hospodářské krize a klesajícími obrannými rozpočty. NATO kvůli tomu pracuje na zcela novém strategickém přístupu – takzvané chytré obraně (Smart Defense). Počítá s tím, že některé důležité obranné schopnosti budou spojenci sdílet a podílet se společně na jejich financování.

To by mělo být levnější a efektivnější, než aby každá země postupovala samostatně. Česká republika chce například s pomocí Američanů a Chorvatů vybudovat multinárodní vrtulníkové výcvikové centrum, které by sloužilo nejden Alianci ale i Evropské unii.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...Najdete na iDNES.cz