Do milionů studní v Bangládeši proniká nebezpečný arzen (Ilustrační foto)

Do milionů studní v Bangládeši proniká nebezpečný arzen (Ilustrační foto) | foto: archiv E. Čerešňákové

Miliony Bangladéšanů pomalu zabíjí arzen

  • 17
Miliony Bangladéšanů se pozvolna zabíjejí. Vědí o tom, ale nemohou přestat. Zabíjejí se totiž pouze tím, že pijí vodu ze svých studní. Jinou nemají. A ta jejich je kontaminována jedovatým arzenem.

Podle nové studie časopisu Nature Geoscience, kterou v pondělí citovala britská stanice BBC, je takto otrávené vodě vystaveno kolem pětadvaceti milionů obyvatel chudičké jihoasijské země.

Autoři studie hovoří o nejděsivější masové otravě v dějinách.
A je tu ještě jeden paradox: spoluautorka studie Rebecca Neumannová uvádí, že za to mohou zejména mělké studně. Ty často pomáhaly v zemi budovat mezinárodní humanitární organizace.

A co taková pozvolná otrava s lidmi provádí? Sedmnáctiletý Malabar má kůži posetou velkými tmavými skvrnami. Nohy jeho přítele jsou plné mokvajících boláků. Stále častěji ho trápí žaludeční nevolnost. Podobně jsou postiženy miliony.

"Ochutnávání" arzenu vede k rakovině

Jak uvedla BBC, dlouholeté "ochutnávání" malých dávek arzenu vede k rakovině močového měchýře, ledvin, plic a také kůže. Po větších dávkách člověk v krátké době umírá.

"Mně dávají lékaři jen pár let života," citoval Malabara list The New York Times. Jeho matka zemřela před několika týdny, otec ještě o rok dříve. U obou diagnostikovali typické příznaky otravy arzenem.

Obyvatelé země, která je vlastně ohromnou říční deltou, si již zvykli na pravidelné přírodní katastrofy, jež se vždy přiřítí s divokou zuřivostí.

Avšak tohle neštěstí se připlížilo po špičkách. Zákeřný jed pomalu a tiše ničí vnitřnosti lidí. Bangladéšané ovšem o tomhle krutém nepříteli vědí už přinejmenším deset let. Pro jeho zkrocení se však udělalo pramálo.

Mnozí už našli viníka - a nejspíš mají pravdu, potvrzuje to i citovaná nová studie: je jím grandiózní projekt, který měl bangladéšské vesničany paradoxně navždy zbavit starostí o vodu.

V zemi jsou miliony studní, do nichž proniká arzen

Za finance Světové banky vyvrtali od 80. let minulého století inženýři po celé zemi miliony jednoduchých trubkových studní. Brzy však do nich začal pronikat arzen ze zemědělského a průmyslového odpadu či z přírodních ložisek v půdním podloží.

Neumannová tvrdí, že studně měly být mnohem hlubší, pak by se prý kontaminaci předešlo.

"Co před lety Bangladéšané přivítali jako spásu, to se za čas stalo smrtelným prokletím," uvedl profesor Dijanpar Čakravarty z indické Kalkaty, který se problémem zabýval.

Neexistují ani přesné statistiky o tom, kolik lidí už smrtící prvek připravil o život. Většina úmrtí vinou arzenu nemusela být ani odhalena.

Světová zdravotnická organizace považuje za maximálně přípustný obsah 0,05 miligramu arzenu v litru pitné vody. V některých vesnických studnách ho však bylo naměřeno až devětsetkrát víc.

Mnozí vodu z nebezpečných studní pít přestali, používají ji jen na mytí nádobí a praní. Je to však krok z bláta do louže. Vesničané se totiž zároveň navrátili k nabírání vody ze smrdutých rybníků, již je třeba dezinfikovat.

Úřady se snaží, mají krizové plány, ale vše častokrát troskotá na nedostatku financí. Poplašné zvony tak bijí v Bangladéši dál.

Mapa Bangladéše

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video