Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Milionový mecenáš TOP 09: Děsí mě návrh ČSSD zvýšit podnikatelům daně

  18:26aktualizováno  18:26
Nejštědřejší mecenáš strany TOP 09, brněnský obchodník s léky a realitami Dušan Novotný, poslal na konto strany 11 milionů korun. "Záleží mi hlavně na tom, jaké budou daně. Jestli se vyplatí dál podnikat a nebo si na čtyři roky odpočinout," vysvětluje svůj způsob boje proti volebnímu vítězství levice.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík (vpravo) a strany TOP 09 Karel Schwarzenberg představují logo (17. července 2009) | foto: Michal KrumphanzlČTK

Program ČSSD totiž se zvýšením daně pro podnikatele počítá. Proto vystudovaný veterinář Novotný nevylučuje ani další sponzorování konzervativní strany.

Mezi mecenáši politiky je přitom Novotný úplný nováček. A na přenosy z parlamentu se dívá jen, když nemůže spát.

Proč jste se rozhodl sponzorovat TOP 09 jedenácti miliony korun?
Já jsem nikdy žádné jiné politické straně nic nedal. A neměl jsem to ani v úmyslu. Ale podnikám, jsem pravičák a jako takový mám zájem na tom, aby tady po volbách vznikla pravicová vláda. Když se ale objevila TOP 09, tak mě to zaujalo. Myslím si, že jsou tam slušnější lidé než v ostatních stranách.

Znáte někoho z TOP 09 osobně?
Neznám.

TOP 09 zveřejnila seznam sponzorů

Jedenácti miliony přispěl brněnský podnikatel

A z čeho tak usuzujete? Na koho se hlavně spoléháte?
Na Karla Schwarzenberga. Nikdy jsem od něj neslyšel žádné výpady na členy ostatních politických stran. Jedná velice slušně a myslím, že je to čestný člověk. Doufám, že dokáže rozpoznat lidi i s podobnými charakterovými vlastnostmi a shromáždit je okolo sebe.

Co si od této investice slibujete pro vás osobně?
Hlavně to, že daně zůstanou takové, jaké jsou dnes. Ve firmách máme veliké zisky a hodně daním. Jako podnikatele mě samozřejmě děsí návrh ČSSD, že by pro fyzické osoby s takovými příjmy, jako mám já, zavedla osmatřicetiprocentní daň. Těch jedenáct milionů se mi za rok za dva vrátí zpět.

Odkud je těch jedenáct milionů na dar pro TOP 09? V čem podnikáte?
Peníze mám z podnikání. Podnikám jako fyzická osoba, prodal jsem velice výhodně několik firem. Další příjmy mám z prodeje akcií a dividend a z platů v obchodních společnostech. Figuruji asi v jedenácti firmách. Podnikám ve farmacii a na trhu s realitami.

Jak vaše rozhodnutí přijala rodina? Neříkaly vám děti: Táto, co blázníš?
Manželka se vztekala hlavně proto, že kvůli zveřejnění seznamu dárců přijdeme o část soukromí. Zatím jsem se nijak na veřejnosti nezviditelňoval, proto se jí to moc nelíbí. Ale že by to narušilo náš rodinný rozpočet, tak to ne. A můj syn už je velký, vyšel školu. On se to dozvěděl jako první.

Chtěl byste se nějak víc zapojit do činnosti TOP 09?
Osobně nemám žádné politické ambice. Ale budu jim pomáhat. Pokud budou i dál takoví, jací se jeví dnes, nevylučuji další sponzorské příspěvky. Pokud by ale ty peníze měly být využity v kampani založené na osočování a agresivitě, tak už nic nedostanou. Počítám s tím, že kampaň bude vedena slušně.

Pokud se vám tedy například nebude líbit kampaň, budete to nějak řešit?
Určitě bych to chtěl komunikovat. Nechci zneužívat toho, že jsem největší dárce, abych stranu nějak ovlivňoval. Připomínky můžou být, ale zatím tomu nechám volný průběh. Podle toho, jak se bude jevit kampaň, tak bude pokračovat i sponzorství.

Co je vám z programu TOP 09 nejbližší?
Myslím si, že ať je program jakýkoli, je to pravicová strana. Ve vztahu k programu pak v koalici dojde k řadě kompromisů. Pro mě je ale důležité, aby byla pravicová vláda. Znám Miroslava Kalouska z předchozích vlád a jeho názory jako ministra financí jsou mi blízké.

Co máte konkrétně na mysli?
Když se na to dívám jako podnikatel, tak mi záleží hlavně na tom, jaké budou daně. Jestli se vyplatí dál podnikat a nebo si na čtyři roky odpočinout.

Jde-li vám o úspěch TOP O9 hlavně kvůli vašemu podnikání, v co ještě doufáte?
Uvítal bych, kdyby se zjednodušil výběr daní a zprůhlednily se vztahy s finančními úřady. Něco se děje, ale jde to hrozně pomalu. Jsem přesvědčen o tom, že jestli bude koalice ODS a TOP 09, tak v tom budou pokračovat. Taky se mi líbí, že se strana přihlásila k zachování poplatků ve zdravotnictví.

Proč?
Systém poplatků byl velice účinný, uspoří se tak finance zdravotním pojišťovnám a přinesou peníze doktorům a nemocnicím. Podnikám ve zdravotnictví osmnáct let, dodáváme farmaceutické přípravky do nemocnic a jsme závislí na jejich platební morálce. Je lepší, když platí každý měsíc než jednou za půl roku.

Říkal jste, že jste nebyl členem žádné politické strany ani jste nikdy žádné nepřispěl. Do jaké míry se vlastně zajímáte o politiku?
Spíš mě zajímají její praktické dopady. O politice se dovídám v podstatě jen z médií. Občas se dívám na jednání senátu a parlamentu. Když nemůžu spát.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz