Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Milionové podvody ženou bratry za mříže

  15:08aktualizováno  15:08
Liberec - Krajský soud potrestal rodinu, která připravila o úspory více než sedm set lidí. Ve vězení může o podvodech přemýšlet dvaačtyřicetiletý Josef Povýšil i jeho mladší bratr Bohumil Tůma. Soud je potrestal sedmi a 2,5 lety. Dvouletou podmínku dostal jejich osmašedesátiletý otec. "Starší bratr byl šéfem celého klanu, vše vymyslel a řídil," zdůvodnil rozsudek předseda senátu. Trojice prostřednictvím svých firem DTV a DTV-Port podvodně vylákala zhruba 42 milonů korun.

"Přišel jsem o čtyři sta třicet pět tisíc," rozčiluje se šedesátiletý muž z Brna, který si chtěl pořídit Citroen Xantia a peníze na něj dal brněnské společnosti DTV. "Slíbené auto jsem však nikdy neviděl. Za to jsem přišel o peníze z družstevního bytu, z restituce i z úspor."

Podle něj na trik s inzeráty naletělo spousta lidí. "Nenapadlo nás, že by mohlo jít o podvod. Pracovník v pobočce mě ujistil, že jde o seriozní společnost, za kterou stojí někdo bohatý," říká bývalý brněnský učitel.

Muži popřeli, že by chtěli lidi podvést. Podle Josefa Povýšila, který přiznal, že vše zorganizoval a vedl, šlo pouze o chybný podnikatelský záměr. "Nikoho jsme neohlupovali," uvedl u soudu. "V inzerátech jsme kromě leasingu vysvětlovali i výhody. Když se záměr nepodařil, část peněz jsem akcionářům vrátil."

Lidé se většinou nechali nachytat na inzeráty v novinách. "Vybírali peníze s tím, že za ně buď obstarají auto, nebo je rozmnoží na trhu cenných papírů. Muselo jim být předem jasné, že svým závazkům nemohou dostát," uvedl krajský státní zástupce Ivan Bernátek.

Podíl staršího z obou bratrů byl podle zjištění soudu největší. "Ostatní dva spíše jen podepisovali dokumenty a jednali podle jeho instrukcí. Nejstarší z mužů nese nejmenší odpovědnost. Sice také podepisoval doklady a smlouvy, ale byl v celém trojlístku spíše do počtu a celé věci toho příliš nevěděl. Přihlédli jsme i k jeho věku a zdravotnímu stavu," uvedl ke zdůvodnění rozsudku předseda senátu Petr Neumann. "Celkově jsme zvážili i to, že jde o případ starý bezmála sedm let."

Podle předsedy senátu bylo vyšetřování i dokazování velmi pracné. "Nemohli jsme volat všechny poškozené, protože by nám nestačila soudní síň a trvalo by to dlouho. Vyslechli jsme jen asi pět z nich, ostatní svědectví jsme četli," uvedl.

Proti rozsudku se hned odvolali oba bratři. Jejich otec totiž vzhledem ke svému zdravotnímu stavu požádal, aby hlavní líčení probíhalo v jeho nepřítomnosti. K verdiktu se vyjádří, až ho dostane poštou. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Najdete na iDNES.cz