Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Milion vyplatili radní nadarmo

  8:22aktualizováno  8:22
Ďáblice - Pět měsíčních platů mimo pravidelnou mzdu získalo devět úředníků Městské části Praha - Ďáblice, aniž by byl k tomu jakýkoliv důvod. Úředníci totiž dostali nejen dvouměsíční odstupné, ale radní jim ještě navíc schválili zvláštní odměnu ve výši tří měsíčních platů. Svou kancelář přitom nemuseli opustit ani na jediný den.

Starostka Danuše Ševčíková svaluje vinu za zbytečné výdaje na tajemníka úřadu, jenž pracovní smlouvy rozvázal. Nový zaměstnavatel "propuštěných", městská část Praha 8, tento postup pokládá za zbytečný a nemorální.

Celý případ začal před půl rokem, kdy řešili na ďáblické radnici problém, co si počít s dosavadními devíti úředníky živnostenského a stavebního odboru. Ti jim kvůli přeměně správních odborů měli v červenci přebývat.

"Nebyli jsme si jisti, zda tady zůstanou nebo budou pracovat pro jinou městskou část či dokonce nebudou propuštěni. Minimálně tři z těchto devíti byly ženy těsně před důchodem," tvrdí starostka Ševčíková. Tajemník Jaroslav Bumbálek s nimi proto k prvnímu dubnu rozvázal pracovní poměr s tříměsíční výpovědní lhůtou.

Nový potenciální zaměstnavatel úředníků, radnice Prahy 8, je podle starostky odmítl automaticky  - čili bez odstupného - převést na svůj úřad. "My jsme zkrátka neměli jistotu, co s nimi bude," uvedla Ševčíková.

Tajemník osmé městské části, Petr Stiegler, který devět pracovníků od července přijal do nového pracovního poměru, však s jejími slovy nesouhlasí. Oponuje tím, že radnice tuto jistotu měla již v době, kdy s nadbytečnými úředníky Bumbálek rušil pracovní smlouvy. "S Bumbálkem jsem hovořil již na začátku března. Vše jsem ještě zopakoval na schůzce na konci měsíce, které se vedle něho účastnila i paní  starostka," sdělil Stiegler.

"Úředníky jsem skutečně odmítl automaticky převádět, trval jsem na novém pracovním poměru s tříměsíční zkušební lhůtou. Že bych o ně zájem vůbec neměl, to jsem ale nikdy neřekl, chtěl jsem si je ovšem vyzkoušet," dodal. Odstupné, které v Ďáblicích vyplatil místní úřad, je podle něj nepochopitelné a nemorální.

Podle Ševčíkové postupovala městská část podle zákona, za viníka zbytečných výdajů označila tajemníka Bumbálka. S ním ďábličtí zastupitelé rovněž v dubnu rozvázali pracovní smlouvu, odstupné i zvláštní odměnu ovšem radnice přiznala i jemu.

Bumbálkovo stanovisko se redakci nepodařilo získat. Podle starostky je v současné době na chalupě a nelze ho sehnat telefonicky.

Způsob jak nakládat s úředníky, kteří kvůli změně správních obvodů letos v červenci přišli o místo nebo přecházeli na jiné městské části, doporučil radnicím v dubnu metodický pokyn magistrátu. U těch zaměstnanců, které lze převést pod jinou radnici, navrhuje magistrát pracovní smlouvu nerušit a odstupné tedy nevyplácet.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Babišova vláda chystá podat demisi. Přesto bude dál úřadovat

Zasedání vlády, na kterém má projednat svou demisi. V úterý totiž ve Sněmovně...

Ve středu ráno zasedla menšinová vláda hnutí ANO, aby podala demisi. Premiér Andrej Babiš (ANO) na ní chce také probrat...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz