Milice obsadily hlavní libyjskou dálnici spojující západ a východ země (ilustrační snímek)

Milice obsadily hlavní libyjskou dálnici spojující západ a východ země (ilustrační snímek) | foto: AP

Milice přehradily hlavní libyjskou tepnu. Symbolizují rozvrácenost země

  • 133
Západní a východní Libyi spojuje jedná velká dálnice, hlavní komunikace v celé písečné zemi. Právě tuto frekventovanou cestu zatarasily ozbrojené jednotky, které požadují větší možnost rozhodovat o dění ve státě. Symbolizují tak nejistotu a rozvrácenost země, která se tři čtvrtě roku po pádu Kaddáfího chystá na své první svobodné volby.

Milicím jde o to, aby východní část země, provincie Kyrenaika, mohla získat více křesel v novém libyjském parlamentu. Právě v metropoli Kyrenaiky, druhém největším libyjském městě Benghází, se loni na jaře zažehla touha po svržení Muammara Kaddáfího.

Dopravní tepna byla přeťata poblíž Red Wadí, asi čtyřicet kilometrů od hlavní libyjské rafinérie v Rás Lanúfu, jak si všímá britský deník Guardian. Ozbrojené jednotky tu jistí auta s protiletadlovými zbraněmi.

Cestu prý budou blokovat, dokud nebude mít Kyrenaika záruku, že v chystaných parlamentních volbách získá více křesel, než je plánováno.

Situace dává za pravdu všem skeptikům, kteří se bojí, že se první svobodné libyjské parlamentní volby neobejdou bez násilností. Nad zemí se vznášejí otazníky, zda je v současném stavu vůbec schopna takové volby svědomitě zorganizovat.

V zemi není klid, některá města mají vlastní vládu

Občasné boje totiž střídavě zachvacují různé části země. Jiholibyjská Kufra se čas od času otřese boji mezi arabskými kmeny a nomády prastarého kmene Tibu, jenom letos tam zahynulo přes sedmdesát lidí. Dalších více než sto mrtvých si vyžádaly střety v Zuaře a Zintánu.

Ani samotné Benghází nezůstává ušetřeno občasných incidentů, ze kterých jsou většinou vinění džihádisté. Patří sem i nedávný raketový útok na kolonu britského ambasadora (více zde).

Mezinárodní organizace Červeného kříže (respektive Červeného půlměsíce) hlásí, že jen za poslední měsíc byly spáchány bombové atentáty na dvě ze čtyř jejích sídel v zemi. V úterý pak přímo v metropoli země Tripolisu vybuchla bomba na tuniském konzulátu. To jsou momenty, které vedou řadu organizací v čele právě s Červeným křížem k pochybnostem, zda v zemi nadále zůstávat.

Z Benghází, Misuráty a Zintánu, tedy měst, kde se loni formovaly základy rebelie proti Kaddáfímu, se nyní opět nejsilněji ozývá kritika vůči vládnoucí přechodné vládě. Dlužno podotknout, že všechna tři jmenovaná města si vytvořila vlastní městskou radu.

"Nyní protestujeme proti nerovnosti rozložení sil v novém parlamentu," hlásí z dálniční barikády brigádní generál Hamíd Hassí. "Libye je nyní prostě rozdělená. Přesvědčte se v Misurátě či Zintánu, v podstatě tam mají vlastní vládu," potvrzuje.

Co čeká pouštní Libyi?

Co čeká pouštní Libyi?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video