Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miliardová investice Jihlavě unikla

  21:21aktualizováno  21:21
Jihlava - Definitivní konec v Jihlavě a přesun miliardové investice do maďarské Budapešti, tak zhodnotil rakouský investor současný stav svého projektu výstavby obchodního centra za miliardu korun pod Znojemským mostem. Za hlavní důvod neslavného závěru celého plánu označil liknavost městských úředníků. Ti se brání a tvrdí že přístup investora byl vrtkavý a nestál na pevných základech.

Loni na podzim projevila rakouská firma City Fun Park v krajském městě zájem o výstavbu centra srovnatelného z brněnským komplexem Olympia. Po počátečních jednáních nabyl investor dojmu, že je město jejich projektu nakloněno. Dostali od něj předběžný příslib vyřízení pozemkových záležitostí a začali jednat.

Na účet v jedné jihlavské bance poslali sto padesát milionů korun jako důkaz vážného zájmu, za část těchto peněz nakoupili několik pozemků pod mostem a vytvořili studii celého projektu.

Co plánoval investor

- obchodní a zábavní centrum
- parkoviště pro tisíc lidí
- čtyhvězdičkový hotel
- bazén
- tenisový kurt
- diskotéka pro tisíc lidí
- velkoprodejna
- řada malých obchůdků

Pár dní poté, co zaplatili za pozemky, je však čekala studená sprcha. Město ústy primátora Výborného na tiskové konferenci dalo realizaci celého mamutího projektu pouze pětiprocentní šanci. Jako důvod primátor uvedl nevyjasněné majetkové vztahy k pozemkům, jejichž řešení si žádá delší dobu. V návaznosti na to také Výborný záporně ohodnotil přílišný spěch a diktování nepřijatelných podmínek ze strany Rakušanů.

názor

Miliarda sem, miliarda tam

Jihlava přišla o miliardovou investici. Centrum pod Znojemským mostem mohlo nejprve dát vydělat mnoha stavebním a jiným firmám z regionu, později zaměstnat desítky Jihlavanů a ostatním lidem nabídnout možnost, jak trávit svůj volný čas a kde utratit peníze. Mimo to mohlo také elegantně vyřešit problém parkování v centru města a zbavit Masarykovo náměstí aut. Bavit se však budou Budapešťané. Investor odchází za hranice. Podle něj mu radnice házela klacky pod nohy. Primátor tvrdí, že ne.
Těžko určit, kde je pravda, zda za jednáním radnice stojí zájmy místních podnikatelských lobby. Investice je však škoda a pokud radnice odradila Rakušany, měla by rychle najít jiného investora. Nechat v blízkosti centra zchátralé ruiny je velkým přepychem pro město, které si chce říkat krajské.

Roman Kratochvíl

"Když nám dal primátor pět procent naděje, zůstali jsme jako opaření. Na dřívějších schůzkách nám totiž slíbil, že letos v březnu by mohly být pozemkové záležitosti vyřešeny. Věřili jsme, že nás tady chtějí," řekl Milan Matějka, zástupce City Fun Park v Česku, který je zplnomocněn tlumočit názory většinového vlastníka firmy Rudolfa Mitterhofera.

Podle Matějky to byl v postoji radnice nečekaný obrat. Od počáteční vstřícnosti v osobním setkání, k mediálnímu výroku rovnajícímu absolutnímu odmítnutí.

"Zpočátku jsme tomu byli nakloněni. Já se loni na podzim domníval, že by pozemkové záležitosti mohly být do letošního března vyřešeny. Postupem doby ale bylo zjevné, že to tak nebude a dojde k výraznému zpomalení celého procesu. Souvisí to s reformou státní správy a převodem majetkových práv na krajské úřady. To už šlo mimo nás," vysvětlil primátor Jihlavy Vratislav Výborný.

Dále uvedl že Rakušané si asi vše vysvětlili tak, že je radnice podvádí a neříká jim celou pravdu. Poté podle něj začali jednat podrážděně a na základě jejich reakcí vyřkl svůj názor o pětiprocentní šanci. "Pokud ta investice byla tak vratká a záležela na tomto mém výroku, tak mi tím dali vlastně za pravdu," soudí primátor.

City Fun Park se už definitivně rozhodl přesunout svou investici k Budapešti, hlavnímu městu Maďarska. S místními úřady bylo podle nich mnohem jednodušší jednání. "Rudolf Mitterhofer je jednáním jihlavské radnice mírně řečeno rozčarován," tvrdí Milan Matějka. Na Česko ale podle něj nezanevřel a rozhlíží se po jiných lokalitách mimo Jihlavský kraj. "Nakoupených pozemků pod Znojemským mostem se ale zbavovat nehodlá," dodal Matějka.

Primátor Výborný: Že jsme ovlivněni vlastníky domů? Tomu se musím usmát.

Až sto milionů korun jako podporu města žádala podle dřívějšího vyjádření primátora Jihlavy Vratislava Výborného rakouská firma City Fun Park na realizaci Obchodního centra pod Znojemským mostem. Ta hodlala proinvestovat při jeho výstavbě celou jednu miliardu korun. "To jsem přece nemohl slíbit, zastupitelstvo má svůj rozpočet," řekl primátor.

Rakušané ale dnes tvrdí, že po vás sto milionů nechtěli za každou cenu. Sice to prý řekli, ale hodlali o tom jednat. Požadovali jen například podporu města při územním řízení a spoluúčast na výstavbě komunikací. To by podle nich byla výrazně nižší finanční částka, kterou se mělo podílet město. Jednali jste spolu o tom?
S tím za mnou ale nikdy nepřišli.

Oni svůj zájem garantovali složením sto padesáti milionů korun v jedné místní bance a nakoupením části pozemků pod mostem. Je to pro vás záruka vážného zájmu?
Pro mně osobně to záruka může být. V radě města i jeho zastupitelstvu mám ale pouze jeden hlas. Sice navenek zastupuji město, ale nejsem ve své funkci výkonný orgán. Tím je právě zastupitelstvo města nebo jeho rada.

Podle City Fun Park celé věci uškodilo i to, že jste jejich zájem předčasně zveřejnil a tím nepřímo zavinil růst cen pozemků pod mostem. Co si o tom myslíte?
Takovou věc přece nejde utajit. O těchto záležitostech vždy ví spousta lidí na úřadě. Dříve nebo později by to vešlo ve známost.

Jaký je váš postoj k názoru rakouského investora, že za celým neuskutečněním celého projektu stojí zájem obchodníků a vlastníků domů v centru města? Podle nich tito lidé ovlivňují rozhodování vás, komunálních politiků, ve svůj prospěch, a to jen proto, že se obávají případné konkurence, která by se jim pod Znojemským mostem vytvořila. Co tomu říkáte?
Tomu se mohu jen usmát. Třeba čtyřhvězdičkový hotel tady potřebujeme. Ten by tu konkurenci neměl. To by naopak lidi přilákalo a obchodníci v centru by z toho nakonec profitovali také.

Byla by tam ale i řada obchodů. To už by konkurence byla, ne?
Rakušané by to přece sami neprovozovali, jistě by to pronajímali dalším zájemcům. Podnikatelé z centra města by si tam potom třeba chtěli otevřít své další obchody, navzájem by s City Fun Park spolupracovali.

Investor odešel do Maďarska. Co bude dál s pozemky?
Až bude pozemek náš, přistoupíme k demolici objektů. Ve chvíli, kdy to místo bude připravené, bez všech břemen, nabídneme ho případným zájemcům. A to nejen v rámci Česka, ale z celé Evropy. To by mohlo být už v příštím roce. Něco podobného, co tam chtěl City Fun Park, tam plánujeme, to údolí je určeno k zástavbě.

Na místě staré továrny pod Znojemským mostem v Jihlavě mělo vyrůst monstrózní zábavní a obchodní centrum.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Vlekaři se podle inspekce polepšili při zasněžování sjezdovek

Vlekaři na Černé hoře intenzivně zasněžují sjezdovku Anděl, která se otevře už...

Lyžařské areály se zlepšily v dodržování zákonem stanovených limitů pro odběr povrchových vod pro zasněžování...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Najdete na iDNES.cz