Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mileniálové používají nové typy hesel

  12:22aktualizováno  12:28
IBM Security zveřejnila výsledky globální studie, která ukazuje vývoj přístupu spotřebitelů k digitální identitě a autentizaci. Uživatelé při přihlášení do aplikací a zařízení dávají přednost bezpečnosti před pohodlím.

| foto: PixabayMediahub

Studie ukázala, že se také projevují ??generační rozdíly. Mladí dospělí si nedělají starosti s vytvářením silných hesel. Na druhou stranu často používají biometrické metody, vícefaktorovou autentizaci a správce hesel.

Mileniálové se rychle stávají nejpočetnější skupinou pracujících, proto tyto trendy mohou mít vliv na zajišťování přístupu k zařízením a aplikacím ze strany zaměstnavatelů a technologických firem.

Výzkum s názvem Budoucnost identity zahrnoval téměř 4 000 dospělých respondentů z USA, Asie, Tichomoří a Evropy. Bezpečnost v něm převážila nad pohodlím, ukázala se být nejdůležitějším faktorem při přihlašování do většiny aplikací - zejména těch, ve kterých uživatelé manipulují s penězi.

Stoupá obliba biometrie: 67% lidí dnes bez problémů používá biometrickou autentizaci, zatímco 87% tvrdí, že ji stejně bez problémů teprve používat začne.

Mileniálům už silná hesla nestačí: I když 75% z nich používá biometrické metody, silné heslo jich vytváří méně než polovina. Dalších 41% používá stejné heslo vícekrát. Nejstarší generace si naopak na vytváření silných hesel dají záležet více, ale méně často využívají biometrické metody a vícefaktorovou autentizaci.

Biometrie vede v Asijsko-tichomořském regionu: Respondenti z tohoto regionu mají o biometrickém ověření nejucelenější informace a nebojí se ho používat. V biometrii naopak nejvíce zaostává USA.

"Právě teď, když si spotřebitelé uvědomují nedostatky hesel a kladou větší důraz na bezpečnost, je vhodná doba pro aplikování pokročilejších metod, které ověřují identitu na více úrovních, a které se mohou přizpůsobit chování spotřebitelů a rizikům," říká poradkyně divize IBM Security Limor Kessem.

Biometrické metody jsou bezpečnější než heslo

Dlouho panovalo přesvědčení, že spotřebitelé dávají přednost jednoduchému a rychlému přihlášení. Výsledky průzkumu ukazují, že bezpečnost má v případě většiny aplikací vyšší prioritu.

U bankovních, investičních a rozpočtových aplikací označilo až 70% respondentů bezpečnost za svou hlavní prioritu, zatímco 16% z nich si vybralo soukromí a 14% pohodlí. Respondenti označili bezpečnost za důležitou i pro online obchody, pracovní aplikace a e-mail.

V aplikacích pro sociální média uživatelé už neoznačovali priority tak jednoznačně. Jemný náskok získalo pohodlí (36%), za kterým následovala bezpečnost (34%) a soukromí (30%). 44% respondentů považovalo otisk prstu za jednu z nejbezpečnějších autentifikačních metod, zatímco heslo a kódy PIN považuje za bezpečné pouze 27%, respektive 12% uživatelů.

Mezi nejčastější obavy spojené s biometrickou autentizací patří pro 55% respondentů obava ze ztráty soukromí a pro 50% obava ze ztráty bezpečnosti (zneužití falešných biometrických údajů).

Mladší si nechtějí pamatovat

Výzkum také konstatoval několik generačních rozdílů ve způsobu zabezpečení online identity. Starší dospělí se chovají při vytváření hesel zodpovědněji, naopak mladší generace má při zabezpečení svých online účtů větší tendenci používat správce hesel, biometrické metody a vícefaktorovou autentizaci.

Jen 42% mileniálů používá složitá hesla (oproti 49% respondentů ve věku 55 let a více) a 41% z nich používá stejné heslo vícekrát (oproti 31% osob z kategorie 55+). Lidé z věkové skupiny 55+ používají v průměru 12 hesel, zatímco generace Z (18-20 let) má v průměru jen pět hesel.

U mileniálů je dvakrát pravděpodobnější, že použijí správce hesel (34%), u spotřebitelů starších 55 let je to totiž jen 17%.

Článek vyšel na stránkách strategie.hnonline.sk.

Autor:


ROZSTŘEL: Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl filmař žraloků

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Výtisk prvního československého čísla časopisu Vogue. Jsou na něm holá záda...

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První číslo vychází v pátek 17. srpna a jeho...

Finální verze české hry Factorio by měla být do roka

Česká budovatelská hra Factorio by měla být zcela hotová v létě příštího roku. Již nyní je prodáno kolem 1,5 milionu...

Soud projednával žalobu Marešové na televizi Nova

Kvůli označení jako \"sestra smrt\" nebo \"vraždící sestra\" žaluje zdravotní sestra Věra Marešová TV Nova. Marešová,...Najdete na iDNES.cz