Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Milan Šrejber vězení neujde

  15:23aktualizováno  15:23
Milan Šrejber vězení neujde. Pražský městský soud totiž v úterý zamítl žádost bývalého tenisového reprezentanta o odklad nástupu do vězení. Potvrdila to náměstkyně pražského městského státního zástupce Štěpánka Láznová s tím, že pokud se Šrejber neodvolá k Vrchnímu soudu, musí za mříže tři dny poté, co dostane soudní rozhodnutí.

Podle svého obhájce Tomáše Krále se bývalý tenista a podnikatel na Vrchní soud se stížností určitě obrátí.

Podnikatel měl do pražské pankrácké věznice nastoupit už v pondělí 25. února. Tři dny předtím ale soud požádal o odklad trestu ze zdravotních důvodů. Soud však to, že mu věznění zhorší zdraví, neuznal.

Vlasák vysvětlil, že podle zákona odsouzený musí nastoupit do věznice až v okamžiku, kdy soudní rozhodnutí nabude právní moci. Stane se tak tři dny poté, co jej obdrží, pokud si do té doby nepodá stížnost k Vrchnímu soudu. Pak by bylo pravomocné až ve chvíli, kdy o něm rozhodne odvolací soud.

Šrejbrův obhájce vyjádřil podiv nad tím, s jakou rychlostí městský soud o žádosti rozhodl. Podle něj soudkyně obdržela lékařskou zprávu o Šrejbrově zdravotním stavu od ošetřujícího lékaře v pondělí v 16:02 a ihned si k ní vyžádala stanovisko
vězeňských lékařů. Lékařská komise Vězeňské služby už v 16:40 soudu odfaxovala odpověď, ve které se uvádí, že Vězeňská služba je schopna potřebnou zdravotní péči Šrejbrovi zajistit.

"Takže posouzení zdravotního stavu mého klienta trvalo jen několik minut, což je zcela nestandardní," upozornil advokát. "S podobným postupem jsem se ještě nikdy nesetkal," dodal.

Vrchní soud snížil v září trest o půl roku
Loni v září poslal Vrchní soud Šrejbera za zneužívání informací v obchodním styku definitivně na pět let za mříže. Pražský městský soud přitom Šrejberovi v lednu 2001 udělil trest 5,5 roku. S tím ale nebyl spokojen Šrejber ani žalobce.

Senát zároveň o dva roky snížil původně pětiletou dobu, po kterou nebude Milan Šrejber moci vykonávat činnost ve statutárních orgánech obchodních společností.

Co řekl Šrejber MF DNES na otázku, zda se už smířil s nástupem do vězení:
Co mám říct. Když to nepůjde jinak, co můžu dělat. To je, jako když onemocníte rakovinou.

Potrestal ho za obchody s cennými papíry z roku 1996, kterými podle obžaloby nezákonně obohatil o 13 milionů korun svoji společnost Šrejber Tennis Investing (ŠTI).

Transakce zprostředkovávala společnost Ilco, kterou Šrejber ovládal. Při obchodech vystupoval za stranu kupující, za stranu prodávající i jako zprostředkovatel. Mohl tak kalkulovat i s cenou akcií na burze.

Šrejbrův advokát po rozsudku řekl, že s verdiktem soudu není spokojen. Zpochybňuje zejména nejasnosti okolo výše škody. Podle něj si soudní výrok odporuje v tom, že se Šrejber dopustil prospěchových machinací, a přitom mu byl uložen nejnižší možný trest. "To, že byl trest snížen, vypovídá o celé logice věci."

"Soud ho uznal vinným plně v souladu s podanou obžalobou," přivítal verdikt státní zástupce Jiří Kubát. Příliš mu nevadilo ani zmírnění trestů.

Loni Šrejber strávil 25 dní ve vazbě.
Za své propuštění zaplatil rekordní kauci: pět milionů korun.
Glosa Martina Komárka:
Kde je spravedlnost?

Tenista podváděl s cennými papíry

Pražský městský soud vyhověl rozsudkem obžalobě, která požadovala odnětí svobody v rozmezí od pěti do 8,5 roku, tedy v dolní polovině sazby. 

Šrejber byl odsouzen za obchody s cennými papíry, kterými jednu společnost (Šrejber Tennis Investing) záměrně obohacoval na úkor jiné (Šrejbrova investiční společnost, která spravovala dva podílové fondy patřící akcionářům z kuponové privatizace).

Obchody navíc zprostředkovávala firma Ilca, kterou Šrejber zčásti ovládal. "V podstatě obchodoval sám se sebou. Byl stranou kupující i prodávající, dokonce i zprostředkovatel. Tím měl možnost prodávat a kupovat v době, kdy to bylo pro něj nejvýhodnější," uvedl žalobce František Fíla.

Šrejbrova společnost vždy prodala balík akcií nejrůznějších firem, jejichž cena klesala, podílovým fondům. Vzápětí je zase všechny za daleko nižší cenu odkoupila.
"Celkem tak uzavřel sedmnáct smluv a společnost Šrejber Tennis Investing získala přes třináct milionů korun. Neboli - tím, kdo získával, byla vždy tato firma, a tím, kdo tratil, byly podílové fondy," upřesnila předsedkyně senátu Dana Pacholíková.

Čeho se podle obžaloby Šrejber dopustil

V letech 1995 až 1996 obohatil o 13 milionů korun firmu Šrejber tennis investing nezákonnými obchody. Firma podle verze obžaloby vydělávala na úkor podílových fondů, které Šrejber založil a spravoval. Státní zastupitelství mu klade za vinu, že společnost ŠTI fondům úmyslně prodávala akcie za vyšší cenu, než za kterou je poté od nich odkupovala zpátky.

Obhajoba: Podílníci byli spokojení
Obhajoba stavěla na tom, že podílové fondy i přes nezdařené obchody prosperovaly a podílníkům vyplácely za kuponovou knížku až čtyřiadvacet tisíc korun. "Nikdy jsem se nesetkal s nespokojeným podílníkem," řekl Šrejber.

U soudu vystupoval jinak než kdysi na kurtech: bez emocí, znuděně, nejčastější odpověď zněla: "Bez výhrad." Šrejbrův advokát Stanislav Balík, který od začátku tvrdil, že jednání jeho klienta nebylo trestné, se ihned odvolal.

To, že Šrejbrovy fondy (růstový i dividendový) prosperovaly dobře, nezpochybnila ani předsedkyně senátu.

"Fondy dosáhly v kuponové privatizaci velmi dobrých výsledků. K tomu ale soud nemohl nijak přihlížet. Také bychom si totiž mohli položit otázku, jestli - kdyby nebylo těch ztrátových obchodů - nemohly být ty výsledky ještě lepší," podotkla.

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení.

Bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber přichází k Vrchnímu soudu, který začal projednávat jeho odvolání v kauze zneužívání informací v obchodním styku, 24. září 2001

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Hybridní hrozby? Nesmysly, které jste přednášela, řekl Babiš poslankyni SPD

Premiér Andrej Babiš při vystoupení na schůzi Sněmovny svolané 9. března v...

Andrej Babiš se při interpelacích opřel do poslankyně SPD Karly Maříkové. Premiéra v demisi se ptala, proč ministr...

V ostudné části Liberce bude obří bytový dům, jeho podoba se má změnit

Jedna ze starších vizualizací výstavby v okolí Papírového náměstí.

Ukončit zákopovou válku se španělským investorem se rozhodl primátor Liberce Tibor Batthyány. Jeho rozhodnutí nebránit...

Požadavek na čtyři miliony za vazbu a splněná bouřková výstraha meteorologů

Zdravotní sestra Věra Marešová chce po státu téměř pětimilionové odškodné za...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Řekneme vám o zdravotní sestře, která chce čtyři miliony korun za trestní stíhání a...

Najdete na iDNES.cz