Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Milán ohrozila bomba ve jménu Alláha

  21:18aktualizováno  21:18
Metro v severoitalském Miláně jen o vlas uniklo katastrofě. Teroristé na jednu z přestupních stanic umístili nedaleko gotické katedrály aktovku s tlakovou plynovou lahví a zapálili ji. Požáru si všimli policisté a uhasili oheň dříve, než bomba stačila vybuchnout. V jedné z podzemních chodeb bylo v koši na odpadky nalezeno prostěradlo s arabským nápisem, kde se pachatelé hlásí ke svému činu.

Situaci v sobotu zachránily televizní kamery s uzavřeným okruhem, které neustále sledují dění na tomto místě. Zjistily kouř a na místo byla zavolána policie.

Dvěma policistům se podařilo malý požár uhasit. Krátce poté se na místo dostavili hasiči. "Teplo mohlo způsobit výbuch láhve a následky by byly katastrofální," prohlásil jeden z hasičů.

Teroristé nechali v nedalekém koši na odpadky prostěradlo, na němž bylo v arabštině napsáno: "Bojujeme za věc Alláhovu. A nezastavíme se, dokud se křesťané nepodrobí jedinému Bohovi. Alláh je velký."

Milánská policie prostěradlo zabavila a zahájila pátrání, stejně tak zabavila videokazety, které provádějí trvalé záběry situace v celém metru. "Byl to zřejmě demonstrativní akt, který mohl skončit masakrem," prohlásil mluvčí milánského policejního velitelství.

Obavy z teroristického útoku v Itálii přitom vzrostly zejména letos na jaře. Krátce před Velikonocemi velvyslanectví USA varovalo své občany před možnými teroristickými útoky ve Florencii, Benátkách, Miláně a Veroně. Mělo jít o plán organizace Al-Kajda na útoky na turisty zaplněná náměstí v Itálii. K útoku naštěstí nedošlo.

Nejistota ještě vzrostla poté, kdy minulý měsíc soukromé letadlo narazilo do jednoho z milánských mrakodrapů a připomnělo tím všem Italům hrůzné obrazy z teroristických útoků letadly ve Spojených státech.

Jak píše milánský deník Il Corriere della Sera, po 11. září se situace v Itálii dramaticky změnila. "I my jsme se stali jedním z hlavních terčů islámského terorismu. Nejsme již zemí, kterou raději fundamentalisté považovali za bezpečnou a klidnou základnu v dalších zemích," píše deník.

V letech 1999 a 2000 byla v Itálii zatčena skupina Alžířanů, Maročanů a Tunisanů, kteří používali Milán a Řím jako základnu pro akce prováděné ve Francii a Německu.

Expert na otázky bezpečnosti Stefano Silvestri prohlašuje: "Zúčastnili jsme se vojenských operací v Afghánistánu, dali jsme veškerou podporu snahám bývalého afghánského krále Záhira o návrat do vlasti, naše bezpečnostní síly pokračují v operacích proti islámskému terorismu. Je tedy dosti pravděpodobné, že postoj těchto organizací vůči Itálii se změnil."

"Nelze zapomenout i na jistou změnu v italské zahraniční politice," píše politolog Sergio Romano. "Italské vlády byly vždy velmi proarabské a propalestinské. Současná vláda si udržuje dosti vyrovnanou pozici a chce být též důvěryhodným partnerem Izraele. Může být, že se to někomu nelíbilo."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...Najdete na iDNES.cz