VIDEO: Pohledem čerta. Rodiče žalují, děti brečí a my umíráme hlady

  7:05aktualizováno  7:05
Ve středu vyrazili do ulic i do bytů Mikulášové, čerti a andělé. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si pořídil kostým a vydal se zjistit, jak celá situace vypadá z pohledu čerta. Ačkoliv se snažil být hodný, dětem často stačilo se na čerta jen podívat a už brečely. Někdy ani nenašly podporu u rodičů, kteří na ně naopak prozrazovali jejich hříchy.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Do ulic jsem vyrazil s Tomášem, Jáchymem, Ditou a Janou. Ti v tomto složení Mikuláše, anděla a dvou čertů chodí podruhé.

„Čeká nás návštěva devíti rodin. A zároveň budeme rozdávat sladkosti venku na ulici,“ říká Jana. Ačkoliv máme přesně stanovený harmonogram, v kolik máme u koho být, ihned nabíráme zpoždění. Je o nás totiž na ulici velký zájem, především tedy o čerty.

Rodiče využívají toho, že jejich dítě se může kát za své chování. „No řekni co provádíš paní učitelce?“ nabádá tatínek dceru na náměstí. „Já nevím,“ odpovídá nejdřív. „Trošku ji škádlím. Pořád jí říkám ne,“ rozpovídá se pak. Po odrecitování básničky slibuje, že už paní učitelku zlobit nebude.

Fotogalerie

Některé děti snášejí přítomnost čertů opravdu těžce. Až je mi jich líto. A to je přitom i já sám uklidňuji, ať se nebojí.

„Ale jen ať se bojí,“ říká maminka neoblomně, zatímco její dcera brečí. „Celoročně zlobí,“ dodává. Vedle nich stojí ještě babička, která naopak holčičku brání a utěšuje, že ji čert neodnese.

Na jiných dětech je vidět, že by i chtěly recitovat básničky, ale stres je tak velký, že zapomenou veškerá slova. Ostatně někdy si ani dospělí nedokážou na žádnou básničku vzpomenout. Jako například dáma, jejíž dcera mě prosí, ať si ji vezmu s sebou do pekla. „A jaké má hříchy?“ ptám se. „Má pavučiny,“ odpovídá dcera.

Žena se snaží vzpomenout si na nějakou básničku o čertovi. Nakonec skončila u jednoho verše: „Čert v kožíšku něco.“ Po rodinné poradě přišla s dalším nápadem: „Pavel, do pekla zajel.“ Jsou to ale chvíle, kdy zapomínám, že mám být zlý čert, a naopak se náramně bavím a cením zuby.

OBRAZEM: Mikuláš letos cestoval na koni i speciálním trolejbusem

Je vidět, že z Mikulášů, čertů a andělů se stává víc a víc atrakce. Dvě dámy vyběhly z vinotéky, jen aby měly fotku s pekelníkem. Stejně tak maminka postavila své dvě děti vedle mě, aby si nás společně zvěčnila. „Pojďte se děti vyblejsknout, fotku s čertem nemá jen tak někdo,“ nabádá je. „Aspoň byste se ale mohly tvářit vyděšeně,“ přesvědčuje je. Samy strach nemají.

Atmosféra na ulici se s tou v bytech nedá vůbec srovnat. Doma je klid, vše je nachystáno na náš příchod. Rodiče nám předem poskytli veškeré informace o jejich potomcích - a to i negativa a pozitiva. Vše máme zapsané v Knize hříchů.

Na děti pak působí efektněji, když od čerta slyší své neduhy. Zřejmě se o nich mluví už v pekle a je tedy potřeba své chování napravit - ať už víc poslouchat maminku, nebo trávit méně času u počítače.

Báli jste se jako malí čerta?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 1489
Ne 192

Bolí nás celé tělo

Upřímně řečeno, procházet ulicemi, chodit po schodech nahoru a dolů, zkrátka trávit několik hodin na nohou člověka vyčerpá. Byli jsme rádi, když jsme si po návštěvě všech rodin mohli sednout.

„Mě bolí záda, nohy, ruce, ramena i za krkem. Ale hlavně mám strašnej hlad,“ říká Mikuláš Tomáš a ostatní mu přitakáváme. Je pravdou, že celou dobu jsme nic nejedli, nic nepili. Zaprvé to není kde nosit a za druhé by to působilo divně.

Není to ani tak, že bychom u lidí dostávali něco k pití, nebo třeba rovnou panáka. „Vůbec nic, nikdy,“ shoduje se parta. Tedy až na finanční odměnu ve výši 200 korun, kterou jim rodiče dávají tajně před či po návštěvě.

 Mikuláš, čert a anděl. Mají se děti strašit čertem, nebo ne?

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Podle TI je senátor Valenta ve střetu zájmů. Nic neporušuji, brání se politik

Majitel společnosti Synot a senátor Ivo Valenta.

Česká pobočka organizace Transparency International (TI) podala v pondělí podnět k Magistrátu města Zlína týkající se...

Ministryně Maláčová přišla na vládu s návrhem zvýšit životní minimum

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

S návrhem na zvýšení životního minima o 380 korun na na 3790 korun přišla na jednání vlády ministryně práce a...

Případů spalniček je v ČR už víc než loni. Někteří rodiče děti neočkují

Ilustrační snímek

Z údajů se Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v Česku roste výskyt případů onemocnění spalničkami. Ke 4. prosinci...

Najdete na iDNES.cz