Hádanka: pašerák či oběť? Marc Samie z Toga byl italskými úřady označen za...

Hádanka: pašerák či oběť? Marc Samie z Toga byl italskými úřady označen za pašeráka (12. prosince 2016) | foto: AP

Pašeráci, či oběti? Italové řeší záhadu kapitánů bárek s migranty

  • 320
Zapeklitou hádanku řeší italští policisté, žalobci i soudci při odhalování pašeráků, kteří posílají migranty přes Středozemní moře. Zadržení „kapitáni“ chatrných bárek mohou totiž ve skutečnosti být oběti pašeráků, kteří je se zbraní v ruce donutí usednout ke kormidlu, píše agentura AP.

Marc Samie může na svoji snoubenku už jen vzpomínat. Jednadvacetiletý migrant z Toga ji naposledy viděl na pobřeží Libye, kde ho pašeráci lidí se zbraní v ruce donutili chopit se kompasu a satelitního telefonu a navigovat bárku plnou migrantů na nebezpečné plavbě do Itálie. Marc nejdříve odmítl, ale výstražná palba z kalašnikova, která se zaryla do země mezi jeho nohy, ho donutila změnit názor.

Sicilská noční můra pro uprchlíky. Žijeme tu jako otroci, tvrdí

Všemu přihlížela i jeho těhotná snoubenka. Pašeráci hrozili i jejím zabitím. Když Marc nastoupil do člunu, sdělili mu, že bude hned v tom dalším. Se snoubenkou se však od minulého července nesetkal.

Po připlutí do Itálie policisté Marca zadrželi a obvinili z napomáhání nelegální migraci. Je jedním ze stovek migrantů zadržených během italského tažení proti převaděčům.

Jen v sicilském přístavu Augusta zadrželi tento rok více jak 190 údajných pašeráků. Podobně tomu je i v přístavu Pozzallo, kde tento rok ve srovnání s tím minulým zatím policisté zadrželi o 32 více „převaděčů“. Z celkového počtu 179 zadržených přitom bylo 26 nezletilých. Pašeráci lidí mohou dostat pět až patnáct let za mřížemi.

Kriminální gangy posílající migranty přes Středozemní moře mají neuvěřitelné zisky. Čluny, které na moři vydrží osm až devět hodin, než se potopí, kupují za zhruba 2000 eur (54 tisíc korun). Od pasažérů přitom vyinkasují až 100 000 eur (2,7 milionu korun). Převaděči ovšem neriskují životy - řízení člunů i navigaci nechávají na samotných migrantech a uprchlících.

K tomuto úkolu si vybírají i nezletilé. Jedním z nich byl i patnáctiletý Gambijec, s kterým mluvil reportér AP. Bitím a hrozbami ho donutili k navigaci, ačkoli ani nevěděl, jak použít kompas. Po příjezdu do Itálie byl zatčen a zadržen na 15 dní. Ihned poté obdržel příkaz k vyhoštění, proti kterému se odvolal.

Nedosažitelná Libye

Policisté i státní zástupci si jsou velmi dobře vědomi, že organizátoři nelegální migrace jim často unikají. Dosud nebyl zatčen žádný pašerák lidí v Libyi, upozornil zástupce státního žalobce pro Catanii Andrea Bonomo. „Zatýkáme ty nejníže postavené, tzv. pašeráky. Ty, kteří řídí čluny a přitom jsou často sami migranty,“ dodal.

„Náš problém je, že sice víme, jak operují v Libyi, ale vzhledem k tomu, že tam není žádná vláda, nemůžeme učinit finální krok - zatknout hlavní iniciátory,“ poukázal na největší překážku příslušník policejního týmu bojujícího proti nelegální migraci Tonio Panzanaro.

Itálie pod tlakem

Itálie předpokládá, že se letos na její území dostane rekordní počet migrantů. Pokud se udrží nynější trend, dorazí na Sicílii do konce letošního roku celkem 192 000 běženců, domnívá se italské ministerstvo vnitra. Výrazně tak bude překonán dosud nejvyšší počet 170 000 uprchlíků z roku 2014.

V současnosti v zemi pobývá zhruba 176 000 lidí, kteří žádají o azyl. Je mezi nimi i na 24 000 nezletilých dětí, které se do Itálie dostaly bez doprovodu dospělých, což je dvojnásobek počtu z loňska. Většinu přicházejících podle ministerstva tvoří obyvatelé Nigérie, Eritreje a Guineje.

Během letoška dostalo výzvu k opuštění země 17 000 lidí. Ve skutečnosti jich bylo však deportováno jen 5 000. Rovněž Bruselem slibované rozdělení desetitisíců migrantů do dalších zemí Evropské unie je velmi pomalé.

Zdroj: ČTK

K podobnému závěru došel 7. září i palermský soudce Gigi Omar Modica. Zamítl totiž obvinění proti dvěma údajným pašerákům, kteří byli obžalování z několikanásobného neúmyslného zabití, protože řídili a navigovali člun, ve kterém přišlo o život dvanáct migrantů.

Modica tuto verzi odmítl s tím, že se jednalo o migranty, kteří k tomu byli donuceni pod pohrůžkou smrti. Obžalovaní u soudu vyprávěli o přátelích, které pašeráci zabili, protože nechtěli spolupracovat. „Jsou slabí, zranitelní a vystrašení. Dokáží mluvit pouze s největšími obtížemi. Je evidentní, že nejsou součástí problému. Jsou to oběti,“ dodal.

Italský boj s nelegální migrací tak zatím nejvíce dopadá na samotné migranty či uprchlíky. Naopak hlavy pašeráckých sítí se nedaří dopadnout. Navíc v okamžiku, kdy domnělého pašeráka dopadnou, stojí Italové před těžko řešitelnou otázkou: jedná se o pašeráka, či o jeho oběť?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video