Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Migrační vlna velkého rozsahu je pravděpodobná, varuje i Česko think-tank

  13:00aktualizováno  13:00
Mezi čtyři zásadní hrozby pro životní a strategické zájmy Česka patří podle nevládního think-tanku Evropské hodnoty masová neřízená migrace ze třetích zemích, islámský extremismus a terorismus, hrozby agresivních autoritářských režimů a dezinformační operace na českém území, včetně kyberhrozeb.

Uprchlíci, kteří v úterý vyrazili pěšky z Bělehradu k maďarské hranici, se pod dohledem policejních hlídek utábořili na benzinové stanici u města Indjija (5. října 2016). | foto: Reuters

„Nemůžeme těmto hrozbám zabránit, ale můžeme se na ně připravit,“ řekl ve čtvrtek ředitel Evropských hodnot Radko Hokovský. Podle studie „Scénáře vývoje politicko-bezpečnostního prostředí z pohledu zájmů České republiky“ založené na odpovědích 24 odborníků z akademické sféry, veřejných orgánů a analytiků soukromých společností, je pravděpodobnost nekontrolované masové migrace šedesátiprocentní, stejně jako že západoevropští demokratičtí lídři politicky prohrají boj s islamismem.

Radko Hokovský, Tereza Svobodová a Vladimír Bízik ze think tanku Evropské...

Radko Hokovský, Tereza Svobodová a Vladimír Bízik ze think tanku Evropské hodnoty při prezentaci scénářů bezpečnostních hrozeb pro Českou republiku

Riziko velké migrační vlny vyplývá podle studie nevládní organizace z potenciálu zhruba 20 milionů osob v evropském sousedství, kteří jsou připraveni do Evropy přijít, razantního populačního boomu v Africe a možného zhroucení některých států.

„Evropské státy jsou na hraně své absorbční schopnosti z politického pohledu. Neexistuje evropský stát, který by otevřeně vítal migranty, dokonce i značně liberální nordické státy změnily svůj postoj,“ upozorňuje nevládní think-tank.

Občané evropských států si pak budou podle něj chtít zvolit takové politiky, kteří nekontrolovanou migraci zastaví, což může vést k vzestupu radikální pravice a rezignaci na lidskoprávní agendu. Evropské hodnoty varují i před tím, že ve střední Evropě může dojít k úplné diskreditaci Západu jako společenství, do kterého chceme patřit.

První teroristický útok v Česku do roku 2019

K prohře demokratických lídrů s islamismem, čemuž dává studie také pravděpodobnost 60 procent, může dojít podle studie proto, že bude i dál v Evropě docházet k teroristickým útokům inspirovaným islamismem.

„V některých částech západní Evropy může dojít v případě vyostření a radikalizace k situaci připomínající občanskou válku,“ píše se v závěrech studie Evropských hodnot. Podle ní je možné, že Českou republiku zasáhne první teroristický útok islamistických radikálů mezi lety 2016 a 2019.

„Celý smysl té zprávy je, že má sloužit jako bezpečnostní varování,“ řekl ředitel think-tanku Radko Hokovský. „V žádném případě jsme nikdy nezpochybňovali riziko migrační vlny velkého rozsahu,“ uvedl Hokovský na dotaz iDNES.cz, zda nyní think-thank nekoriguje dřívější prohlášení některých svých představitelů.

Čtyřicetiprocentní pravděpodobnost dává studie Evropských hodnot tomu, že definitivní ranou evropské integraci bude zvolení Marine Le Pen francouzskou prezidentkou v roce 2017, a třicetiprocentní, že se Rusko rozhodne zaútočit na pobaltské státy, přičemž na úrovni NATO bude společná reakce blokována politickými spojenci Kremlu v rozhodujících funkcích některých států. Na českou populaci to pak bude mít ten dopad, že legitimita NATO přestane efektivně existovat, varuje studie think-tanku Evropské hodnoty.

Analytici Evropských hodnot také žádají o uvolnění více peněz pro české ozbrojené síly, které podle nich jsou nedostatečně financované. Vláda by podle nich měla zajistit, že armáda dokáže také bránit území Česka a neslouží pouze jako specializovaný sbor pro zahraniční mise. Analytici také doporučují další rozvíjení a výrazné posílení konceptu aktivních záloh armády a posílení obranyschopnosti obyvatelstva.

Křišťálová Lupa 2016


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz