Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


23:02
Vážené čtenářky a vážení čtenáři, naše online zpravodajství k uprchlické krizi končí. Od zítřka Vás o tématu budeme informovat v běžném zpravodajství. Děkujeme za pozornost a přejeme Vám dobrou noc.
22:59
Všichni uprchlíci, kteří na řecké ostrovy připlují počínaje nedělí, mají být od 4. dubna vraceni Ankaře, informovala podle agentury AFP německá kancléřka Angela Merkelová. „Do závěrů Evropské rady se podařilo prosadit potvrzení, že dohoda s Tureckem nezakládá žádné nové závazky pro členské státy v oblasti relokací a přesídlování. Budou využívány stávající relokační mechanismy, nedojde k žádnému navyšování. Pro nás to bude znamenat následující změnu: My dnes bereme syrské uprchlíky z Jordánska, místo toho budeme brát syrské uprchlíky z uprchlických táborů v Turecku. Nic se nemění na tom, že uprchlíci budou prověřováni," řekl český premiér Bohuslav Sobotka.
21:18
  • Postarší uprchlík sedí na vozíku v řeckém uprchlickém táboře Idomeni.

    Postarší uprchlík sedí na vozíku v řeckém uprchlickém táboře Idomeni. / Autor: AP

21:18
9) Evropská unie a její členské státy budou spolupracovat s Tureckem na zlepšení humanitárních podmínek v Sýrii, zejména v určitých oblastech blízko turecké hranice, které by umožnily místním obyvatelům a uprchlíkům vyskytujícím se v oblasti, aby byli ve větším bezpečí. Plnění těchto devíti bodů bude předmětem každoměsíčního hodnocení.
21:17
7) Evropská unie a Turecko vítají probíhající práci na modernizaci celní unie. 8) Evropská unie a Turecko znovu potvrdily svůj závazek opětovného oživení procesu vstupu Turecka do EU. Po otevření jedné z kapitol má být otevřena ještě jedna během nynějšího nizozemského předsednictví.
21:16
6) EU v úzké spolupráci s Tureckem urychlí do konce března vyplácení původně slíbených tří miliard eur na boj proti uprchlické krizi v Turecku a na financování dalších projektů pro osoby pod dočasnou ochranou. První seznam konkrétních projektů pro uprchlíky, zejména v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, infrastruktury, zajištění potravin a nákladů na živobytí, bude společně vypracován v rámci jednoho týdne. Jakmile budou tyto peníze využity a za předpokladu, že budou splněny všechny závazky, EU uvolní další tři miliardy eur do konce roku 2018.
21:14
5) Rušení vízového režimu pro turecké občany cestující do EU nastane nejpozději do konce června 2016 za předpokladu, že budou splněny všechny ukazatele. Turecko bude muset přijmout nezbytné kroky pro splnění zbývajících požadavků, aby umožnilo Komisi koncem dubna podat příslušný návrh na uskutečnění tohoto plánu, který bude schvalovat Evropský parlament a Evropská rada.
21:13
3) Turecko přijme veškerá nezbytná opatření, aby přerušilo nové námořní nebo pozemní trasy pro neregulérní migraci z Turecka do EU a bude spolupracovat se sousedními státy a s EU. 4) Poté, co neregulérní překračování hranice mezi Tureckem a EU skončí nebo alespoň se výrazně a trvale sníží, bude uveden v činnost plán dobrovolného humanitárního příjmu, který členské státy EU budou plnit na dobrovolném základě.
21:12
2) Za každého syrského uprchlíka vráceného do Turecka z řeckých ostrovů bude jiný Syřan přemístěn z Turecka do EU, a to pokud možno v ten samý den. Přednost dostanou ti migranti, kteří předtím nevstoupili nebo se nepokusili vstoupit do EU neregulérním způsobem. Relokace se bude řídit především závazky zemí EU z července loňského roku, které mají zajistit pro uprchlíky ještě 18 tisíc míst. Další místa mají být poskytnuta na dobrovolné bázi, a to nanejvýš pro dalších 54 tisíc osob.
21:06
Dohoda Evropské unie a Turecka má podle dokumentu zveřejněného na internetové stránce Evropské rady devět bodů: 1) Všichni noví neregulérní migranti přijíždějící z Turecka na řecké ostrovy budou od 20. března 2016 vraceni do Turecka. To bude probíhat plně v souladu se standardy EU a mezinárodním právem, takže je vyloučeno jakékoli kolektivní vyhoštění. Všichni migranti budou chráněni v souladu s příslušnými mezinárodními normami a s ohledem na zásadu "nenavracení". Bude se jednat o dočasné a mimořádné opatření, které je nezbytné pro ukončení lidského utrpení a obnovení veřejného pořádku. Migranti, kteří přijedou na řecké ostrovy, budou řádně registrováni, a každá žádost o azyl bude zpracována individuálně řeckými orgány v souladu se směrnicí o azylovém řízení, a to ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Migranti, kteří nepožádají o azyl, nebo jejichž žádost byla shledána nedůvodnou nebo nepřípustnou v souladu s uvedenou směrnicí, budou vráceni do Turecka. Turecko a Řecko se dohodnou na přítomnosti svých úředníků na území druhé země dle potřeby pro zajištění hladké spolupráce mezi oběma státy. Náklady ponese EU.
20:07
Německá kancléřka Angela Merkelová podle AP vyzvala běžence v řeckém uprchlickém táboře Idomeni, aby důvěřovali úřadům a přestěhovali se do lepších podmínek. Tisíce lidí stále zůstávají v podmáčeném stanovém táboře v naději, že budou moci pokračovat tzv. balkánskou trasou dále do Evropy. „Chci využít příležitosti a říct uprchlíkům v Idomeni, že by měli důvěřovat řecké vládě a přestěhovat se do jiného ubytování, kde budou podmínky významně lepší,“ uvedla Merkelová a dodala, že právě v Řecku se rozjede jejich azylové řízení nebo přerozdělení běženců do dalších evropských zemí. Vybrat si, do jaké země půjdou, však podle kancléřky lidé nemají právo.
19:13
Turecké úřady zadržely stovky migrantů, kteří se chtěli dostat přes Egejské moře dál do Evropy. Celkem jde podle místních zdrojů o 1 200 lidí.
18:57
Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera čeká Řecko při vracení migrantů herkulovský úkol, s pomoci ostatních zemí ho ale může zvládnout. Český premiér Bohuslav Sobotka za ČR přislíbil podporu.
18:48
Turecký premiér Ahmet Davutoglu vyjádřil přesvědčení, že dohoda odradí migranty od toho, aby hledali pomoc pašeráků při cestě do Evropy. Zároveň by podle něj měla podpořit legální imigraci. Dohodu označil za spravedlivou k oběma stranám, podle něj se ukazuje, že EU a Turecko mají společnou budoucnost.
18:04
Dohoda EU s Tureckem je dle předsedy Evropské rady Donalda Tuska jen část strategie v migrační krizi. Je třeba i zajistit vnější hranice a obnovit fungování schengenského prostoru.
17:19
Podle dohody by EU měla převzít z Turecka nanejvýš 72 tisíc syrských migrantů. Měla by pro to využít dosud neobsazená místa v již odsouhlasených programech přerozdělování a přesídlování migrantů. Pokud do vyčerpání tohoto počtu míst nepřestanou uprchlíci do Řecka přicházet, bude program zastaven. „Dohoda s Tureckem nevyřeší celou migrační krizi. Může ale zastavit nelegální migraci na hlavní trase. EU získá čas na další opatření k ochraně hranic," uvedl k dohodě na Twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.
16:51
Lídři zemí EU a turecký premiér Davutoglu potvrdili dohodu o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka, uvedla na Twitteru litevská prezidentka Dalia Grybauskaite.
18.března 2016 v 16:45, příspěvek archivován: 18.března 2016 v 16:50

#EU-#Turkey Agreement in place. A test of implementation starts on Sunday.#EUCO

16:10
Turecký premiér Ahmet Davutoglu dorazil na jednání summitu EU. Dohoda mezi unií a Tureckem o vracení migrantů by tak mohla být brzy potvrzena.
16:08
Eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopoulos podle agentury AP vyzval Albánii, aby udělala víc pro „zamezení nezákonné imigrace svých občanů“ do zemí Evropské unie. Albánci mohou do EU od roku 2010 cestovat bez víza. O azyl loni požádalo asi 66 tisíc obyvatel Albánie, z toho 55 tisíc z nich v Německu, což z Albánců činí čtvrtou největší skupinu žadatelů o německý azyl po Syřanech, Afgháncích a Iráčanech. Avramopoulos dodal, že Evropská komise hodlá zařadit Albánii na seznam bezpečných zemí a Albánci tak budou mít mnohem menší šance azyl opravdu získat.
15:37
Žadatelé o azyl ve švýcarské Ženevě vystavili své portréty, které vyfotil fotograf Mark Henley. Podle serveru Swissinfo snímky o pouhou noc později poničili vandalové. Autoři projektu je proto znovu vystavili, o několik hodin později je však opět někdo poškodil. Jednapadesát fotografií uprchlíků bude od příštího týden k vidění i na výstavě v galerii La Cave v Ženevě.
17.března 2016 v 14:24, příspěvek archivován: 18.března 2016 v 15:30

Asylum-seekers in Geneva paste their portraits onto the city's Plan Palais. Mark Henley/Panos @insideoutproject @jr pic.twitter.com/lDn6GJFJ3o

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.