Stovky Afghánců se snaží zachránit a utéct před Tálibánem. | foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: EU se začíná migrantů bát. Končí vítání i sociální benefity

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Nikoliv epidemie covidu, ale migrace se může stát klíčovým tématem nadcházejících parlamentních voleb nejen v Česku. Globální situace tomu nahrává. A Evropská unie se 60 let po dokončení Berlínské zdi čile angažuje při stavbě zdi další.

Casting na nejsilnější předvolební téma je v plném proudu a mezi hlavními favority si v posledních dnech nanejvýš sebevědomě počíná znovunalezený problém migrace, který na lidi útočí ze všech možných míst.

Pokud se až doposud téma vnímalo jako spíše populistické s nezbytnou esencí předvolební naléhavosti, aktuální pohled na dění v Afghánistánu, kde po odchodu Američanů převzalo vládu nad zemí radikální islámské hnutí Tálibán, a počínání běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, jenž v odvětě za ekonomické sankce začal cíleně shromažďovat uprchlíky z Iráku, aby je následně vyexpedoval až na litevskou hranici – tedy do útrob schengenského prostoru – nenechává nikoho na pochybách, že předvolební debata na toto téma vzplane co nevidět.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video