Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Michnik: Bratři Kaczynští zesměšnili Polsko

  11:56aktualizováno  11:56
Premiér Kaczynski mísí rétoriku Bushe a praktiky Putina, řekl v Praze Adam Michnik, šéf nejčtenějšího polského listu Gazeta Wyborcza. Bývalý disident a jeden z největších kritiků současné polské vlády přijel do Česka na pozvání Václava Havla na konferenci Forum 2000.

Adam Michnik | foto: Radek CihlaMF DNES

Pane Michniku, vy máte bohaté kontakty s českými disidenty. Komu zavoláte, když přijedete do Prahy na víkend?
Václavu Havlovi, Jiřímu Dienstbierovi, Sašovi Vondrovi, Petru Uhlovi...

Pořád se s nimi vídáte...
No jasně. Už to sice není jako za starých časů, když jsme se nelegálně setkávali v horách, ale máme stále velmi srdečné vztahy.

Do Čech jste přijel na pozvání exprezidenta Václava Havla, který před nedávnem způsobil v Polsku rozruch ... (pozn.: výrokem, že by bylo v zájmu Polska, aby na volby přijeli mezinárodní pozorovatelé.)
Polští blbci, hlupáci a analfabeti! Neumějí číst ani neposlouchají, co Havel říká. On přece nic zlého neřekl! Nic! A i kdyby! Má přece právo vyjádřit svůj názor na českou politiku a co já vím, třeba i na politiku polskou! Ale on nic zlého neřekl!

Jak jste to prožíval?
Hysterie. Čistá hysterie! My v Polsku máme přirovnání, "že zloděje pálí čapka na hlavě.“ Znamená to, že mají špatné svědomí. Slyší to, co předpokládají, že si Havel myslí. Ale co si myslí, na to se přece musí zeptat Havla.
Bavili jste se o pozvání pozorovatelů s Václavem Havlem před tím, než udělal tu poznámku?
V dokumentech Evropské unie je napsané, že na volby jezdí pozorovatelé. Tomu, co se strhlo, říkám kardinální blbost! Čistá idiocie! Ale takovou my máme diplomacii.

Ptám se, protože premiér Jaroslaw Kaczynski řekl, že tyto názory má Václav Havel od vás, a tudíž vy jste nepřítelem Polska.
Zato on je přítel Polska! On uvažuje jako francouzský král Ludvík XIV., který říkal: "L’état c’est moi“ což znamená "Stát jsem já“. A Kaczynski uvažuje stejně. Ale on není Polsko.

Gazeta Wyborcza se s premiérem soudí, protože ji přirovnal k Tribuně lidu z 50. let. Ceníte si své pověsti tolik, že rozpoutáte soudní bitvu?
Není možné, aby premiér lhal a urážel lidi. Na pověsti Gazety těžce pracujeme osmnáct let. A on nás pak obviňuje bez jakýchkoli důkazů, že je Gazeta v rukou oligarchů!

Není to vaše první soudní bitva...
Ano, už jsem vyhrál s bývalým ministrem školství Romanem Giertychem. Ten v televizi řekl, že jsem byl dlouholetým "aparátčíkem“ komunistické strany. Zk....syn! To už ne! To prosím ne. Už toho mám dost. A lidé mu věří! Nebudu přece diskutovat o lžích a absurditách.

Vy jste velkým kritikem bratří Kaczynských. Co vám na nich nejvíc vadí? Je to jejich boj proti korupci?
Ne! Ne! Já sám jsem válčil proti korupci. Podle mého soudu oni neválčí s korupcí, ale pod rouškou boje s korupcí bojují s opozicí. A za vším jsou velmi nekalé praktiky.

Co jejich snaha prosadit zákon o lustracích? Proč jste odmítli své redaktory nechat prověřit?
Samozřejmě jsme byli proti. Není možné s policejními dokumenty zacházet, jako by to byla Bible. Není přece možné, aby to, co o mně napsala StB, bylo považováno za pravdu! To by byl posmrtný triumf Státní bezpečnosti! To přece nemůžeme dovolit.

I současná zahraniční politika Polska vám vadí?
Zahraniční politika je jedna velká kompromitace naší země. Polsko mělo autoritu! Dneska je zesměšňované a izolované!

V čem konkrétně je zahraniční politika tak špatná?
Ve všem! V čem ne? Jak oni (Kaczynští) rozmlouvají s Němci! Jako kdyby Angela Merkelová byla mladší sestra Adolfa Hitlera! Já neříkám, že nemáme prosazovat vlastní zájmy. Ale ten jazyk! Ten jazyk já znám – tak mluvívali Srbové k Chorvatům, když vypukla válka na Balkáně. Ta válka byla rozpoutána přes média.

Nesouhlasíte ani se zbudováním protiraketové základny v Polsku?
To je otázka k diskusi. Měl bych argumenty pro i argumenty proti. Musíme ale také počkat na výsledky voleb v USA, protože Bushovi volební období už končí.

Už příští týden budou v Polsku volby. Komu dáte hlas?
Volby jsou tajné.

Ale no tak...
Řeknu vám anekdotu: Rebeka umírá. Říká svému muži: Poslouchej, Mordechaji, já tě prosím, stůj na mém pohřbu vedle mé matky, jako kdyby mezi vámi nikdy nebyly žádné neshody. Slíbíš mi to, Mordechaji? Rebeko, když mě prosíš, tak to udělám. Ale rovnou ti říkám, že z takového pohřbu nebudu mít žádné potěšení. Ani já bych z těch voleb neměl potěšení, kdybych předem prozradil, koho budu volit.

List The Financial Times vás vybral mezi 20 nejvlivnějších novinářů světa. Zakládáte si na tom, že je Gazeta Wyborcza nezávislým deníkem. Ale nepasujete se soudními spory a žurnalistikou, která je "protikaczynská“, sami na politického hráče?
Já nehraju žádné hry proti Kaczynským. Jistě, oni to říkají. Ale nehraju. Gazeta není od toho, aby se líbila prezidentovi, premiérovi, ministrům, ambasadorům... Gazeta je od toho, aby zřetelně informovala a přinášela názory na to, co se děje v Polsku. To my děláme. A teď jdu na pivo. Skoro se mi zdá, že je to v Česku povinnost.

Adam Michnik

Narodil se 17. října 1946 ve Varšavě. Je šéfredaktorem jednoho z nejčtenějších polských deníků Gazeta Wyborcza (čte ho na 5,5 milionu lidí, pracuje pro něj 780 novinářů, vychází s 21 regionálními přílohami. Michnik noviny založil po pádu komunismu na popud Lecha Walesy. Společnost Agora, která noviny vlastní, je nyní jedním z největších mediálních koncernů v Polsku.

Velká část Michnikovy židovské rodiny zahynula během holokaustu. Vystudoval historii, je esejistou a publicistou. Napsal řadu knih. V letech 1968 až 1989 patřil mezi vedoucí organizátory ilegální demokratické opozice v Polsku.

Několik let byl vězněn v komunistických žalářích. Udržoval kontakty s českými disidenty, je osobním přítelem Václava Havla. Od Litvy přes Českou republiku až po Mexiko sbírá ocenění za žurnalistiku, kulturní přínos i za trvalé úsilí o šíření demokracie. List The Financal Times ho zařadil mezi dvacítku nejvlivnějších novinářů světa. Rebel Michnik je známý svým jadrným slovníkem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz