Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Michálek žádá omluvu od Nečase, premiéra si prý tajně nahrávat nechtěl

  13:01aktualizováno  15:38
Odvolaný šéf fondu životního prostředí Libor Michálek, který odhalil korupční kauzu na ministerstvu, žádá omluvu od premiéra. Cítí se dotčen některými jeho výroky. Petr Nečas o něm mimo jiné řekl, že si chtěl společnou schůzku tajně nahrávat. Michálek to popírá, je připraven se i soudit.

"Možná bych se obrátil na soud, pokud by pan premiér nevzal zpět výroky typu, že jsem se zjevně chystal nahrávat předsedu vlády a podobně," řekl Michálek v diskusním pořadu České televize. Pokud je člověk očerňován, je soud zřejmě jediný způsob obrany, dodal.

Michálek si tajně nahrával rozhovory s ministrem Pavlem Drobilem a jeho poradcem Martinem Knetigem, který prý Michálka nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry. Záznamy předal MF DNES.

Špína kolem čističky

Po skončení diskusního pořadu v ČT Michálek novinářům řekl, že kdyby si nahrával i schůzky, které se týkaly údajné manipulace se zakázkou na modernizaci pražské čistírny odpadních vod, "tak tato vláda už asi dávno padla". Podle informací, které vyslechl, byla prý zakázka nadhodnocena o tři miliardy, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě.

Nečas tento týden Michálkovi vytkl, že namísto toho, aby s podezřením o možném korupčním jednání na ministerstvu životního prostředí šel na státní zastupitelství nebo policii, tak "celé měsíce pobíhal po ministerstvu s nahrávacími zařízeními". Označil ho za "totálně nevěrohodného".

Odvolaný šéf SFŽP zopakoval, že na policii dlouho nešel proto, že neměl dostatek pádných důkazů, pouze nepřímé indicie z tajně pořízených nahrávek. Obával se, že by to u soudu nestačilo. Změnilo se to až 7. prosince, kdy jistý advokát popsal průběh jedné z podivných zakázek.

Michálek řekl, že pro něj je nedůvěryhodný naopak premiér. "V okamžiku, kdy dostane upozornění, že je potřeba zapojit do shromažďování důkazů Bezpečnostní informační službu, tak nereaguje, takže mám silné pochybnosti o tom, že má zájem bojovat proti korupci."

Nečas už dřív vysvětlil, že BIS by musela zaúkolovat celá vláda a těžko by k tomu stačila žádost soukromé osoby (více čtěte zde). Schůzka Michálka s premiérem se nakonec ani nekonala. Šéf fondu dostal možnost informovat pouze ředitele úřadu vlády Lubomíra Poula.

Michálkova rodina je zřejmě pod ochranou

Michálek v Otázkách Václava Moravce nevyloučil, že je on a jeho rodina nyní pod policejní ochranou. Odmítl o tom mluvit s vysvětlením, že slíbil policii, že o těchto věcech nebude v médiích mluvit.

Na policii vypovídal ve čtvrtek. Mimo jiné jí řekl, že o svých podezřeních hovořil i s ministrem vnitra. Dnes přiznal, že omylem uvedl asi o měsíc pozdější termín, který stál v sobotu Johna hodně vysvětlování. To, že informace z jeho výpovědi unikly do médií, ho nemile překvapilo.

Michálek ale připomněl, že by omyl s datem jedné schůzky neměl zastínit jádro celé kauzy, totiž podivné dění ve Státním fondu životního prostředí.

Únik informací z policie a jednání policejního ředitele Oldřicha Martinů, který v pátek informoval o kauze Petra Nečase, už nicméně na podnět ministra vnitra začala prověřovat policejní inspekce. K výslechu si podle Lidových novin pozve i premiéra a další politiky (více čtěte zde).

TŘASKAVÁ NAHRÁVKA

Na nahrávkách, které pořídil úředník Libor Michálek a které má MF DNES k dispozici, mluví tehdejší poradce ministra Drobila Martin Knetig. Říká například, že "to, co zažil v Lesích (České republiky) vedle Pavla (Drobila), to byly krádeže za bílého dne". Vyvádění peněz pro politické strany označuje za naprosto normální jev.

Knetig Michálkovi řekl, že aby "Pavel měl někdy šanci být premiérem", potřebuje pro stranu mimo jiné vydělat peníze, aby "mohla být dál".

"Když vezmeš rozpočet na mediální kampaň na úrovni 130 milionů korun, které deklarují strany, tak zjistíš, že ta mediální kampaň stála dvě a půl miliardy. Není to správný, že se z těchhle věcí musí financovat tohle. Ale děje se to všude na světě. A když člověk nebude mít možnost tam být, tak neudělá nic dobrýho. Jinými slovy prostě, opravdu to budou loupeže za bílýho dne," říká Knetig na nahrávkách. (přepis nahrávek čtěte zde)

Ministr životního prostředí Drobil vyzval Michálka, když ho na věc upozornil, aby nahrávku buď předal policii, nebo zničil. Zároveň mu nabídl povýšení - pozici náměstka. Poté, co Michálek předal nahrávku novinářům MF DNES, ho Drobil vyhodil stejně jako Knetiga.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz