Hašek ukázal v Rozstřelu diplomatický pas a vyzval k jednotě v ČSSD

  17:00aktualizováno  7. listopadu 12:47
Zapomeňme na spory uvnitř strany a snažme se vrátit k tradičním tématům a voličům ČSSD, vyzval v diskusním pořadu Rozstřel vlivný člen sociálních demokratů Michal Hašek. Někdejší hejtman Jihomoravského kraje se nevyhýbal ani kauze nevráceného diplomatického pasu, který ukázal přímo ve studiu.

„Levicoví voliči odešli od ČSSD a přešli k ANO. ČSSD si musí uvědomit aktualni situaci a na stůl musí témata sektorové daně a snaha zamezit obrovskému vývozu kapitálu z ČR. Musíme zpátky ke kořenům a vrátit se k tradičním voličům sociální demokracie,“ vyzývá Michal Hašek veřejnost i své spolustraníky, aby zapomněli na spory uvnitř strany a sjednotili se. 

Fotogalerie

„Není třeba poukazovat na to, kdo kdy byl s kým a proti komu. Do lodi teče, takže všichni k pumpám. Vodu pumpujeme z lodi, ne dovnitř,“ burcuje Hašek. 

„Nesmíme se bát oslovit naše voliče, nesmíme být jako oranžová TOP 09,“ navezl se do pražské buňky ČSSD, která podpořila ve volbách Drahoše. 

Přestože sám nabádá ke klidu zbraní uvnitř strany, pustil se do kritiky Lubomíra Zaorálka za jeho názor o stáhnutí českých vojů ze zahraniční mise v Afghánistánu. „Nejde o žoldáky, ale o parlamentem vyslané vojáky České republiky,“ zastává se vojáků působících v zahraničních misích. 

Michal Hašek patřil k výrazným a oblíbeným politikům hlavně v Jihomoravském kraji, kde byl od roku 2008 do roku 2016 hejtmanem. Nyní působí jako poradce ministra zemědělství Miroslava Tomana a právě jeho vidí jako jednu z osobností, který by mohl pomoci ČSSD ven z krize. “Ve vládě dostaly šanci nové tváře a je to dobře.“

On sám po vysokých funkcích netouží a říká, že je jen jedním z 650 delegátů strany. Hlavní body konzervativně levicové vize pro ČSSD vidí v prosazování mezilidské solidarity, řešení chudoby, otázek bydlení pro mladé rodiny s dětmi nebo seniory. „To je téma pro komunální politiku. Řešení se dá najít například  v moderním evropském družstevnictví,“ navrhuje.

Politika není nedělní škola

Hašek nevrátil diplomatický pas. O výzvách ministerstva nevím, říká

Hašek přinesl ukázat do studia svůj neplatný diplomatický pas a přiznává, že bylo jeho chybou nevrátit ho po skončení hejtmanského mandátu, i když jej k tomu ministerstvo vyzývalo. 

„Dva roky ležel pas netknutý v šuplíku a v žádném případě nebyl zneužíván,“ řekl Hašek a rozčílilo jej nařčení čtenáře, který údajně viděl Haška loni procházet pasovou kontrolou určenou pro členy diplomatického sboru.

Michal Hašek

- politickou kariéru začal v roce 1998, jako 22letý vstoupil do ČSSD. Ve stejném roce získal první politickou funkci jako místostarosta Drásova na Tišnovsku. Do krajského zastupitelstva byl zvolen poprvé v roce 2000, do parlamentu v roce 2002.

- dlouhodobě se umisťoval vysoko na žebříčcích popularity, před volbami do PS v roce 2013 byl druhý nejpopulárnější politik. 

- v domovském Jihomoravském kraji získal nejvíc preferenčních hlasů a na kandidátce přeskočil i tehdejšího lídra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. 

- zkoušel získat post předsedy strany po odchodu Jiřího Paroubka, prohrál právě se Sobotkou. Toho se pokoušel odstranit od vyjednávání o vládě po volbách v roce 2013 v tzv. Lánském puči 

- mandátu se vzdal v roce 2014, když ČSSD zavázala členy, aby nekumulovali funkce a on byl zároveň hejtmanem i poslancem. V roce 2016 neuspěl jako lídr kandidátky v Jihomoravském kraji, zůstal zastupitelem. 

Na pichlavý dotaz čtenáře iDNES.cz „Proč by ve vedení měli figurovat lánští pučisté?“ Hašek takové označení odmítl s tím, že jde o vykonstruovanou nálepku. Ale současně připustil, že se občas sám nazývá „belzebubem’“ sociální demokracie. 

„Kdo chce, tak to pochopí, kdo ne, tak to zkrátka nepochopí. Politika není nedělní škola. Chybou bylo tu schůzku v Lánech utajovat,“ připouští ke kauze tajné schůzky s prezidentem v Lánech. 

Michal Hašek je předsvědčený o tom, že by ČSSD neměla potichu válčit s prezidentem Milošem Zemanem, protože jí to dle Haška nepřináší nic dobrého. 

„V momentě, kdy se Zeman s ČSSD rozešel, začaly problémy strany,“ dodává. Nevidí budoucnost strany ani ve spojení s SPOZ. „Česká strana sociálně demokratická má svést boj o levicového voliče s hnutím ANO, poptávka po levicové politice neupadá,“ uzavřel Hašek. 

Celý Rozstřel s Michalem Haškem:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Bratr exstarosty končí v čele městské firmy, radní prověří výběrová řízení

Budova jesenické radnice.

Jesenická radnice odvolala předsedu představenstva technických služeb Romana Kalouse, jenž je bratrem bývalého starosty...

Únos premiérova syna je dosti divoká konspirace, prohlásil prezident

Prezident Zeman nežádá premiéra Babiše o vysvětlení

Prezident Miloš Zeman považuje údajný únos syna premiéra Andreje Babiše na Krym za „dosti divokou konspiraci“. Vládu...

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz