Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Michail Gorbačov: Pád jen jedné zdi je málo, jsou další

Exkluzivně   13:25aktualizováno  13:25
Německý lid a spolu s ním celý svět slaví význačný den dějin, 20. výročí pádu berlínské zdi. V kolektivní paměti se mnoho událostí neuchová jako takovýto mezník oddělující dvě odlišná období. Tak začíná svůj článek bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov.

Bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Berlín 10. 11. 2009. | foto: AP

Bourání berlínské zdi - věcného, konkrétního symbolu světa rozděleného do nepřátelských táborů - je právě takovým určujícím momentem.

Pád berlínské zdi přinesl naději a příležitost lidem po celém světě a 80. letům 20. století dal vskutku radostné završení. Právě o tom je třeba přemýšlet, zatímco se nynější dekáda blíží ke svému konci - a zdá se, že lidstvu mezi prsty uniká šance zvládnout další významný skok vpřed.

Cesta k ukončení studené války rozhodně ve své době nebyla snadná a ani ji každý nevítal, ale právě proto jsou ponaučení, která nám přinesla, i nadále opodstatněná. V 80. letech byl svět na historické křižovatce. Závody ve zbrojení mezi Východem a Západem vytvářely výbušnou situaci. Jaderné odstrašování mohlo kdykoli selhat. Směřovali jsme ke katastrofě a přitom jsme dusili tvořivost a rozvoj.

V současnosti se vynořilo další planetární ohrožení. Klimatická krize je další zdí, která nás odděluje od budoucnosti, a dnešní lídři nesmírně podceňují naléhavost a potenciálně katastrofický rozsah této mimořádné situace.

Lidé dříve žertovali, že budeme tak dlouho bojovat za mír, až na planetě nic nezůstane. Vzhledem k hrozbě změny klimatu je tato věštba výstižnější než kdy dřív. Srovnání s dobou těsně před pádem berlínské zdi bije do očí.

Michail Gorbačov, Angela Merkelová a Lech Walesa; Berlín 9. listopadu 2009.

Tak jako před 20 lety se střetáváme s ohrožením celosvětové bezpečnosti a samotné naší existence. S tím se žádný stát nemůže vypořádat sám. Po změně opět volají lidé. Právě tak jako německý lid projevil vůli k jednotě, občané světa dnes požadují, aby se podnikaly kroky k řešení změny klimatu.

Před dvaceti lety klíčoví světoví lídři prokázali odhodlání. Postavili se čelem k opozici a nesmírnému tlaku a zeď padla. Zda se dnešní lídři zachovají stejně, to se teprve uvidí.

Ronald Reagan a Michail Gorbačov podepisují ve Východním pokoji Bílého domu dohodu o odzbrojení. (8. prosince 1987)

Najít řešení změny klimatu vyžaduje změnu paradigmatu v rozsahu podobném tomu, co bylo nutné k ukončení studené války. Potřebujeme ale "vyhodit jistič", abychom se vymanili z přístupu spoléhajícího na vyjeté koleje, který v současnosti vévodí politické agendě. Prostředí pro kvantový skok ke svobodě v Sovětském svazu a ve východní Evropě nachystala perestrojka a glasnosť, které otevřely cestu k demokratické revoluci, jež zachránila dějiny. Změna klimatu je spletitá a úzce provázaná s řadou dalších potíží, je však zapotřebí obdobného průlomu v našich hodnotách a prioritách.

Nepotřebujeme prorazit jen jedinou zeď, ale celou řadu zdí. Existuje zeď mezi státy, které jsou již industrializované, a těmi, které nechtějí, aby se jim bránilo v hospodářském rozvoji. Existuje zeď mezi těmi, kdo změnu klimatu zapříčinili, a těmi, kdo trpí jejími důsledky. Existuje zeď mezi těmi, kdo naslouchají vědeckým důkazům, a těmi, kdo se podvolují skrytým zájmům. A je tu také zeď mezi občany, kteří mění své chování a přejí si rázné celosvětové úsilí, a lídry, kteří je prozatím nechávají na holičkách.

V roce 1989 se uskutečnily neuvěřitelné změny, které byly jen o několik let dříve považovány za nemožné.
Nebyla to však náhoda.

Změny souzněly s nadějemi doby a tehdejší lídři zareagovali. Strhli jsme berlínskou zeď s přesvědčením, že budoucí generace dokážou řešit problémy společně.

Při pohledu na zející propast mezi bohatými a chudými, na nezodpovědnost, která zapříčinila celosvětovou finanční krizi, a na slabou a roztříštěnou reakci na změnu klimatu dnes cítím hořkost. Příležitost vybudovat bezpečnější, spravedlivější a jednotnější svět jsme z velké části promrhali.

Historické setkání sovětského prezidenta Michaila Gorbačova a prezidenta USA Ronalda Reagana ve vile Höfdi (11. října 1986)

Dovolte, abych evokoval požadavek, který vůči mně vznesl můj zesnulý přítel a soupeř prezident Ronald Reagan: Pane Obamo, pane Chu, pane Singhu a - opět do Berlína - paní Merkelová a ostatní evropští lídři, "Strhněte tu zeď!". Vždyť toto je vaše zeď, váš určující okamžik.

Před voláním dějin nelze uhýbat. Vyzývám hlavy států a vlád, aby se letos v prosinci osobně dostavily do Kodaně na konferenci o změně klimatu a tuto zeď zbouraly. Lidé na celém světě čekají, že budete konat. Nezklamte je.

© Project Syndicate, 2009.

o autorovi

Michail Gorbačov, bývalý prezident Sovětského svazu, obdržel v roce 1990 Nobelovu cenu míru za vůdčí úlohu v mírovém ukončení studené války. Dnes jako zakládající předseda Mezinárodního zeleného kříže řídí nadnárodní pracovní skupinu zaměřenou na změnu klimatu.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...Najdete na iDNES.cz