Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MF DNES známkovala strany za sliby rodinám

  11:47aktualizováno  11:47
Redakce MF DNES se zaměřila zejména na pasáže z volebních programů šesti největších stran věnované rodinám. Hodnotila představy týkající se mateřské a rodičovské dovolené, protože to je věc, kterou nějakým způsobem řeší většina z hodnocených stran.
Na co lákají politici rodiny s dětmi, MF DNES jejich sliby oznámkovala. (Ilustrační foto)

Na co lákají politici rodiny s dětmi, MF DNES jejich sliby oznámkovala. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

MF DNES sledovala také, jak se strany zaměřily na možnost, že se rodiče s malými dětmi budou chtít vrátit do práce, a to pokud možno na částečný úvazek. Nedostatek podobných míst je totiž velký a dlouhodobý problém. Některé strany to zmiňují, ale spíše jen teoreticky – tak, jak o tom jejich představitelé hovoří už několik let.

Příznačné je, že strany se často zaměřují na momentálně populární témata (nedostatek míst v jeslích) nebo ta, na která část lidí hodně slyší (přídavky na děti), místo aby řešily, jak rodinám skutečně dlouhodobě pomoci.

ODS – Chceme umožnit, aby rodiče dokázali sladit kariéru a rodinu

Petr Nečas

místopředseda strany

necas

Chceme motivovat k vytváření částečných úvazků nejen pro rodiče, ale i pro studenty, starší pracovníky a zdravotně postižené. Jejich podíl je extrémně nízký.

ODS navazuje na změny, které už v rodinné politice prosadila dříve. Poté, co zavedla třírychlostní rodičovskou dovolenou (na dva, tři nebo čtyři roky), chystá podobnou změnu i v mateřské – ženy, které si zvolí, že budou s dětmi doma jen 18 týdnů, budou moci pobírat dávky ve výši svého platu. Ostatním by zůstala mateřská v dnešní výši (nejvíce něco přes 28 tisíc korun při platu kolem 80 tisíc).

Většiny se týkají jiné věci – zejména podpora zřizování firemních (s daňovými úlevami), obecních a jiných nestátních miniškolek.

Týdenní otcovskou dovolenou chce ODS vrátit do hry, až odezní hospodářská krize. Strana také podporuje hlídání dětí coby živnost, díky níž by se navíc mohly živit ženy předdůchodového věku ohrožené ve zvýšené míře nezaměstnaností.

Známkování MF DNES: 2 

ODS má racionální program, ale mnoho z toho mohla prosadit už dávno. Třeba daňové zvýhodnění pro firmy, které zaměstnají rodiče s dětmi. Mateřská ve výši odpovídající platu zní jako velká změna. Ale jde o minoritní záležitost. Dva tisíce korun, které by dostávali rodiče poté, co neseženou školku, by nebyly drahé – rodina by totiž nemohla brát rodičovský příspěvek.


ČSSD – Zaplatíme rodinám příspěvky ze zisků ČEZ

Zdeněk Škromach

místopředseda strany

necas

Znovu zavedeme výhodné novomanželské půjčky na pořízení a modernizaci bytu pro mladé lidi do 40 let s odpočty na každé dítě.

Sociální demokraté slibují, že nepůjdou hned proti všem změnám, které se v sociálním systému objevily teprve nedávno – řeč je třeba o třírychlostní rodičovské. Ale přesto plánují velké změny: rodiče by si rodičovskou mohli vybírat po kouscích až do sedmi let věku dítěte, navíc chtějí rodičovskou zvýšit, a to až na 80 procent čisté mzdy. Tři roky by s dítětem měl být doma jeden rodič, čtvrtý rok druhý rodič.

Rodičovský příspěvek chtějí nechat i rodičům, jejichž dítě mladší tří let chodí do nějakého zařízení. Vydělat na to vše má do velké míry svými zisky ČEZ.

ČSSD chce pomáhat kdekomu – samoživitelům slibuje v případě, kdy nedostanou výživné, alimenty od státu, mladým lidem novomanželské půjčky na bydlení a stát by podle nich měl pomoci i těm, kteří se dostanou do problémů s placením hypotéky.

Známkování MF DNES: 4

Podpora pružné pracovní doby jde napříč stranami a ČSSD nezůstává pozadu. Neříká však, jak to udělá. Velkou pozornost věnují sociální demokraté podpoře jeslí, přitom do nich chodí jen zlomek dětí a jejich nedostatek je jen dočasný. Zvýšení rodičovské by stát přišlo hodně draho, stejně jako novomanželské půjčky či státní pomoc lidem, kteří mají potíže se splácením hypotéky.


TOP 09 – Přídavky na děti zrušíme, rodičům ulevíme na daních

Miroslav Kalousek

zakladatel strany

necas

Školné na vysoké škole zlepší motivaci studenta a odradí ty, kdo pouze zneužívají tento sociální status.

Strana Miroslava Kalouska do svých prvních voleb vstupuje s programem, který se v psané podobě rodině moc nevěnuje. To je určitě chyba, protože strana představu má – asi nejvýraznější a převratné by bylo naprosté zrušení přídavků na děti, což by rodinám strana chtěla vynahradit daňovými úlevami. Jejich výši nespecifikovala.

Od daní by si rodiče s nižšími příjmy mohli odečíst i placení za hlídání dětí mladších 10 let. Tím strana reaguje na přechodný nedostatek míst ve školkách. Vydělat by měly jak rodiny, tak lidé, kteří by si díky hlídání přivydělali.

TOP 09 se hodně zabývá rovněž studenty – věří, že díky půjčkám budou moci na vysokých školách studovat i děti ze sociálně slabších rodin. Dospělé děti by pak podle představ strany získaly možnost přispívat svým rodičům na penzi.

Vyšší mateřskou ani rodičovskou dovolenou neslibuje.

Známkování MF DNES: 2-

Pokud by TOP 09 dokázala vymyslet a prosadit systém půjček pro vysokoškoláky, bylo by to hodně dobré. Systém daňových úlev místo přídavků? Odvážný nápad, ale hodně těžko průchozí, hýbat s přídavky se ostatní strany bojí. Pochválit je třeba to, že se strana nepodbízí voličům s vysokou mateřskou či rodičovskou dovolenou, na kterou by stát stejně neměl peníze.


KDU-ČSL – Zavedeme ministerstvo pro rodinu a nižší daně rodičům

Cyril Svoboda

předseda strany

necas

Na daňové úlevy na děti bude dost peněz, protože snížíme daňovou úlevu dospělým z 24 na 19 tisíc korun a stoupne také výtěžnost z progresivní daně.

Lidovci by rádi zřídili ministerstvo pro rodinu. Svoji prorodinnou politiku stavějí zejména na výrazném daňovém zvýhodnění a na tom, že by se od počtu vychovaných dětí odvíjela výše důchodu.

Uvažují o tom, že ke stávající daňové slevě 10 680 ročně na každé dítě zavedou novou 5 000 korun ročně, 10 000 na druhé, 20 000 na třetí a 30 000 na čtvrté a každé další.

Krom toho mají v programu novomanželské půjčky se státní podporou a obnovu společného zdanění manželů. Rodičům chtějí pomoci i daňovým zvýhodněním firem, které by zaměstnaly rodiče dětí mladších 6 let na zkrácený úvazek.

Lidovci také podporují miniškolky a rodičovskou výpomoc při hlídání dětí, mateřská a komunitní centra. Rádi by výrazně zjednodušili proces adopce, který je v Česku hodně složitý.

Vysokoškolákům chtějí nabídnout výhodné půjčky na studium.

Známkování MF DNES: 3

Program lidovců vypadá na pohled docela dobře. Bohužel jen do chvíle, než se dáte do počtů. Daňové slevy rodinám s dětmi jsou samy o sobě dobrým nápadem. Rodinám by ulevily a mírně by se možná projevily i na porodnosti. Ale hodně záleží na jejich výši. V době krize je část lidoveckých plánů nereálná, navíc by o to vyšší daně platili bezdětní a lidé s vyššími příjmy.


Strana zelených – Podpoříme místa na částečný úvazek a dost jeslí

Ondřej Liška

předseda strany

necas

Podpora částečných úvazků ani dostupnost kratší rodičovské dovolené nevyžadují dotace navíc. Stát má vytvářet podmínky tam, kde to může udělat.

Zelení by rádi umožnili rodičům, aby mohli pracovat na částečný úvazek nebo mít pružnou pracovní dobu. To by se firmám mělo vyplatit na daních. Také zdůrazňují nedostatek zařízení pro péči o děti do tří let, popisují i nedostatek školek, což podle nich mohou vyřešit mimo jiné firemní zařízení.

Chtěli by také, aby otcové mohli po porodu dítěte jít na měsíční otcovskou dovolenou. ODS přitom letos zavrhla i pouhou týdenní dovolenou pro otce, protože by ročně státní rozpočet přišla na více než půl miliardy korun.

V programu se zelení vyjadřují i k nedávno zavedené třírychlostní rodičovské dovolené – vadí jim, že si kratší dovolenou s vyššími dávkami nemohou zvolit i lidé s nižšími příjmy. Jako jedni z mála zmiňují v programu potíže některých rodičů samoživitelů s vymáháním výživného, ale nenabízejí žádnou cestu, jak to napravit.

Známkování MF DNES: 3

Zelení toho slibují na malém prostoru docela hodně. Jenže neřeší, jakým způsobem by dokázali nabízené věci prosadit. Natož, z čeho by je zaplatili. Spíše než o program jde o přitakání požadavkům, které se však týkají jen menší části populace – například žen, které se chtějí vrátit do práce brzy po narození dětí. Nezabývají se konkrétní výší rodičovské, neřeší přídavky na děti.


KSČM – Dáme peníze všem, dětem, rodičům, studentům i seniorům

Jiří Dolejš

místopředseda strany

necas

Některá čísla v době krize znějí nadneseně, to se týká i výše a délky mateřské. My bychom to samozřejmě nezavedli hned, ale až v dlouhodobém horizontu.

Komunisté by rádi dali 14 tisíc korun mateřské všem až do tří let věku dítěte. To je více, než dnes berou ženy s nejvyššími příjmy, které si zvolily, že zůstanou s dětmi doma jen dva roky. Navíc by tyhle peníze poté rádi dávali prarodičům dětí, pokud by se o vnoučata starali místo školek.

Samozřejmě zachovávají přídavky na děti, a to všem, včetně časté valorizace.

Dostat by se mělo i na studenty (pět tisíc měsíčně za vynikající prospěch, levné ubytování na kolejích), mladé páry (bezúročné půjčky na bydlení, stavba obecních startovacích bytů) či seniory (bonifikace důchodů podle počtu dětí).

Komunisté projevili zájem o lidi, kteří nemohou pracovat, protože se starají o postižené dítě nebo třeba seniora. To je skutečný problém, protože dnes dostávají jen nízké dávky a nemají nárok na běžný důchod. Ale opět neřeší, kde by na to vzali peníze.

Známkování MF DNES: 4-

Program, v němž se nejvíce rozdává. Komunisté slibují peníze všem, ale nemají nejspíš vůbec spočítáno, kolik by to mohlo stát. Každopádně je jasné, že něco takového si stát v žádném případě nebude moci dovolit – už teď se kvůli krizi škrtají dávky nižší než jimi slibované. KSČM by na to rozhodně nestačilo ani jimi plánované vyšší zdanění lidí s příjmy nad 80 tisíc korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

VIDEO: Jak se „estébáci“ domlouvali během demonstrací 17. listopadu 1989

Kordon VB zablokoval dav na Národní třídě, z druhé strany na něj tlačily...

Během událostí 17. listopadu 1989 sehráli významnou roli příslušníci Státní bezpečnosti (StB). Na archivních záběrech...

Armádní speciál s týmem lékařů zachránil tříměsíční dívenku ze Slovenska

Novorozeně cestuje letounem CASA ve speciálním inkubátoru do Prahy

Unikátní záchranný let má za sebou armádní letoun CASA. Se speciálním týmem lékařů a zdravotnickým vybavením na palubě...

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, může nasněžit i 40 centimetrů

Sníh v okolí Ještědu

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, které se mohou tvořit v horských oblastech od nedělního poledne do...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

Američan přišel s kontroverzním způsobem, jak pomoci homosexuálním a neplodným párům.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.