Celníci odebírají vzorky z nalezeného alkoholu.

Celníci odebírají vzorky z nalezeného alkoholu. | foto: Celní úřad Moravskoslezského kraje

MF DNES: Trh s lihovinami se vyčistil, bez jedu ale stále není

  • 67
Gang, jenž pančoval alkohol a za nímž zůstaly desítky mrtvých, je rozmetán, černý trh je oslaben a další "velcí" podvodníci se neobjevují, hlásí policie dva a půl roku po vypuknutí hrozivé metanolové aféry. Přesto nemohou být Češi při otevírání lahve destilátu zcela klidní – čas od času se objeví falešná zásilka, navíc se tisíce lahví se smrtící směsí dosud nenašly.

"Organizovaná skupina figurující v této kauze je rozmetána. Ta moravská větev určitě. Žádné poznatky o další větvi nemáme," uvedl pro MF DNES náměstek policejního prezidenta Václav Kučera, který vedl vyšetřovací tým Metyl. "Pančování se obecně výrazně omezilo, protože to státní instituce pravidelně kontrolují. Ale nejsem naivní, abych si myslel, že třeba domácí výroba semtam neběží."

Podle Unie výrobců a dovozců lihovin však existují signály, že černý trh s destiláty v určité míře funguje dál.

A  týká se to celého Česka. "Byla zadržena kolona u Berouna, kamion s nekolkovaným lihem někde u Teplic a na severní Moravě se objevil starý metanol," říká šéf unie Jaroslav Burkart.

Z toho vyplývá, že i dnes musí být konzumenti kořalky obezřetní. Policie navíc nikdy nevypátrala asi dva tisíce litrů jedovatého metanolu, byť Kučera připustil, že ho mohli pachatelé zlikvidovat. "Nelze vyloučit, že nějakou lahev může mít někdo doma. Stín podezření tu zůstane, a to ještě hodně dlouho," říká.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce podle svého mluvčího Pavla Kopřivy za několik posledních měsíců žádné výrazné překročení obsahu metanolu nenašla. "Pokud vůbec, tak šlo o pár případů mírného překročení. A tam se jedná spíše o jakostní příměsek nežli o záměrné přimíchávání," tvrdí. Ovšem dodává, že inspekce má kontrolu jen nad standardní prodejní sítí. To, co se prodá pod rukou, nevidí.

715 kontrol, dva prohřešky

Česko od září roku 2012, kdy začali umírat první lidé, připravilo několik opatření. Například výroba, prodej či nákup lihovin se staly koncesovanou živností, a stát tak může trh lépe kontrolovat a regulovat.

Zpřísnily se podmínky kolkování a takzvaného rodokmenu pálenky. "Za první čtvrtletí jsme provedli 715 kontrol. Pochybení v označení lihu bylo zjištěno jen ve dvou případech," uvádí Jana Jelínková z České obchodní inspekce.

Další novinkou je nařízení, že lze distribuovat jen menší objemy lihovin, než tomu bylo dříve. Nesmí se používat velké barely, snížil se objem balení, což je významné omezení, kvůli přepravě a míchání v "garážích". V neposlední řadě pak stát sleduje výrobu alkoholu přímo v likérkách pomocí kamer.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video