Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MF DNES: Někteří poslanci mlčí, jiní nechodí hlasovat

  3:06aktualizováno  3:06
Po parlamentu se pohybují poslanci, kteří za uplynulý rok od loňských voleb ještě nepromluvili. Je to osm poslanců zvolených rovným dílem za obě nejsilnější strany: ODS a ČSSD. Nedá se přitom říci, že jde o poslance, kteří jsou k přehlédnutí.

Petr Gandalovič z ODS chyběl bez řádné omluvenky u více než devíti set hlasování. Vynechal tak téměř každá dvě ze tří. | foto: Mirek VorlíčekiDNES.cz

Mlčenlivým "vévodí" Michal Pohanka, pro vládní koalici klíčový poslanec, který dezertoval ze sociální demokracie a v lednu pomohl vládě Mirka Topolánka, aby získala důvěru.

"V parlamentu se ještě neobjevilo žádné pro mě klíčové téma, ke kterému bych chtěl něco říci," sdělil MF DNES Pohanka. Nejde podle něho o žádnou speciální taktiku. Tvrdí, že až se bude ve Sněmovně rozhodovat o vládních reformách daní, sociálních dávek a zdravotnictví, k řečnickému pultíku se určitě vypraví.

"V parlamentu se ještě nestalo nic, k čemu bych měl důvod se vyjadřovat," hájí svou totální mlčenlivost i jihočeský poslanec zvolený za ODS Jaroslav Klein.

Sociální demokrat Jan Babor také při jednání Sněmovny nemluví. S jedinou výjimkou. Jeho chvíle přišla při hlasování o důvěře vládě. Řekl dvě slova: "Proti návrhu."

Babor poměry v parlamentu kritizuje. "Jsem zvyklý z komunální politiky, že se tam mluví k věci. V parlamentu to bohužel často uhne někam jinam," říká. Zdůrazňuje, že už dvakrát promluvit chtěl – jednou jako zpravodaj k zákonu o neziskových organizacích a podruhé, když chtěl interpelovat ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Na jeho bod však ani jednou nedošlo.

Z parlamentních statistik také vyplývá, že někteří poslanci příliš nedbají na svoji docházku na hlasování. Největší problémy v tomto směru má ministr zemědělství Petr Gandalovič z ODS, který bez řádné omluvenky chyběl u více než devíti set hlasování. Vynechal tak téměř každá dvě ze tří.

"U rozhodujících hlasování nechybím, na to si dávám pozor," uvedl Gandalovič. Brání se i tím, že v parlamentu je, ale musí si vyřizovat schůzky, které má jako ministr. Jiní členové vlády tak velké absence nemají.

Chcete vědět více?

Reportér Josef Kopecký sledoval, jak se poslanci staví ke své práci. Více najdete v dnešní MF DNES.


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz