Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MF DNES natočila obchod s maturitním vysvědčením

  17:14aktualizováno  17:14
Lidé na kolínském náměstí byli krátce po poledni svědky rychlého policejního zásahu. Policisté v civilu zadrželi mladíka, který právě prodával falešné maturitní vysvědčení redaktorovi MF DNES. Ten celý obchod i zadržení zaznamenal skrytou kamerou.

Reportér MF DNES se v Kolíně sešel s členem skupiny, která se zaměřuje na prodej falešných vysvědčení. "Ten kšeft funguje roky, žádný z našich zákazníků ještě neměl problém s tím, že se v zaměstnání prezentuje falešným vysvědčením," tvrdil člověk, kterého reportér kontaktoval na inzerát v Annonci.

Za tuto snadnou cestu k maturitě si prodejci účtovali 15 tisíc korun. Tolik tedy stojí otevření dveří k zaměstnání, pro které je maturita předpokladem.

Dohodnout si předání nebyl nejmenší problém. Na schůzku přišel mladý muž, který přinesl prázdný blanket maturitního vysvědčení s razítkem Hotelové školy a VOŠ hotelnictví a turismu v Poděbradech. Na druhém papíru byly detailní instrukce, jak vysvědčení řádek po řádce vyplnit, i se jmény lidí, kteří tehdy měli sedět v komisi.

V momentě, kdy dealer předával oba papíry redaktorovi, zakročila kolínská kriminální policie a pachatele zatkla.


"Ještě dnes ho obviníme z trestného činu poškozování cizích práv," upřesnila kolínská vyšetřovatelka Zuzana Endrlová. Za ten by muži hrozily až dva roky vězení.

Chcete vědět více?

Jak lze trestat prodej falešných vysvědčení čtěte v zítřejší MF DNES.

O tom, zda je prodej falešné maturity trestný, však vedou právníci spory. Případ tak může odhalit mezeru v českém trestním zákoně.

Stejně nakupovala MF DNES falešnou maturitu už před čtyřmi roky. Policie tehdy dva prodejce obvinila, ale posléze bylo vyšetřování zastaveno. Mladíci se prý žádného trestného činu nedopustili.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Najdete na iDNES.cz